İş Kanununa Göre Taşınma İzni ve Detayları

Taşınmak, ev değiştirmek her zaman için can sıkan işlerden biridir. Bunun doğrusunu bilmek, tüm prosedüre uyarak taşınmak ise içimizi rahatlattığı gibi yaşadığımız o sıkıntılara son verecektir. İşte biz de Evde Mimar olarak taşınma süreçlerini kolaylaştırmak için size hem izinler hakkında bilgi vermeyi hem de taşınma izni hangi durumlarda kaç gün olacağını aktarmaya çalışacağız.

Taşınma İzni Kaç Gün?

4857 sayılı iş kanununda izin uygulamasa hakkında, iş yasasının 55/j maddesi işverence verilecek diğer izinleri kanun kapsamına alınmıştır. Burada doğum için erkeğe verilen izin, taşınma gibi izinler dahil edilmiştir. Bu izin kapsamında ücrette hiçbir kesinti olamaz. Siz de işvereninizden bu izin için yazılı veya sözlü bir şekilde izin talep edebilirsiniz.

Taşınma izni yasal bakımdan bir sınırlama içermemektedir. Fakat genel olarak taşınma süresi 2-3 gün olarak kabul edilir. İşverenin vereceği izin de bu doğrultuda olacaktır. Bu izin kapsamında elektrik, su gibi abonelikleri tamamlamanın yanında eşyaların yerleştirilmesi boya badana süreçlerinin takip edilmesi de gerekmektedir.

Taşınma izni istemek için işveren ile en az 1 hafta öncesinden konuşmak doğru olacaktır. Burada işverenin sizin olmadığınız süreçte yerinizi dolduracak formülleri geliştirmesi için erken haber vermekte fayda olduğunu unutmamanız gerekir.

Mazeret İzni Kaç Gündür?

Mazerek izinleri taşınma izninden farklı olarak özel günler verilebilir bir durumdadır. Birçok çalışanın mazeret izni kaç gündür diyerek merak ettiği bu durumu detaylıca açıklamak gerekir. Her mazeretin ayrı izinleri ortaya çıkabilir. Biz de bu izin durumlarını sizlere elimizden geldiğince aktarmaya çalışacağız.

  • Kişinin eşinin doğum yapması durumunda 5 gün
  • Anne, babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün
  • Evlat edinmesi halinde 3 gün
  • Evlenmesi halinde 3 gün

izin belirlenmiştir. Bu izinler belirtilen mazeretlere göre şekillenebileceği gibi işverenin kendi insiyatifi doğrultusunda arttırılabilir.

evtasinmaizinleri

Taşınma veya Mazeret İzni Nasıl Alınır?

Evimizi taşırken hepimiz abonelik, boya badana, nakliyat gibi birçok sorunla karşı karşıya kalırız. Bu sorunların her birine ayrı ayrı zaman gerekir. İşinizden ayıracağınız bu zaman için ise mazeret izni alınması icap eder. Biz de size ufak bir örnek ile iznin nasıl alınacağını açıklayalım istedik.

İsmimizin Turgut olduğunu, bir tekstil firmasında çalıştığımızı ve 10 gün sonra taşınacağımızı farz edelim. Burada eğer yöneticimiz varsa bunu ona sözlü bir şekilde ifade etmeliyiz. Sözlü ifadenin ardından tekstil firmasının yönetim kuruluna bunu yazılı bir şekilde iletmeliyiz. Mazeret veya taşınma izni için ileteceğimiz metin kısa fakat açıklayıcı olmalıdır.

Mazeret İzni Örneği

10 gün sonra evimi Üsküdar’dan işime daha yakın olan Şişli bölgesine taşıyacağım. Taşınma sırasında boya badana işlerinin yanı sıra evin elektrik, su gibi aboneliklerini de halletmem gerekiyor. Bunun için sizden 3 gün izin talep ediyorum.

şeklinde mazeret izninizi yazarak işveren tarafına iletebilirsiniz. Ev taşıma izni olarak adlandırılan izinler de aynen bu şekilde yazılır.

Bu yazımızda size mazeret izni, genel bilinen adı ile taşınma izni konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Umarız hayatınıza önemli bir bilgi katabilmişizdir. Siz de merak ettiğiniz diğer konuları yorum bölümünden bize aktarabilirsiniz. İlginizi çekebilecek gergi tavan modelleri yazımızı da dilerseniz ilgili linkten takip edebilirsiniz.

 

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Bizi Arayın