Kendi Botanik Bahçenizi Oluşturun : Teraryum Modelleri ve Bakımı

teraryum-son-1170x660

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve yok olmaya yüz tutmuş  ekosistem de birazda olsa bize doğayı ve yeşilliği hatırlatan Teraryum nedir ?Bazen bir ofis masasını güzelleştiren bazen evimizin bir köşesine koyduğumuzda içimizi huzur dolduran , dekorasyon ve yapı dergilerini süsleyen kendimize ait küçük dünyalarımız .

 Teraryum ( Terrarium ) Nedir ?

Teraryum sözcük anlamı olarak ” terra ” ve ” arium ”  kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur . Terra Latince toprak , Arium ise akvaryum anlamına gelmektedir . İçinde özgürce kendi ekosisteminizi oluşturabilir sevdiğiniz objeleri yerleştirebilirsiniz .

Kısaca teraryumun tarihinden de bahsetmek gerekirse ekosistem olarak çokta elverişli olmayan  İngiltere’de 1800’lerde  Londra’da yaşayan  Dr. Nathaniel Ward tarafından ortaya çıkmıştır . Botanik meraklısı olan  Dr. Nathaniel Ward yaşadığı yerde filizlenmeyen bitkilerin tesadüfen bir kavanozun dibinde filizlendiğini keşfetmiştir ve bunu devam ettirerek yetiştirmek istediği diğer bitkileri de kavanozlara ekerek teraryum sektörünün başlamasına öncülük etmiştir .

 Teraryum Hazırlanırken Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Evinizde kendi teraryumunuzu oluşturup bu oluşturduğunuz teraryumu sevdiklerinize hediye edebilirsiniz . Sevdiklerinizin ofis veya ev dekorasyonuna göre içine  o renklerle uyum sağlayacak çakıl taşlarını , objeleri veya bitkileri seçebilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeler :

 • Cam bir kap tercihinizde göre bir fanus veya büyük bir ampul
 • Çakıl taşları veya küçük taşlar
 • Aktif Kömür
 • Eldiven
 • Torf
 • İçi dolu bir su şişesi
 • Bitki ve objeler

Malzemelerinizi tamamladığınız zaman 30 dakikada teraryumunuz evinizi süslemeye veya unutulmaz bir hediye vermeye hazır olucaktır .

Kendi Teraryumunuzu Oluştururken İzlemeniz Gereken 5 Yol

 •  Drenaj katmanı görsellik olarak güzel görünmesinden çok bitkinizin çürümemesi ve daha sağlıklı yetişmesi için çok önemlidir .
 • Çok ince bir aktif kömür katmanı eklemeniz suyu taze tutar ve teraryumunuzda oluşabilecek bakterilere karşı korur.
 • Kullandığınız cam fanusun veya kavanozun boyutuna yetecek miktarda toprak eklemeliyiz , ayrıca bitkilerin kendine özel toprakları varsa bunları temin etmenizde teraryumunuzun daha uzun süre canlı  kalmasını sağlayacaktır .
 •  Artık bitkilerinizi eklemenin zamanı geldi. Önce en  büyük bitkinizi dikerek başlayın , bitkiyi kabından çıkarın ve kökleri herhangi bir bitkiyi dilerken olduğu gibi kurutun .Daha sonra bitkinin köklerine uyacak kadar bir delik açarak oraya yerleştirin.
 • Teraryumunuzu ister çakıl taşlarıyla isterseniz de renkli taşlarla süsleyebilirsiniz. İstediğiniz temaları oluşturabilir , hayal dünyanızı fanusa aktarabilirsiniz.

Teraryumunuz artık ofisinizi veya odanızı güzelleştirmeye hazır .

 Teraryum Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Teraryum bakımı zor olarak düşünülse de aslında sadece onu takip etmeli ve zamanlamayı doğru yapmalısınız .Teraryum bakımını iki kategori  şekilde incelememiz gerekebilir ;

 1. Kaktüs ve Etli Yapraklı Teraryum Bitkileri
 2. Tropik Teraryum Bitkileri

 İlk olarak kaktüs ve etli yapraklı bitkiler ve tropik teraryumun farkı sulama süreleridir . 1.kategoriyi 3-4 hafta da bir kere sulamanız yeterli olacaktır . 2.kategori için ise bu süre 1-2 haftaya düşmektedir .İkisi içinde söyleyebileceğimiz ortak noktalar ise ,

 • Fazla sulamamak ve sularken yapraklara temas etmeden kökleri sulamak 
 • Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde bir yer ayarlamak
 • Toprak bakımını aksatmamak : Dökülen yaprakları temizlemek

Bugünkü yazımızda sizlere teraryumdan , kendi teraryumunuzu oluşturmadan ve teraryum bakımı noktasında yardımcı olmaya çalıştık. Dileriz ki bahsettiğimiz bilgiler işinize yarar ve sizde kendi yeşil dünyanızı oluşturursunuz ! Eğer kendi bahçenizi oluşturmak isterseniz sizler için hazırladığımız Bahçe Düzenleme Fikirleri ve Örnekleri 30 Adet yazımızdan da yardım alabilirsiniz.Aklınıza takılabilecek her konuda Evde Mimar olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : 120 Adet Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri 

En Çok Tercih Edilen 5 Ev Çiçekleri Çeşitleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın