Koltuk ve Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

koltukvehalionecikan

Halı ve koltuk temizliği genelde evlerde sık sık yapılmayan fakat yapıldığı zamanlarda da en çok özenilen alanlardan biridir. Koltuk ve halılar fark edilmese de zaman içerisinde çok fazla kiri toplar. Koltuklar ve halılar zamanla tozları içine hapseder ve özellikle alerjisi olan insanlar için zorlu durumlara yol açabilir. Koltuk ve halı yıkama firmaları bu alanda siz uğraşmadan hizmet verebilir. Fakat bu işlemi tasarruflu bir şekilde yapmak isteyen de çok fazla insan vardır. Daha sağlıklı ve temiz bir eve sahip olmak için koltuk ve halı nasıl temizlenir gelin onu konuşalım.

bannermimar-05

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk temizliği aşamalarından ilki süpürme işlemidir. İlk önce özellikle yüzeyde olan toz ve kir tabakası temizlenir. Tıpkı evin diğer bölgelerinde uzun süreli bir temizlik yapılmadığında kir ve toz tabakası yer edineceği gibi koltuklarda da bu tabaka yer edilebilir. Koltuk temizliği yaparken bu sebeplerden dolayı özenli bir şekilde işlem yapılmalıdır. Genelde süpürgelerin koltuklar için ayrı başlıkları mevcut olur. Bu başlıklara sahip iseniz gönül rahatlığı ile kullanım sağlayabilirsiniz fakat eğer değil iseniz elinizde bulunan makinenin başlığını çıkararak kolaylıkla yine aynı temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Karbonat İle Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüksek ihtimal ile karbonatla koltuk temizliği hakkında ufakta olsa bir bilginiz vardır. Karbonatla koltuk temizliği yapmanın en büyük özelliği aralarda oluşan kir ve tozu yüzeye çıkarmasıdır. Evinizde kumaş bir koltuğa sahip iseniz, kumaş tipiniz katı ve sert müdahelelere uygun ise karbonatı koltuğun üzerine serperek ovalama işlemi yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak 10 dakika gibi bir süre bekledikten sonra koltuğu süpürerek karbonattan arındırabilirsiniz.

Koltuğunuzun kumaşı katı değil ve sert darbelere uygun değil ise nemli bir bez ile koltuğunuzun üstünü kapatabilir ve bir sopa yardımı ile koltuğa vurarak toz ve kirin kumaşa yapışmasını sağlayabilirsiniz. Kılıflı bir koltuğa sahip iseniz ve bu kılıflar yıkanabiliyor ise kılıfı bu tüm aşamalardan sonra yıkayabilirsiniz.

Temizlikte Vazgeçilmez: Beyaz Sabun

Beyaz sabun hangi temizlik malzemesi kullanılırsa kullanılsın üstüne kullanılmadan rahat ettirmeyen bir üründür. Bir baş yapı gibidir. Bu ürün ile yapmanız gereken şeyler oldukça basittir. Bir temizlik kovasının içini oda sıcaklığında bir su ile doldurarak banyo lifini kova içindeki su ile nemlendirebilir, sonrasında da halı ve koltuk temizliği işlemi yapabilirsiniz. Beyaz sabun hem halı temizliğinde, hem de koltuk temizliğinde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir üründür. Yalnız bu işlemler uygulanırken lifte kalan suyun en minimum seviyeye indirilmesi, ıslaklığının iyice alınması gerekmektedir. Çok ıslak bir şekilde işlem uygular iseniz koltuk veya halı kurumayabilir. Bu da koku ve küf yapmasına sebep olabilir.

Koltuk temizliği için dikkat edilmesi gereken en püf nokta kumaş tipidir. Çeşitli yerlerden alacağınız birçok bilgi geçerli bilgiler olabilir fakat sizin koltuğunuz öyle bir kumaşa sahiptir ki bu bilgiler size tamamen yanlış bir yöntem gösterebilir. Bu sebeple koltuk kumaşınızı çok iyi bilmeli ve araştırmaları buna göre yapmalısınız.

Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Halı temizliği hem evin hijyeni açısından, hem de halının ilk gün ki yeni görünümünü kaybetmemesi açısından oldukça önemlidir. Halı temizliği için ilk aşama süpürme aşamasıdır. Süpürme ne kadar özen ile yapılırsa halının üzerinde bulunan ve içine işlemiş olan toz ve kir o kadar iyi çıkacaktır. Bu aşamada çekim gücü kuvvetli olan bir makine kullanmakta oldukça önemlidir.

Halı temizliğinde karbonat kullanarak güzel sonuçlar elde edilebilir. Karbonat halının dibine yerleşmiş kirleri yüzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Yüzeye çıkan kirler nemli bir bez ile çok ıslak bırakmamak şartı ile alınabilir. Son aşama olarak halı yeniden süpürülerek işlem sonlandırılabilir.

Bu içeriğimiz de sizlere Halı ve Koltuk Temizliği hakkında tüyolar verdik. Dekorasyon ve ev için tüyolar hakkında daha fazla bilgi almak için Evde Mimar web sitesini inceleyebilir, blog içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Herhangi bir sorunuzda bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

2 yorum

  1. Çok verimli bir paylaşım olmuş temizliğin dibe vurduğu bu günlerde çok işe yarayacak bilgiler edindim teşekkür ederim.

    4 Nisan 2020, 13:07
    1. Biz teşekkür ederiz 🙂

      4 Nisan 2020, 15:07

Bizi Arayın