Karo Döşeme Kaplaması Örnekleri ve Kullanım Önerileri

Evlerimizin banyosundan endüstriyel mekânlara kadar geniş bir kullanım alanı olan karo döşeme zemin kaplaması hem iç mekân hem de dış mekânda dekorasyonu tamamlayıcı önemli elemanlardan biridir. Karo döşeme kaplamaları aşınmalara karşı dayanıklı olabilmesinin yanı sıra estetik bir görüntü sağlayabilmesi, uygulanmasının ve onarımının kolay olması ve farklı kullanım alanları için renk, desen ve boyut olarak çeşitliliğe sahip olması nedenleri ile tercih edilmektedir.

Karo Döşeme Nedir?

Karo döşeme kaplaması iç ve dış mekânlarda çeşitli renk, doku, desen ve boyut seçenekleri ile bölümlü kaplamalar yaparak dekorasyonu tamamlayan zemin ya da duvar kaplama malzemesidir.

Karo Döşeme Nasıl Kullanılmalıdır?

Karo döşeme kaplaması uygulanmasında ve uygun renk, desen ve boyutta malzeme seçimi için bir uzmana danışılması önemlidir. Kaplama işlemi yapılmadan önce zeminin uygulamaya temizlik ve kuruluk açısından hazır hale getirilmesi, kontrol edilmesi gerekmektedir. Döşeme işleminden sonra ise zeminin kirlenme durumuna göre düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Karo döşeme kaplamasında farklı renk, doku ve boyutlardaki karolar arasında kombinasyonlar yapılarak şık tasarımlara gidilebilir. Örneğin siyah ve beyaz renkli karoların bir arada kullanımı ile hemen hemen her mekâna uygun bir dekorasyon yapılabilmektedir. Benzer şekilde farklı boyutlardaki karoların kombinasyonları ile sanatsal ve özgün bir zemin tasarımına gitmek mümkündür.

Karo Döşeme Kaplaması Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Karo döşeme kaplaması kullanımının;

 • Ev içinde banyo, mutfak, ticari ve endüstriyel mekânlar gibi iç ve bahçe, balkon, teras, kaldırım gibi dış mekânda hem ıslak hem de kuru zemin, duvar ve dış cephe kaplamalarında kullanılabilmesi,
 • İsteğe ve mekâna göre beyaz, krem, beji gri, kahverengi, mavi ve pembe gibi çeşitli renk, desen, ve boyutta seçenekleri sunarak estetik bir tasarımı tamamlaması,
 • Ahşap, beton, mermer, seramik ve taş gibi bir çok malzeme çeşidinin olması,
 • Kolay onarım ve uygulanabilirliğe sahip olması,
 • Diğer malzemelere nazaran çatlama yapmaması,
 • Dayanıklı bir zemin sağlanması gibi avantajları vardır.

banyokaroornekleri sadekaroornekleri mutfakkaroornekleri cafekaroornekleri

Karo Döşeme Kaplaması Hangi Alanlarda Kullanılmalıdır?

Ev içi zemin ve duvar kaplamalarında leke tutmaması, suya ve neme dayanıklı olması nedenleri ile porselen ve sırlı malzemeler tercih edilirken; özellikle banyo zemininde kaymayı önleyici mat dokulu, beyaz ve nude gibi açık renk tonları ya da geleneksel çini desenli döşemeler tercih edilmektedir. Balkon ve teraslarda ise ahşap doku ve bej, gri ve vizon renk tonları kullanılarak doğal bir etki yaratılmaktadır. Havuzlarda krem, gri ve mavi renk tonları kullanılırken, ticari mekân zeminlerinde gri ve bejin açık tonları tercih edilmektedir. Endüstriyel zeminlerde ise ağır yüklere dayanıklı olması nedeni ile kullanılan karo döşeme kaplamasında nokta lekeli desenler, gri ve kahverenginin koyu tonları tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Duvar Kaplama Malzemeleri ve Örnekleri (30 Uygulama)

Karo Döşeme Kaplama Çeşitleri

Karo döşeme kaplamalarında porselen, sırlı porselen, ahşap, beton, mermer ve taş dokulu malzemeler mat ya da parlak çeşitlerle kullanılmaktadır. Bazen düz sade desenler ve açık renkler parlak yüzeyler birleştirilerek şık dekorasyonlar oluşturulurken bazen de daha sıcak renkler ve geleneksel desenler kullanılarak zemin kaplaması iç mekân tasarımını canlandırıcı bir etki oluşturmaktadır. Ayrıca büyük boyutlu karo döşeme kaplaması kullanılarak mekânın daha büyük ve açık görünmesi ya da daha küçük boyutlu karo döşeme kullanılarak dekorasyonun daha keyifli ve konforlu olması sağlanabilmektedir.

Karo Döşeme Kaplama Örnekleri

Son zamanlarda karo döşeme kaplamalarında geleneksel çini desenli döşemeler tercih edilerek özellikle iç mekanlarda nostaljik, renkli ve neşeli dekorasyonlar yapılmaktadır. Bazen aynı desenler birleştirilerek sürekli bir desen oluşturularak daha sade ve sakin tasarımlara gidilirken bazen de farklı desenler bir arada kullanılarak daha canlı ve dikkat çekici konseptlerde kaplamalar da yapılabilmektedir.

Bu içeriğimizde sizlere karo döşeme kaplaması çeşitlerinden ve bu çeşitlerin hangi alanlarda ve nasıl kullanıldığından, karo döşeme kullanmanın avantajlarından ve karo döşeme ile yapılabilecek farklı dekorasyon fikirlerinden bahsetmeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı dekorasyon önerileri sunabilmişizdir. Siz de karo döşeme kaplama fikirleri ve uygulamaları ile ilgili soru ve görüşlerinizi Evde Mimar ekibi olarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Merve İslam

Evinizi güzelleştirmek için kendi bulduğum örnekleri ve bilgileri sizler ile paylaşıyorum. Güzel bir eviniz olduğunda beni hatırlayın.

2 yorum

 1. Oldukça kapsamlı ve faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık

  28 Şubat 2019, 14:21
  1. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize 🙂

   1 Mart 2019, 10:06

Bizi Arayın