Küçük Odalar Nasıl Daha Büyük Gösterilir Uzmanlardan Öneriler Püf Noktalar

Uzman görüşleri, evinizi büyük gösterecek püf noktalar ve küçük oda dekorasyonu önerileri bulabileceğiniz bilgilendirici bir içerik

Küçük bir eve sahip olmanız dekorasyonunuz için hiçbir engel taşımaz. Güzel dekorasyonları küçük odalarda küçük evlerde de yapabilirsiniz. Biz de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere küçük odalar nasıl daha büyük gösterilir, uzmanlardan güzel öneriler ve küçük odalar için püf noktaları sunacağız.

Küçük Odaları Büyük Göstermek için Püf Noktalar

Küçük evlerin, odaların göze daha büyük ve geniş gelmesi için iç mimarların uyguladığı püf noktaları vardır. Evde Mimar olarak biz de bu sırları gün yüzüne çıkartarak sizlere maddeler halinde evinizi nasıl daha büyük gösterebilirsiniz, önerilerde bulunacağız.

1- Küçük Odalarda Açık Renkler Kullanın

acikrenklerkucukev

Açık renkler kullanmak odanızı daha ferah göstermenize yardımcı olacaktır. Duvarlarınıza uygulayacağınız lületaşı rengi, fildişi rengi ve benzeri beyaz renk ve tonları odanızı daha iyi gösterecektir. Bununla birlikte ev eşyalarınızı da beyaz renk ve tonları seçmeniz ev dekorasyonunuzu güçlendirecektir. Burada doğal tonların kullanımı ve ahşap kullanımı odanızı daha büyük göstermenize yardımcı olur.

2- Beyazı Sevmiyorsanız Gri Rengi Düşünebilirsiniz

grirenkkucukev

Eğer beyaz rengi sevmiyorsanız evinizde gri rengi hakim kılabilirsiniz. Ev eşyalarınızı beyaz duvarlarınızı gri veya tam tersi bir kombinasyonla da harika bir dekorasyon yakalayabilirsiniz. Özellikle doğru ışıklandırılan evlerde beyaz ve gri harika bir uyum içerisinde çalışır.

3- Işık Varsa Siyah Da Olabilir

siyahvebeyazevdekorasyonu

Eğer odanız yeterince ışık alıyorsa beyaz rengin yanına siyah tonları yerleştirerek evinizi güzelleştirebilirsiniz. Ufak siyah dokunuşlar hem kombinlemeniz için güzel hem de göze hoş gelerek dekorasyonunuza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Küçük ofis dekorasyonu için öneriler

4- Duvarlara Derinlik Kazandırın

nismodelleriderinlik

Derinlikli düşünmek ve 3. boyutu kullanmak ev dekorasyonu ve küçük evler için harika bir ipucudur. Eğer duvarlarınızda niş modelleri gibi alçıpan uygulamalarına yer verirseniz odanızı daha büyük gösterebilirsiniz. Derinlik kazandırdığınız duvara desenli çalışmalar yaparak da aynı şekilde duvarın ayrıştığını farklı bir alan olduğunu hissettirebilirsiniz. Eğer bu alanı pencere ile birleştirirseniz 30 m2 odanızı 80 m2 bir odaymış gibi büyütebilir, evde yaşayanlara o genişlik hissini verebilirsiniz.

5- Yumuşak Perdeler Kullanmak Daha Ferah Bir Görünüm Kazandırır

seffafperde

Evinizde sert ve katı perdeler yerine ışığın yumuşakca geçtiği zarif perdeleri denemelisiniz. Evinizde gerçekleştireceğiniz bu seçim, hem daha geniş bir görünüm elde etmenizi hem de odanızın daha iyi bir şekilde ışıklandırılmasına yol açacaktır. Burada perdeler tamamen opak değil, arka tarafın gözle görülecek şekilde ışıklandığı perde seçimleri yapılmalıdır.

6- Işıklandırma En Önemli Nokta

isiklandirmaev

Işıklandırma odanızın daha ferah ve geniş gözükmesi için en doğru çalışmalardan biridir. Odanızın pencereleri her zaman geniş olmalı, eğer pencereniz genişleyemiyorsa ekstra ışıklandırmalar kullanarak bu genişliği odanızda ışıklandırmalar ile yapmalısınız.

7- Pencerelerinizi Ortaya Çıkartın

penceredekorasyonu

Pencerelerinizi ortaya çıkartmak için yanlarını açmanız pencereyi göz önüne almanız gerekir. Özellikle küçük bir odanız varsa pencereyi bu şekilde meydana çıkarmanız son derece önemli olacaktır. Pencerelerin hemen dibinde olan ev eşyaları hemen ortadan kaldırmak bile süreç için yeterli olacaktır.

8- Derin Gösteren Duvar Kağıtları

duvarkagitlaridekorasyon

Eğer odanız küçükse yapabileceğiniz en zekice şeylerden biri duvar kağıtlarını kullanmaktadır. Kullanacağınız duvar kağıtları odayı derin gibi göstererek küçük olan yapıyı büyükmüş gibi gösterebilir.

9- Geniş Bir Halı Kullanın

genisvebuyukhalilar

Türk evlerinde gördüğümüz en büyük hatalardan biri küçük odalara küçük halı kullanmalarıdır. Eğer odanız küçükse odanızın zeminini düzenleyen bir halı veya kilim kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kilim desenleri

10- Geniş Aynalar Eklemek Rahatlık Katar

aynavekucukevdekorasyonu

Küçük odaları büyük göstermenin en çok kullanılan yollarından biri de aynalar kullanmaktadır. Geniş aynalar kullanmak hem şık bir dekorasyon için sizlere yardımcı olur hem de odanızı geniş gösterir. Burada geniş ve büyük aynalar kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir.

11- Masaların Bacaklarını Uzatmasına İzin Verin

uzunvegenismasa

Küçük odaların daha harika bir görünüm elde etmesi için fazla mobilyaları kaldırmanız gerekir. Yalnızca ayakları uzanan masaları kullanmanız odayı daha geniş gösterecektir. Burada özellikle sehpalardan kurtulmanızı Evde Mimar olarak biz kesinlikle öneriyoruz.

Sehpaları ve kahve masalarını eğer cesursanız hemen atlamalısınız. İçeceklerinizi çıkıntılara veya başka alanlara koyabilirsiniz. Sehpalar odanızın büyük gösterimini bozan çalışmalardan biridir.

12- Odanızda Birden Fazla Odak Noktası Kullanın

odaknoktasiveevdekorasyonu

Odanızda ev eşyaları için farklı farklı odak noktaları kullanmak cesaret ister. Eğer siz de odanızı farklı konumlandırmalar ile yeniden dizayn ederseniz daha geniş gösterebilirsiniz. Burada belirlediğiniz eşyaları merkeze alarak odanızı dekore etmelisiniz.

İlginizi çekebilir:

Stüdyo Daire (1+0) Dekorasyon Önerileri ve 20 Harika Örnek

Banyo tadilat örnekleri

Bu içeriğimizde size küçük odaları nasıl büyük gösterilir ve iç mimarlardan küçük odalar için dekorasyon önerileri başlığı altında bir içerik hazırladık. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın