Kırmızı Duvar Boyası ve Uyumlu Olduğu Renkler

onecikanresim-768x384

Kırmızı aşkın, tutkunun ve heyecanın rengidir. Herkes tarafından çok sevilen kırmızı renk günlük hayatta sıklıkla kullanılsa da evlerde sıklıkla kullanmaya cesaret edemediğimiz ama risk almayı sevenler için vazgeçilmez dekorasyon rengidir.  Kırmızı rengin insan psikolojisi üzerinde canlandırıcı, heyecan verici ve cesaret verici bir etkisi vardır.Bazı araştırmalara göre, kırmızı rengin yoğun olarak kullanıldığı ortamlarda vücuttaki enerjinin %10’unun harekete geçtiği gözlemlenmiştir.

Kırmızı rengini kullanmanın zorluğu aslında rengin kendisinde değil, dekorasyonun yani birlikte kullanılacak olan aksesuar ve mobilya ile uyumunun gerçekten dikkat edilmesi gereken noktalarının olmasındandır. Bu içeriğimizde sizlere kırmızı rengi evinizin neresinde ve hangi aksesuarlar ile kullanabileceğinizden, kırmızı rengin hangi renk ile uyumlu olacağından bahsettik, görsellerimizle ilham olmaya çalıştık.

Kırmızı Duvar Boyası Nerede Tercih Edilir?

Hepimizin bildiği gibi kırmızı renk cafe, stüdyo, restaurant ve mutfaklarda çok kullanılır. Bunun sebebi kırmızı rengin iştah açıcı, ilham verici, heyecanlandırıcı ve eylemlerimizi harekete geçirmek için itekleyici güce sahiptir. Kırmızı aynı zamanda romantizmi temsil ettiği için yatak odaklarında tutkuyu temsilen sıklıkla kullanılır.

Kırmızı Rengi Evimizin Neresinde Kullanabiliriz?

Kırmızı çok yoğun bir renk olduğu için evinizin küçük bir parçası olan hol ve merdiven boşluğu gibi küçük alanlarda, salonda TV Ünitesi arkasında ve yatak başlığınızın arka planında çok şık ve keyifli duracaktır. Merdiven boşluklarında sıklıkla tercih edilen kırmızı duvar boyası üzerine aile fotoğraflarınızı asarak eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz. Fotoğrafları ışıklandırmayı unutmayın!

Kırmızı Renk ve Aksesuar Kullanımı

Kırmızı rengi dekorasyonda en dikkat edilmesi gereken renklerden biridir. Kullanılan abartılı aksesuar ve mobilyalar evinizi avangart bir tarza itebilir. Kırmızı seviyorsanız ve modern bir ev dekorasyonu istiyorsanız mobilyalarınızın rengi ile aksesuarlarınızı yakın tonda ve naturel tonlarda tutabilirsiniz. Bu şekilde karmaşadan uzak ve birbirine uyumlu parçaları birleştirmiş olursunuz. Farklı şekil ve boyutta resim çerçevelerini duvara asarak kırmızı duvar boyası ile harika bir kontrast oluşturabilirsiniz. Heyecanlı, hareketli ve hırslı bir kişiliğe sahipseniz ya da biraz daha cesaretli olmak , bir şeylerden ilham almak istiyorsanız evinizi bu şekilde dekore edebilirsiniz. Sanatsal yönünüzü kırmızı bir arka fona yansıtın. Renkleri kombinleyin , kendi tasarımınızı oluşturun.

Duvar Çıtası ve Kırmızı Duvar Boyası Uyumu

Kırmızı duvar boyasını yalnız bırakmak istemeyenler, evine lüks ve havalı bir görünüm vermek isteyenler buraya! Duvar çıtası , özellikle yoğun pigmentli boyalarda, koyu renklerde çok asil durmaktadır. Kırmızı renk bir oda/eve sahipseniz kesinlikle duvar çıtasını sizlere tavsiye ederiz. Dilerseniz odanızda yoğun olarak  kullandığınız ikinci bir renkle ya da bizim tavsiyemiz olan, duvarda bulunan kırmızı tonunun aynı rengi ile duvar çıtası kullanarak  dekorasyonun eksik parçasını tamamlayabilirsiniz.

Kırmızı ile Uyumlu Renkler Nelerdir?

Kırmızı ile beyaz en bilenen uyumlu renklerdendir. Kırmızının canlılığı ve beyazın sakinliği odanızda ying-yang etkisi yaratacaktır. Kırmızıya en çok yakışan renklerden biri aynı kendisi gibi asil olan siyah rengidir. Gotik bir tarza sahipseniz evinizde kullanacağız bu iki renk tam olarak sizi yansıtacaktır. Evde Mimar olarak bizce kırmızının canlılığına canlılık katan renk turuncu. Turuncu ile kırmızının sıcak tonlarda olması ve birbirini tamamlaması, rengarenk ve enerjik bir kişiliğe sahip kişiler harika bir seçim olacaktır.

Yılbaşı Dekorasyonunun Vazgeçilmez Rengi : Kırmızı

Yeni yıl yaklaşırken hazırlıklarımızı yapmaya da ufak ufak başladık tabi. Kırmızı ve yeşil yeni yılın vazgeçilmez renkleri! Kırmızı duvar boyası olan bir salona sahip olanlar süsleme konusunda pek zorlanmayacaklar. Siz de kırmızı rengini evinde görmek isteyip  kullanmaya cesaret edemeyenlerdenseniz yeni yıla girmeden bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Şömine ve Tv ünitesi arkasında, niş duvarda çok şık ve gösterişli duran kırmızı rengini yeni yıl dekorasyonunuzun küçük bir parçası haline getirebilirsiniz.Dilerseniz TV Ünitesi Arkası Dekorasyon Fikirleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere kırmızı duvar boyasından bahsettik. Kırmızı renk hepimizin bildiği gibi kombinlenmesi zor , güçlü bir renktir. Bu sebeple evinizin neresinde, hangi aksesuarlarla ve hangi renk tonlarıyla kullanabileceğiniz konusunda sizlere ilham olmaya çalıştık. Siz de kırmızının etkisini evinizde yaşamak isterseniz bizlerle iletişme geçebilir, iç mimarımızla online görüşerek dekorasyon tavsiyesi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; 2019 Evde Yapılabilecek Dekoratif Yılbaşı Eşyaları ve Süsleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. Pingback: Meltem

    1. Harika öneriniz için teşekkürler 🙂

      22 Ekim 2019, 18:42

Bizi Arayın