Laminat Parke Renkleri ve Çeşitleri

Kapak-Somon

Laminat parke kullanımı artık evlerimizin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Hatta sadece evler değil ofisler, alışveriş merkezleri gibi toplu alanlarda da laminat parke sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanım alanı olarak diğer alternatiflerine göre daha kullanışlı oluşuyla ve kolay temizlenme özelliğiyle fazlaca tercih edilen bir döşeme ürünüdür.Buna ek olarak uygulama olarak evinizde herhangi bir sorun çıkarmadan yaptırabileceğiniz, hızlı ve kolay bir uygulamayla sahip olabileceğiniz bir sistemdir.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, çeşitli sentetik yapıların endüstriyel tekniklerle üst üste getirilmesiyle ahşap görünümünü alan çok katmanlı bir döşeme ürünüdür.

Bu yazımızda sizlere laminat parke çeşit ve renklerini göstermeye çalışacağız fakat öncesinde kafa karışıklıklarını gidermek için parke çeşitlerine değinelim. Çünkü laminat parke, parke çeşitlerinden sadece bir tanesidir ve farklı çeşitlerde parke türleri bulunmaktadır.

Parke Türleri

Parkeler malzemeleri ve yapılış türlerine göre farklı kategorizasyonlarda yer alıyor. Temel olarak 3 parke çeşitinden bahsedebiliriz: masif, lamine ve laminat parke.

Masif Parke

Masif parke; tek katmanlı, tamamı tek tip kaliteli ağaçtan oluşan, homojen döşeme parke türüdür. Üretiminde ahşabın yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmaz ve kendi doğal yapısı korunur. Doğal ve geri dönüştürülebilir olmasının yanı sıra oldukça uzun ömürlüdür. Isı ve ses yalıtımı iyidir. Ham madde olarak  Afrika’dan ve uzak doğudan getirilen taslak tomrukları kullanılmaktadır.

masifparke

Lamine Parke

Lamine parke; masif parke gibi tek katmanlı olmayıp genellikle 2 ya da 3 katmandan oluşmaktadır. Ahşap katmanlarının üst üste bindirilmesiyle oluşur. En üstteki ağaç katmanı kaliteli ağaçtan oluşurken alttaki katmanlar düşük kaliteli herhangi bir ağaç türünden oluşabilmektedir. Cilalı, boyalı, eskitilmiş  vb. gibi şekillerde satışa sunulduğundan kullanıma hazır bir üründür. Bu nedenle masif parkeye nazaran daha pahalıdır. Tamamen doğal olmasının yanı sıra tamiratı kolay, montaj süresi kolay ve kısadır. Yerleşimi doğru yapıldığı taktirde su almaz ve kabarma yapmaz, bu nedenle oldukça uzun ömürlüdür.

lamineparke

Laminat Parke

Laminat parke; diğer türlerin aksine doğal malzemelerden oluşmaz. Ağacın yan ürünlerinden olan talaş gibi maddelerin yüksek sıcaklıkta preslenerek parkenin orta tabakasındaki yüksek dayanımlı ağaç lifler (hdf) oluşturulur. Hdf adı verilen orta tabakanın üst yüzeyi yüksek kaliteli malzemelerle kaplanır ve böylelikle laminat parke üretilmiş olur.  Avantajlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz: estetiktir, kolay temizlenebilir, çeşit ve renk yelpazesi fazladır ayrıca maliyeti diğer parke türlerine göre daha düşüktür . Dezavantaj olarak sert ve metal nesnelerin baskıyla laminat parkeyi çizebilmesi gösterilebilir. Laminat parke için 4200 devir 8 mm ölçüsünde olanlar en dayanıklı olanlardır. Devir düştükçe kalite düşer, dayanıklılık azalır. Bu nedenle laminat parkeyi seçerken devir sayısı göz önünde bulundurulmalıdır.

laminatparke

En Çok Tercih Edilen Laminat Parke Renkleri

Laminat parke modelleri ve renkleriyle çok fazla çeşitlilik barındırdığı için evinize ve mobilyalarınıza en uygun laminat parkeyi bulmakta zorlanmayacaksınız. Evinizin dekorasyonuna göre parkenizin rengini belirleyebilirsiniz. Klasik dekorasyon için koyu, daha minimal,modern dekorasyon ve evinizi daha geniş göstermek için açık renk parkeleri tercih edebilirsiniz. Yazımızın bu kısmında sizlere en çok tercih edilen laminat parke renklerini ve çeşitlerini sunacağız. Umarız odanızın dekoruna en uygun ve en çok yakışacak olan laminat parke modelini bu görseller arasında bulabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere laminat parke çeşitleri ve renkleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Sizler tarzınıza göre yada evinizin sahip olduğu metrekareye , mobilyanızın rengi ve tarzına göre size uygun olanı seçebilirsiniz. Fakat parke üreticileri genel olarak laminat parke renklerini açık renk ve koyu renk olarak ikiye ayırmaktadır.

Açık Renk Parke Renkleri

Açık renk parkeler için bizim önerimiz bulunduğu odayı veya ortamı daha geniş gösterdiği için küçük diye adlandırılan evlerde tercih edilmesidir. Açık parke kullanım bakımından oldukça rahattır tozu ve kiri belli etmez, sık temizlenmesi gerekmez. Ayrıca mobilyalarınızla da kolay uyum sağlayacaktır. En çok tercih edilen açık parke renklerini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Açık meşe parke rengi
  2. Gri parke renkleri
  3. Gümüş meşe parke rengi
  4. Beyaz parke renkleri
  5. Meşe parke renkleri
  6. Akçaağaç parke rengi

acikrenkparke

Koyu Renk Parke Renkleri

Koyu renk parkeler ise önerimizce metrekare olarak daha geniş olan ve çok fazla ışık alan evlerde ve ofislerde kullanılmalıdır. Koyu renk parkeler daha otantik ve klasik dekorasyona sahip mekanlar için uygundur. Oldukça hoş görüntüsü ile odanıza apayrı bir hava katsa da koyu renkli perkeler genellikle açık renklere oranla daha fazla çizilir ayrıca tozu belli eder bu nedenle sıklıkla silinmesi gerekebilir.

En çok tercih edilen koyu parke renklerini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Merbau parke
  2. İroko parke
  3. Ceviz rengi parke

kapalirenkparke

3 Boyutlu Laminat Parke Modelleri

Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan ve evlerde , ofislerde gördüğümüz  3 boyutlu parke modelleri evinize, ofisinize  farklı bir tarz katıyor. Bakıldığında 3 boyutlu laminat parkenin diğer parkelerden yapım aşaması olarak hiçbir farkı yoktur . Sadece görünüş olarak ayırt etmek mümkündür. En büyük fark görünümde, 3 boyutlu laminat parke modelleri daha canlı ve ortama derinlik katan bir havası vardır. Bu yüzden de 3 boyutlu laminat parke uygulanan odalar daha sıcak ve daha zengin görünüyor. İşte bazı 3 boyutlu laminat parke modelleri:

Rustik – Otantik Parke Modelleri

Tamamıyla doğadan ilham alınan ve dekorunda taş, ağaç gibi doğal malzemelerin kullanıldığı dekor rustik tarz olarak adlandırılır. Rustik tarzını ev dekorasyonunun her yerinde görmek mümkündür. Rustik tarzının ana teması ahşap olduğu için parkede de rustik ve otantik tarzdan bahsetmek istedik. Eskitilmiş yada çatlaklar oluşturulmuş olan bu tarz parkeler manuel olarak yapılmaktadır. Sizin istediğiniz derecede eskitilmiş veya çatlak düzeyini belirlediğiniz bir üründür.

Bu tarz parkelerin çokça tercih edilmesinin sebebi yüzeye zarar verme gibi bir kaygının olmamasıdır. Ofis ortamında genellikle tercih edilen bu parke modeli manuel olarak zedelenmiş ve eskitilmiş olduğu için kullanırken çizilmememsi ve zarar görmemesi için ekstra bir çaba istemez ve böylelikle rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda size önce parke türlerini anlattık. Ardından laminat parkeden ve onun türlerinden bahsederek çeşitli örnekler sunmaya çalıştık ve en çok tercih edilen parke renklerini sıraladık. Evde Mimar olarak evinizin daha iyi bir dekor ve görünüm kazanması için çalışmaya devam edeceğiz. Yazılarımızı takip edebilir ve aklınızda oluşabilecek soruları biz Evde Mimar ekibine sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Laminat Parke Nedir? Avantajları Nelerdir? 5 Uygulama Örneği

Masif parke nedir?

İlham Alabileceğiniz Parke Renkleri ve Modelleri 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın