Koridor Halıları Nasıl Olmalı? Uzmanından Öneriler

koridorhalisinasilolmali-768x384

Evlerimizde odaların tarzımızı yansıtmasına önem veriyoruz peki ya koridorlar? Koridorların en önemli tamamlayıcısı halılardır. Halı odalar, mekanlar arasındaki renk geçişlerini sağlar ve dekorasyonun bütünlüğünün korumasında en büyük yardımcılardan biridir. Bu yazımızda sizlere koridor tipinize göre halı dekorasyonu hakkında uzmanlarımızdan edindiğimiz bilgileri paylaşıp , görsellerle ilham olmaya çalışacağız.

1-Renk Geçişine Yardımcı Halı Modeli

Koridor halıları odalar ve açık alanlar arasındaki renk geçişine büyük ölçüde katkı sağlar ve dekorasyonu dengeler. Bu yüzden sadece zemin ve duvar rengi değil, mobilya ve aksesuarlar da halı rengi seçiminde önemli bir etkendir.

2-Geniş Koridor için Halı

Geniş bir koridora sahipseniz bir çok ev sahibinin aksine daha şanslısınız. Odalarınızın ortak bir hole açılması size  alanın bir ara geçişten ziyade bir oda gibi dekore edilmesi alternatifi sağlar. Özellikle ışık alan bir hole sahipseniz renk konusunda çekinmeniz yersiz olacaktır. Holde yer alan aksesuarlarınızın rengine ayak uydurarak çarpıcı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

3-Siyah-Beyaz Asilliği

Bu iki baskın renk, etrafındaki diğer tüm renkler soft olduğu sürece her ortama ayak uydurur, risksiz ve şık bir tercihtir. Koridorda evinizin yakaladığı tarz ne olursa olsun bu iki rengin uyumu size ayak uydurur, önemli olan tarzınıza uygun olan deseni seçmek olacaktır.

4-Koridoru Halılarla Renklendirin

Evin karakterini sadece odalar yansıtmaz koridorun dekorasyonu da tarzınızı ortaya koyar. Sade bir koridora sahipseniz ve enerjinizin evin her yerine yansımasını istiyorsanız renkli ve desenli koridor halısı ev dekorasyonunun eksik parçasını tamamlayacaktır.

5- Hasır Halı Modası Geçmez

Eskiden beri jüt halı modeli özellikle yazlık evlerde yerini alan koridor halısı modeli. Country tarzda olan, hem sıcak ve samimi etki yaratan hasır halı modellerini hem dar ve küçük hem de geniş koridorlarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

6-Merdiven Halı Modelleri

Alt kat ile üst kat arasındaki dekorasyon uyumunu sağlamak ve merdivenlerdeki boş görünümü tarzınızla doldurmak için farklı modellerdeki merdiven halılarını evinizin tamamlayıcı parçası yapabilirsiniz.

7-Ufak Ayrıntılar

Minimal bir tarza sahipseniz ufak halı modelleri eviniz ile uyumlu olacaktır. Küçük bir alanı kapsayacak olan bu halılarda evinizin dekorasyonu ile uyumlu olacak deseni ve rengi seçme avantajınız çok daha fazla olacaktır.

İlginizi çekebilir: Minimalizm nedir? Nasıl Minimalist Olunur? Örnekler ile Anlatım

8-Halı ile Koridoru Aydınlatalım

Özellikle koyu renk parke ve duvar boyasına sahip evlerin aksesuar tercihleri genellikle acık renkten yana kullanılır, bu şekilde ortamda bulunan renk uyumu ve ışık dengelenmiş olur. Bu tip koridorlarda sadece aydınlatma yetersiz kalabilir bu sebeple yolluk halılarınızda bulunan gold , gümüş ve beyaz yansımalar ortamın aydınlanmasına ve dekorasyon aklının ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere koridor halılarının nasıl olması gerektiğinden, ev dekorasyonunuza göre koridor halısı seçimini nasıl yapmanız gerektiğinden bahsettik. Görsellerle ev tipiniz için ilham alabileceğiniz hali modellerini sizlerle paylaştık. Dilerseniz iç mimarımızla online olarak görüşerek koridor halınız için en uygun modeli belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Koridor Aydınlatma İle İlgili 25 Dekorasyon Önerisi

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın