Japon Perde Nedir , Nasıl Temizlenir ve Modelleri

Evimizi ya da iş yerimizi dekore  ederken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi perde seçimidir.Renk ve model uyumu bakımdan hem iç cephe dekorasyonumuza uyumlu olmalı hem de dış cephe dekorasyonuna uyumlu olmalıdır.Bugün sizler için evimizde ve iş yerimiz de uzak doğu esintisi uyandıracak bir perde modeli hakkında genel bilgi vereceğiz.Ayrıca yazmış olduğumuz mutfak perde modeli ve örnekleri yazımıza göz atıp mutfağımız için uygun olan perde modeli hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

evguzellestirme

Perde modelleri arasında özel bir yere sahip olan japon perde modelleri son yılların trendleri arasındadır.Dikey bantlar halinde asılan ve sağa sola doğru hareket eden bir modeldir.Burada dikkat etmemiz gereken husus duvarlarımızda kartonpiyer olmaması gerekmektedir.Çünkü japon perdelerde mekanizma derinlikleri çok fazladır.Kartonpiyerle kaplı bir duvara mekanizma sığmaz.Genel olarak perde seçiminde duvar rengi ve pencere yapısı önemlidir.Dikey bantlar halinde yukarıdan aşağıya kadar uzandığı için fransız camlar ve geniş yere kadar uzanan pencere modelleri bu perde çeşidi için uygundur.Japon perde modeli kaplandığında 50-60 cm kadar yer kaplar.Perdeyi topladığımız alan tarafında bu kadar boşluk bırakmamız gerekir.Aksi takdirde kötü bir görüntü oluşacaktır.Tek ve çift açılımlı olmak üzere iki sistemli üretilir.Üst kanallı ray içinde hareket eden cırt bantlı paneller ve her bir panel için özel lamalardan oluşan bir sisteme sahiptir.Her bir dikey bant alüminyum elektrostatik beyaz boyalı profillerden oluşur.

Japon Perde Nasıl Temizlenir ?

Japon perde yapıldığı kumaşa göre temizleme konusunda ikiye ayrılır ;

Eğer japon perdeniz yıkanabilir bir kumaştan yapıldıysa işiniz çok kolay talimatlarına uyarak temiz bir perdeye sahip olabilirsiniz . Dikkat etmeniz gereken yıkama derecesi 30 derecedir . Perdeniz yıkanabilir kumaştan değilse yapmanız gereken adımları şimdi sizlere sırayla anlatacağız , sırayı takip ederek sizlerde istediğiniz temizliğe sahip perdeler elde edebilirsiniz.

  • Salonunuzu kullanarak veya evinizde geniş ve temiz bir yer ayarlayınız . Çıplak zeminin üzerine bir halı yada çarşaf seriniz .
  • Yanınıza bir kova ılık su , temiz bir sünger ve beyaz sabun ( tercihe göre arap sabunu ) alınız.
  • Perdenizi dikkatli bir şekilde yerinden çıkarın.
  • Japon perde kırışmaya meyilli ve kırışıklıklar kalıcı olabileceği için dikkatli bir şekilde hazırladığımız temiz zemine seriniz .
  • Temiz süngerimizi ılık suyla ıslattıktan sonra beyaz sabunla köpürtmeye başlıyoruz.
  • Fazla bastırmadan sıktığınız süngerle perdenizi siliniz .
  • Birinci turdan sonra temizliğinden emin değilseniz ılık suyunuzu yenileyip işlemi tekrarlayabilirsiniz .
  • Sildiğiniz yüz tamamen kuruduktan sonra diğer yüze geçebilirsiniz .
  • İkinci yüzü de silin ve kurumasını bekleyin.
  • Kuruduktan sonra japon perdenizi yerine asabilirsiniz.

JAPON PERDE MODELLERİ

Japon perde evin boyutuna , pencere uzunluğuna ve ev dekorasyonuna göre kullanıldığı zaman hem modern görünümüyle hemde kullanışıyla oldukça göze çarpmaktadır.

Bugün sizlere japon perde nedir , nasıl evler için uygundur ve nasıl temizlemeniz gerektiğiyle ilgili bilgilendirme yaptık umuyoruz ki bu bilgiler doğrultusunda aklınızda japon perdeyle alakalı bir soru kalmaz . Eğer aklınıza takılan başka soru olursa bize her zaman soru sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir :Son Moda Mutfak Perde Modelleri 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın