Koridor Aydınlatma İle İlgili 25 Dekorasyon Önerisi

Evin her odası kadar öneme sahip koridorlar, evin vitrini ve evin ilk izlenimini veren mekanlardır. Koridorların dekorasyon ve tasarımı asla hafife alınmamalı her oda gibi koridora da dekorasyon fikirleri uygulanmalıdır. Evin en önemli yapıtaşlarından olan, geçiş bölgesi niteliğinde olan koridorları eğer doğru şekilde dizayn edersek ev dekorayonu için de iyi bir ilerleme kaydetmiş oluruz. Koridorun duvarlarının tasarımı ve  odalar ile aşit olması gereken aydınlatması bu konuda öne çıkıyor. Bu yazımızda  sizelere koridor aydınlatma ile ilgili 25 dekorasyon önerisi sunacağız.

Koridorlar Önemli

Yoğun bir günün ardından evinizin kapısı araladığınızda sizi sıcak bir karşılama sunacak koridorunuzun aydınlatması diğer odalar ile aynı olmalı koridora giriş çıkışlarda fazla ışık veya az ışığa maruz kalınmamalıdır. Bunun için koridorun büyüklüğüne göre tek bir avize yada birkaç aydınlatma kullanılabilir.

 

Işığı Eşit Kullanın

Geniş koridorlar için büyük ve merkeze yerleştirilmiş bir avize her zaman ideal aydınlatmadır. Odanın her tarafına eşit miktarda ışık sağlayacak ve kontrastan kaçınmış olacaksınız. Işığı eşit kullanmak aynı zamanda gözünüzü de yormayacağı için oda içerisinde daha uzun süre keyifli vakit geçirmenize de yardımcı olacaktır. Zaman zaman koridor alanında loş ışıklarla atmosfer yaratabilir, kendi evinizi harika bir ortama çevirebilirsiniz. Bunun için koridorunuzun her metrekaresini düşünmeli, her metrekaresine yaratıcı çözümler uygulamayı düşlemelisiniz.

Işığa Göre Renk Kullanın

Koridorların büyüklüğüne göre ışık dağılımını sağlamak için duvarlar ve kapılar açık veya kapalı renge boyanmalıdır. Bu sayede ışığın soğurulması ve yansıtılması kontrol altına alınmış olur. Işığın ne denli olduğunu bir önceki başlığımızda size bahsetmiştik. Bu renklerin de seçimi aynı önem doğrultusunda oluşturulmalıdır. Evin genel yapısını bozmadan seçilen renkler eve değer katmalıdır. Doğru koridor rengi ise bizce antrasit rengi ve füme rengi gibi koyu renklerdir.


Güneş Işığına İzin Verin

Güneş her derde deva olduğu gibi dekorasyonunuza katkı sağlayacak önemli dermanlardan biridir. Bunun için koridorlarınıza güneşin girmesine zemin hazırlayacak dokunuşlar yapmalısınız. Koridorunuzda  güneş ışığını kullanabiliyorsanız bundan çekinmeyin. Gündüzleri bile karanlık olabilen koridorlar yanlardan açıklacak bir cam panel ile gün ışığı ile evinizin aydınlatılmasına yardımcı olacaktır.

Aplikler Kullanın

Aplik kavramı 2018 yılında olduğumuz şu günlerde bizim için önemli dekorasyon araçlarından biri olmaktadır. Eğer sizin de eviniz bu kullanıma uygunsa aplik ile ilgili bir çalışma hayal edebilirsiniz. Koridorunuz fazla dar değil ise duvara sıra sıra asacağınız küçük aplikler ile aydınlatmanıza hoş bir hava katabilirsiniz.

Led Lambalardan Faydalanın

Koridorunuz dar bir tünel ise bu hissiyattan kurtulmak için küçük led lambalar ile hem yerden kazanabilir hemde bu basık havayı mistik bir havaya çevirebilirsiniz aynı zamanda ışıklandırmayıda en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Led lambalar koridorlarınızın modern mi klasik mi göründüğünü de belirleyen önemli yapı gereçleridir.

Kuvvetli Işık Kullanın

Işıklandırma ev dekorasyonunun en mühim noktalarından birini oluşturmaktadır. Siz de kendi eviniz için koridorun havasını yükseltmekten kaçınmayın ve ışıklandırmada kuvvetli ışıklandırmalar kullanın.

Doğal Işık Kullanmaya Çalışın

Doğal ışığa benzen aydınlatmaları tercih edin böylece doğallıktan kaçmayacak ve gözlerinizin rahatsız olmasını engelleyeceksiniz. Doğal ışık aynı zamanda büyüleyiciliği kendiliğinden yakaladığı için evinizin atmosferini doğanın istediği gibi oluşturmasına ön ayak olacaktır.

Sensör Aydınlatma Kullanılabilir

Sensörlü aydınlatmalar kullanabilir, düğme ve anahtarlardan kurtulabilirsiniz. Sensörlü aydınlatmalar özellikle tabloları ışıklandırdığı için tercih edilmektedir. Evinize değerli resimler yerleştirerek ihtiyacınız olan harika görünüme de kavuşabilirsiniz.

Tablolar İle Görünüm Elde Edin

Koridorunuzu dar ve uzun ise koridorun sonuna bir tablo koyarak ferahlık sağlayabilir dikkat noktalarını düzenleyebilirsiniz. Tabloların genel görünümünün evinizin dekorasyon tarzı ile uyumlu olması da süreci destekler nitelikte olacaktır.

Anılarınızı Kullanın

Koridorunuzun ışıklandırmasını yaparken anı ve hatıralarınızı kullanabilirsiniz. Tablo vee resimlerinizi koridor duvarına asarak ve üstten spot ışıklar ile destekleyerek çok güzel bir hava elde edebilirsiniz.

Farklı Tasarımlar Deneyin

Koridorunuz dar ve basık ise seçeceğiniz farklı tasarımlar sizi bu havadan uzaklaştıracaktır. Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi farklı tarzı evinize yansıtırsanız da ne kadar güzel bir dekorasyon adımı yaptığınızın farkına varabilirsiniz. Dekorasyon için mümkün olduğunca yaratıcılığınızı zorlamalısınız.

Klasik Tasarımlara Göz Atın

Eğer loş ışıktan hoşlanıyorsanız ve klasiğe yakınsanız holün ortasına bir masa ve üstünede bir abajur ile aydınlatmayı zevkinize göre yapabilirsiniz. Klasik her zaman kurtarıcı rolündedir. Ne yapacağınıza karar veremiyorsanız klasik tasarımlara göz atarak kendi evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Duvarlar İle Dekorasyonu Renklendirin

Taş duvar dekorasyonu ve yerden aydınlatma ile otantik bir ortam elde edebilirsiniz. Taş duvarların evinize verdiği o doğal ortam geçiş bölgesi olan koridorlar için de güzel bir dekorasyon dili olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken abartıya kaçmadan doğru oranda taş duvar dekorasyonunu kullanmak yönünde olacaktır.

Bu yazımız ilginizi çekti ise Duvar Dekorasyon Modelleri yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın