Jotun Renk Kartelası-Kataloğu İç Cephe Boya Renkleri

Dünyanın en hızlı büyüyen ve önde gelen boya üreticilerinden olan Jotun, Türkiye’de 200’ü aşkın Multicolor Centre ile iç ve dış cephe dekoratif boyalarının üretimini yaparak evinize uyan en güzel renk tonlarını keşfetmeniz için faaliyet göstermektedir. Biz de Evde Mimar olarak, Jotun’un renklerinden ilham almanıza, boyalarla ilgili bilgiler sunarak hayalinizdeki evin renklerini yansıtabilmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

boyacibanneri

Jotun Renk Kataloğu-Kartelası İç Mekan

Modern bir iç mekan havası yaratmak için dekorasyona uygun boya rengi seçimi önemlidir. Doğru renk seçimi mobilya trendleri ve tasarımları ile birleştiğinde oluşacak uyum ile hayalinizdeki iç mekana sahip olmuş olacaksınız. Evde Mimar olarak modern, ferah ve doğal görünen iç mekanlara ulaşmak için Jotun’un yayınladığı 2019 renk kartelasını inceledik. Hadi hep birlikte Jotun’un farklı kontrastları gerçekleştirdiği bu kartelayı inceleyelim!

1)Sıcak ve Yumuşak Renkler

Genel olarak bej, kahve, şeftali, gri ve pembe gibi renklerin sıcak tonlarının hakim olduğu paletten oluşmaktadır.  Duvarlarınızda sıcak, soft renklerle sakin ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Bu paletle yalın ve huzurlu ortamlar yaratabilir, zihninizi fazlalıklardan arındırabilirsiniz. Bej ve gri tonlarıyla renklerin enerjisini dengeleyebilir, pembe ve şeftali tonlarıyla nötr renkler arasındaki uyumu sağlayabilirsiniz. İç mekan duvarlarında kullanacağınız bu tür soft renkleri birbiriyle uyumlu renklerle tamamladığınızda, uyumun oluşturduğu sakinliği ve ferahlığı hissedeceksiniz. Duvarınızı güzelleştirecek niş modelleriyle de boyanızın rengini destekleyebilir farklı görüntüler oluşturabilirsiniz.

 

2)Modern Sarı ve Yeşiller

Duvarlarda yapılan renk değişiklikleriyle mekanda kullanılan objelerin sergilenmesi, rengin ve mekanın daha çok dikkat çekmesi mümkündür.Bu renk paletinde daha çok modern yeşillerin ve sarıların hakim olduğunu görmemiz mümkün. Seçilen renkler kişiliğin izlerini üzerinde taşır. Bu sebeple sizi yansıtan renkleri doğru tasarımlarla destekleyerek istediğiniz modern görüntüye ulaşabilirsiniz. Bu palet içerisindeki farklı koyuluktaki sarı ve yeşil tonları mekana derinlik kazandırır. Ayrıca palet içerisindeki zıt renkleri birlikte kullanarak hoş bir bütünlük ve modern bir görüntü sağlayabilirsiniz. İstediğiniz alana dikkat çekmek, istediğiniz objeyi ön plana çıkarmak için de bu paletteki renkleri kullanabilirsiniz.

 

3)Toprağın ve Kilin Sıcak Tonları

Doğallıktan vazgeçmeyenler için doğru tercih olan bu palette daha çok sıcak kahve, kızıl kahve ve toprak tonları kullanılmıştır. Adeta doğallığın rahatlatan havasını ve verdiği hissi iç mekanlarına yansıtmak isteyenler için hazırlanmış bu paletin renklerini mutlaka denemelisiniz. Bizleri modern dünyadan uzaklaştırarak doğaya yaklaştıran bu paleti kullanarak naif bir ortam elde edebilirsiniz. Kullandığınız duvar boyasını, renkle uyumlu dekoratif eşyalarla desteklerseniz elde ettiğiniz uyum sizi memnun edecektir.

Jotun’da En Beğenilen Renkler

Jotun’un 2019 renk kartelasını inceledikten sonra en beğenilen renkleri de paylaşmak istiyoruz.Bu paletteki renkler farklı isimlerle yer alsa da aslında hemen hemen her evde karşımıza çıkan renklerden farklı olmadığını göreceksiniz. Hadi hep birlikte en beğenilen renklerin evinize katacağı farklı esintilerle tanışalım.

1)Kum Bejinin Modern Havası

Sakin ve dinlendirici bir ortam yaratmak için ideal renklerden biri olan PERLEGRÅ 0207, kahverengi/ bej kategorisinin en gözde renklerinden olmayı sürdürüyor. Birbirine uyumlu renklerle bir araya geldiğinde modern havasını sizlere tüm benliğiyle sunmuş olacaktır.

2) Grinin Muhteşem Asilliği

Grinin muhteşem uyumunun en belirgin göstergesi olan bu renk, birlikte kullanıldığı eşyalara hemen kendini adapte edecek ve yarattığınız ortamın daha keyifli bir hal almasına yardım edecektir. SNEDRÅPE 1926 evinizi güzelleştirmek için sizleri bekliyor!

3) Sarının Yumuşak Sıcaklığı

Sarının soft tonlarında karşımıza çıkan VARMGUL 0260, fildişi ve şampanya rengine benzerliği ile ülkemizde en çok tercih edilen renklerden biridir. Sadeliğin ışıltısını seven ve bulunduğu ortamın sıcaklığından motive olan biriyseniz bu renk tam da size göre! Yapacağınız duvar çerçeve dekorasyonu ile kullandığınız renge ve mekanınıza daha hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Kullanım Önerileri

Jotun’un 2019 renk kataloğunda yer alan renkler 3 bölüme ayrılıyor. Kısaca vurgu renkleri, nötr tonlar ve farklı renk aileleri diyebileceğimiz bu renklerle harikalar yaratabilirsiniz. Koleksiyondaki satırlar aynı rengin değişik tonlarını içeriyor. Bu nedenle aynı satırdaki farklı tonları bir arada kullanarak soft ve sakin geeçişler sağlayabilirsiniz. Ayrıca aynı sütundaki renkleri birbirleriyle beraber kullanarak da göze hitap eden bir zıtlık oluşturabilirsiniz. Dekorasyonunuzda dikkat çekmek istediğiniz alanlarda vurgu renkleriyle bunu başarabilir, vurgu renklerini nötr tonlarla kombinleyerek de daha çarpıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Evde Mimar olarak her zaman yenilikçi ve modern görüntüler elde etmek isteyenlerin kendi ruhunu, iç mekanlarına da yansıtmalarına yardımcı olmak amacıyla Jotun’un 2019 renk paletlerini sizlerle buluşturduk. Sizler de bu renkleri evinizde uygulamak isterseniz bizimle iletişime geçebilir, deneyimli ekibimizin desteğini alabilirsiniz.

İlgilinizi çekebilir: Dış Cephe Boya Renkleri

Ayşenur Yeşiltepe

Yenilikçi motivasyonum ve sunacağım örneklerle, hayallerinizdeki dekorasyonu oluşturma yolunda sizlere ışık tutmaya çalışırken, onları nasıl daha modern ve zarif bir çizgiye ulaştırabileceğinize dair küçük ipuçları ile yardımcı olmaya çalışacağım. Soru ve önerilerinizi belirtmekten çekinmeyin!

6 yorum

 1. Merhabalar, öncelikle blog yazılarınızı severek takip ediyorum. Havalar biraz daha ısındıktan sonra evimi boyatmayı düşünüyordum, tercihim kesinlikle jotun olacak. Teşekkürler.

  1 Mart 2019, 15:26
 2. 3)Toprağın ve Kilin Sıcak Tonları başlıklı ilk görselde duvardaki renklere yakın tonların kodlarını paylasabilir misiniz 🙂

  1 Mart 2019, 15:31
  1. Merhaba, sorduğunuz fotoğraflardaki duvar boyalarına en yakın Jotun renk tonu 20120 Organic Red ve 20118 Amber Red 🙂

   2 Mart 2019, 08:34
 3. Çok güzel olmuş .Verdiğiniz bilgiler gayet açıklayıcı ve anlaşılır.

  1 Mart 2019, 19:52
 4. Grinin tonlarının görseldeki duvarda duruşunu çok beğendim. Fikir veren bir yazı olmuş tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  1 Mart 2019, 20:10
 5. Görsellerde verilen renk uyumlarına bayıldım. Umarım evimde de böyle güzel dururlar. Heyecanla bekliyorum.

  1 Mart 2019, 20:13

Bizi Arayın