Kültür Taşı Modelleri ve Kullanım Örnekleri

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve aranan bir duvar kaplama modeli olan kültür taşından ve nasıl kullanıldığından sizlere bahsedeceğiz . Evine renk ya da hareket katmak isteyenlerin eskiden tercihi renkli boya yaptırmak , duvar kağıdıyla duvarı kaplamak olsa da artık doğallığı oturma odalarında veya yatak odalarında hissettirmek isteyenlerin tercihi her renk ve model seçeneğiyle kültür taşı olmuştur. Kültür taşlarının görünün olarak doğal taşlardan bir farkı yoktur. Görünüm olarak olmadığı gibi doku , model ve renk seçenekleri de doğal taşların birebir kopyası olma özelliğine sahiptir.

Binalarınızın dış cephelerinde tercih edebileceğiniz gibi evinizin iç dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Şömine, barbekü, ocak duvarlarında oldukça tercih edilen bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekoratif olarak kullandığımız bu kültür taşları doğal taşlara göre daha hafif ve ince olduğu için daha kolay kaplama işleminin tamamlanmasını sağlar.Aynı zamanda ince oluşuyla yapılan kaplamanın alan olarak çok yer kaplamaması da bir diğer avantajıdır. Sağladığı ısı ve ses yalıtımı sayesinde evinizde sessiz ve sıcak bir ortama sahip olabilirsiniz.

Kültür Taşının 7 Özelliği

 1. Düzenli olarak her yıl yaptırdığınız boyanız ve izolasyon işlemlerinden kurtulmuş olursunuz . Hem ekonomik açıdan hem de her yıl bu işlemleri planlamaktan yorulduysanız kültür taşı tam size göre !
 2. Zemin sıvası tamamlanmış olan bütün yüzeylerde kolaylıkla uygulanabilir .
 3. Sağladığı ses ve ısı izolasyonu sayesinde bu sorunu da halletmiş olursunuz .
 4. Doğal taş uygulamasında başınıza gelebilecek olan taşın üzerinde bar oluşumu ve ya taşın kopması gibi sorunlar sizin başınıza gelmez.
 5. Kolay montaj ve demontaj işlemine sahip olması sayesinde ekstra bir işlem gerekmez.İstenildiği zaman taşları kaldırabilirsiniz .
 6. Tercihinize göre parçalara bölerek tv ünitenizi veya kitaplığınızın olduğu bir duvarını kaplayabilirsiniz.
 7. En çok tercih edilen genellikle şömine gibi dekoratif parçalar olmaktadır.

Kültür Taşı Modelleri ve Uygulaması

Doğadan ilhan alınarak ortaya çıkan kültür taşları model olarak çok farklı modele ve isime sahip olmasına rağmen sıkça kullanılan modeller bellidir . Bütün markaları göz önüne alarak sizler için 3 farklı model belirledik bunlar ;

 • Nehir taşı
 • Kayrak taşı
 • Kale taşı

Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kültür taşının duvara iyi sabitlenebilmesi için duvarınızın bu işleme uygun olması gerekmektedir .Eğer duvarınız beton ve ya tuğla ise işiniz biraz daha kolay olacaktır. Direk uygulama yapabilirsiniz . Tuğla duvarlarda daha iyi bir sonuç almak isterseniz uygulama yapmadan bir gün önce bir kat sıvanması daha iyi olacaktır .
 • Brüt beton üzerine kültür taşı kaplama işleme yapılacaksa yüzey çentiklenmeli ve yüzeye aderans arttırıcı kimyasallar kullanılmalıdır.
 • Duvar eğer gaz beton gibi hafif bir bloktan oluşuyorsa , bu yapı için özel olarak  yüksek aderans sağlayan bir harç hazırlanmalıdır .
 • Duvar ahşap bir panelden oluşuyorsa , önce nem bariyeri (membran) ile kaplanmalıdır ve su geçirimsizliği sağlanmalıdır .
 • Duvar alçı panelden oluşuyor ve daha önce boyanmamış ise bir kat yüksekliği olan duvarda iki kat aderans arttırıcı sürdükten sonra taşları uygulayabilirsiniz.

 

Sizler için Evde Mimar ekibi olarak bugün kültür taşı nedir , avantajları nelerdir  ve modellerinden bahsettik . Umuyoruz ki aklınızda kültür taşı ile alakalı takılan soru kalmamıştır ve sizlerde evinizde kültür taşını kullanmaya başlarsınız . Aklınıza takılan bütün soruları cevaplamak için biz Evde Mimar ekibine her daim soru sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Çeşitleri

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

2 yorum

 1. Dekoratif taşlar ile ilgili örnekler ve çeşitler, önümüzdeki yıllarda daha da artacak, ev dekorasyonunun yeni trendi diyebiliriz.

  15 Nisan 2019, 10:13
  1. Yorumunuz için teşekkürler, biz de kültür taşı modellerinin önümüzdeki yıllarda daha da fazlalaşacağını düşünüyoruz.

   15 Nisan 2019, 11:09

Bizi Arayın