İnce Duvar Sıvası Nasıl Yapılır? Örnekler ile Detaylı Anlatım

Duvar sıvası, dekorasyon dünyasının en önemli işçilik birimlerinden biridir. Kaba sıva ve ince sıva olarak ikiye ayrılır. Duvara dekoratif görünümler kazandırmak için ince sıva çalışmaları yapılır. İnce sıva uzman kişilerin yapabileceği çalışmalardır. Ustalar arasında dahi anca başarılı ustalar ince sıva çalışmalarını doğru ve istenilen bir şekilde yapabilirler.

boyabanner

İnce Duvar Sıvası Nasıl ve Ne Zaman Uygulanır?

Duvar sıvası kaba inşaattan hemen sonra yapılır. Sıvalar su, çimento ve kum ile hazırlanan bir karışımdır. Boya badana yapmadan önce inşaat sırasında sıva yapılmaktadır. Sıva uygulamaları aynı zamanda italyan boya çalışmaları için de farklı şekillerde uygulanmaktadır. Sıvalar ile harikalar yaratılan italyan boya örneklerini inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İtalyan boya örnekleri

Ülkemizde genel olarak son kat alçısı olarak tabir edilen saten alçı uygulanır. Hem izolasyon hem de dekorasyon için saten alçı uygulamaları profesyonel ustalar eşliğinde yapılmaktadır. Saten alçı ve sıva çalışmaları yamuk duvarları düzeltmek, duvarlarda oluşan hasarları gidermek için de kullanılmaktadır. Toplum tarafından duvar düzeltme sıvası olarak da bilinmektedir. Duvarlarınıza boya badana yapmadan önce veya duvar kağıdı uygulamasına başlamadan önce saten alçı yapılması tavsiye edilir.

İlgili içerik: İç cephe izolasyon uygulamaları

İnce Duvar Sıvası Nasıl Yapılır?

İnce sıva yapabilmek için duvarın uygulamaya hazır olması gerekir. Bunun için duvarın kuru olması ve yabancı madde içermemesi beklenir. Eğer duvar içerisinde rahatsız edecek çıkıntılar veya çöpler varsa bunlar temizlenmelidir. Yüzey yeterince pürüzlü değilse pürüzlü hale getirilmelidir. Eğer sıva harcınız hazırsa 60° açı ile mala duvara aşağıdan yukarıya doğru uygulama yapılır. Sıva uygulaması mala yardımı ile 15 cm mesafeden atılmalıdır. Bu şekilde kaba sıva ile ince sıva birbirini tamamlamaktadır. Bu uygulamanın sonunda mastar çekilerek ve tahta mala yardımı ile duvar yüzeyini düzgün bir hale getirebilirsiniz. Pürüzsüz bir şekle gelene kadar yapılan bu çalışmaya perdah edilme denmektedir. Sıva çalışmaları çok soğuk ve çok sıcak aylarda yapılmamalıdır. Duvarlarda çatlama ve dökülmenin olmaması için uygun ortamın olması gerekmektedir. Aynı zamanda sıvanın yeteri kadar kalın olmaması da çatlamalara dökülmelere yol açmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Not: Sıva harcı malzemelerini su geçirmeyen alanlarda saklamalısınız. Harçlar genellikle ince sıva harcı ve ince kumun 3’te 1 oranında karıştırılması ile elde edilir.

Dekoratif İnce Sıva Uygulamaları ve Örnekleri

Evde Mimar ekibi olarak sizlere başarılı sıva örnekleri derlemeye gayret ettik. Dünyanın dört bir yanından dekorasyon amaçlı sıva çalışmalarına bu derlememizde göz gezdirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size duvar alçısı nasıl yapılır elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Örnekler ile de duvar alçısı işlemlerinin nasıl olması gerektiğini ve hangi şartlarda olması gerektiğini açıkladık. Siz de duvarlarınızı güzelleştirmek için bizimle irtibata geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Boyalı duvara alçı sıva nasıl yapılır?

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın