İlham Alabileceğiniz Parke Renkleri ve Modelleri

Son 15 yılda ülkemizde parke kullanımı son derece yaygınlaştı. Öyle ki parke mi fayans mı kararsızlıkları unutuldu bile. Artık evlerimizde  parkenin olup olmamasına değil sadece hangi renk ve model parke olacağına karar veriyoruz. Tabii ki bu geçiş bir anda olmadı ve aşama aşama gerçekleşti. İlk başlarda ahşap parke uygulamaları yapılıyordu ki kısa süre içinde yerini laminat parkeler aldı. Bunun sebeplerini ahşap parkenin yürürken ses yapması, zamanla parke plakalarının arasının açılması ve renk çeşitlerinin fazla olmaması olarak sıralayabiliriz. Laminat parkenin avantajları ise çizilmeye ve darbelere karşı son derece dayanıklı olması, renk ve desen seçeneğinin çok olması, parke plakaları arasının açılma ihtimalinin olmaması ve yürüme esnasında ses çıkartmamasıdır. Bu nedenlerden ötürü ahşap parke zaman zaman tercih edilmeye devam etse de ev sahiplerinin baskın tercihi daha çok laminat parkeden yana. Bu yüzden, biz de bu yazımızda evinizi daha güzel bir hale getirmek için sizlere laminat parke renklerini ve modellerini sunmaya çalışacağız.

Laminat Parke Renkleri

Firmadan firmaya pek çok parke çeşidi, modeli ve renk kullanımı bulunmaktadır.  Bu kısımda gerçek ahşap renklerinin en uygun parke renklerini inceleyebilirsiniz:

Trend Parke Modelleri

Ev sahipleri yıldan yıla parke tercihlerini değiştirebiliyor. Bu yıl en çok tercih edilen parke kullanımları ise bu şekilde:

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parke seçiminde, çok fazla çeşit ve renk olması sizi kararsızlığa sürükleyebilir. Bu yüzden önümüzdeki seçenekleri azaltmak için parke seçiminde bazı kriterler koymalıyız. İşte parke seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar:

 • Parke seçiminde ana kriter dayanıklılık olmalı. En güzel rengi ve en hoş görünümü seçseniz de eğer parkeniz dayanıklı değilse kısa sürede yıpranacak, çizilecek ve o eski güzelliğini kaybedecektir. Bu yüzden parkemizin dayanıklı olmasına özen göstermeliyiz.
 • Bir diğer husus mobilyalarınıza ve duvar renginize uyumluluk. Parkenizin rengi odanızda kullandığınız mobilya ve aksesuarların renkleriyle uyumlu olmalı. Ayrıca duvar renginiz de parke ve mobilyalarınıza uyumlu olmalı. Yani duvar-parke-mobilya renklerinde bir ahenk yakalamaya çalışmalısınız. Renk uyumluluğu için şu yazımızı inceleyebilirsiniz: “Birbirine Uyumlu Renkler ve Renk Kombinasyonları
 • Parke seçiminde, bir diğer kriter parkenin aşınma sınıfıdır. Parkenin aşınma sınıfı etken kullanım alanı ile doğrudan ilişkilidir. Parke üretiminde ticari ve konut olmak üzere iki farklı parke sınıfı mevcut diyebiliriz. Fakat parke üreticileri kullanım yoğunluğuna bağlı olarak parkeleri aşınma sınıfları olarak da sınıflandırmışlardır. Parkenizin aşınma sınıfı; parke uygulaması yapılacak zeminin üzerindeki yürüyüş trafiğine ve zeminin durumuna göre belirlenir. Hareket miktarı fazla olan yerlerde üst sınıflar tercih edilirken, daha az hareket olan zeminlerde alt sınıflar kullanılır. 21, 22, 23, sınıfları konut için kullanımına; 31, 32, 33 sınıfları ise ticari alanlar için uygundur.
 • Parke kalınlığı da, yine parkelerin dayanıklılığı açısından büyük önem taşır. Zeminin durumu ve hareket yoğunluğuna göre parke kalınlığı tercih edilmektedir. Genel olarak konut kullanımlarında 8mm kalınlığındaki parkeler standart olarak kabul edilir.
 • Dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü etkileyen bir başka husus da parke kilididir. Parke kilitleri her parkeye özel olarak tasarlanabilir. Kilit sistemleri de parkelerin kullanım süresini ve dayanıklılığını etkiler. Parke seçerken tercih ettiğiniz parkelerin kilit sistemli olmasına ve bu sistemin dayanıklı olmasına dikkat edin.
 • Seçtiğiniz parke çeşidinin kalite ve güvencesinden emin olmak için, markaların sahibi olduğu sertifika ve belgelere göz atabilirsiniz. Bu noktada iki tane önemli sertifikayı kontrol etmeniz yeterli: ISO 9002 Belgesi ve Mavi Melek Sertifikası. Parkenin yapıştırılması ve cilalanması gibi çeşitli kimyasal işlemlerin sonucunda, parke içerisindeki zararlı kimyasalların hiçbir şekilde kullanıcıya ulaşmamasına yönelik kontrollerin sağlandığı testin sonucunda verilen Mavi Melek Sertifikası, laminat parkeler özelinde E1 sertifikası olarak karşımıza çıkar. Sağlığınız açısından son derece önemlidir.
 •  Son olarak, parkenizi satın almadan önce kontrol etmeniz gereken husus garanti süresidir. En düşük garanti süresi 5 yıl ile laminat parkelerde gözlemlenir. İthal parkeler içinse süreler 5-30 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Parke seçimi yaparken parkenin özellikleri ve hangi zemin için daha kullanışlı olduğu oldukça önemlidir. Evinize en uygun, kullanışlı ve dayanıklı parkeyi seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken husus duvar boyanıza ve mobilyalarınıza en uygun rengi seçmek olacaktır. Odalarınıza hem renk olarak hem dayanıklılık olarak en uygun ve güzel parkeyi seçerseniz uzun yıllar huzurla ve güvenle kullanabilirsiniz. Bu seçiminizde Evde Mimar olarak işinizi bir nebze de olsa kolaylaştırdıysak ne mutlu bize!

İlginizi çekebilir: Parke ve Fayans Hizmetlerimiz

Bununla birlikte: Mobilya boyama

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

8 yorum

 1. Gerçekten yararlı bir içerik olmuş teşekkür ederim

  27 Nisan 2019, 19:31
 2. Harika çalışmalarda bulunmussunuz tebrikler

  27 Nisan 2019, 19:38
 3. Müthiş fikirler

  28 Nisan 2019, 22:08
 4. Gerçekten çok fazla türde parke var. Ev dekore ederken profesyonel bir bakış her geçen gün daha da önemli hale geliyor.

  Güzel bilgilendirmeler.

  29 Nisan 2019, 08:57
  1. Görüşleriniz için teşekkürler, evinizi güzelleştirmek için profesyonel bir bakışın yanında kendi zevkinizi de yansıtabilmelisiniz.

   30 Nisan 2019, 07:18
 5. Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  29 Nisan 2019, 13:23
  1. Beğenmenize çok sevindik, parke modelleri ve örnekleri ile ilgili diğer içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

   30 Nisan 2019, 07:19
 6. Aklımda bir fikir oluşmasına çok yardımcı oldu. İçerik için teşekkürler

  29 Nisan 2019, 14:10

Bizi Arayın