Laminat Parke Nedir? Avantajları Nelerdir? 5 Uygulama Örneği

Laminat sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya denmektedir. Doğal ağaç malzeme yerine MDF (Orta Yoğunlukta Lif Malzeme, Medium Density Fiber) ve HDF (Yüksek Yoğunlukta Lif Malzeme, High Density Fiber) kullanılmaktadır. Bununla birlikte vernik gibi ek işlemler istememesi ve ucuz olması nedeniyle tercih sebebidir.

Laminat Parke Nedir?

1980’lerde kullanıma sunulan laminat parkeler; o tarihten itibaren popülerliği günden güne artmaktadır. Günümüzde en popüler olan bu parke türü sürekli iyileştirmeler yapılarak geliştirilmektedir. En altta su geçirmez bir katman, ortada ahşap kompozit, üstte ise aşınma yüzeyi ve dekoratif katman olmak üzere toplamda 3 katmandan meydana gelmektedir.  

Laminat Parke  Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

temizlik-laminat-parke

Darbe, sarsıntı ve basınca karşı dayanıklı olan laminat parkeler kaplamaları sayesinde çizilmeye ve aşınmaya dayanıklıdırlar. Bir hasar durumunda da onarımı kolaydır. Böylece mobilyaların ve diğer ağır nesnelerin yükleri parkeye zarar vermeyecektir. Hafif olması nedeniyle binaya binen yük de azalacaktır. Neme karşı dayanıklıdır ancak aşırı su (olası su baskınına müsait olan yerler gibi) ile temas halinde olan yerlerde kullanılması tavsiye edilmez. Uzun ömürlü olup bir laminat parke oturma odası koşullarında 10 ila 15 yıl dayanıklıdır. Güneş ışığına karşın herhangi bir solma yapmaz. Temizlemesi basit olup evinde evcil hayvan besleyenler için ayrıca önemli bir avantajdır.

İlginizi Çekebilir: Su Yalıtımı Nedir?

pet-kedi-hayvan-evcil-laminat-parke

Estetik açıdan çeşitli olması ortama uygun seçilmesine olanak sağlar. Isı geçirmemesi nedeniyle de ısı yalıtımı sağlayacaktır. Ayrıca alttan ısıtmaya da uygun parkelerdir. Isı yalıtımının yanında ses yalıtımına dar uygundur. İnsan sağlığına zararı konusuna gelirsek; E1 ve E2 belgelerine sahip laminat parkeler; insan sağlığına zarar verecek kadar kimyasal madde bulundurmazlar.

Laminat Parke Nerede Kullanılır?

yatakodasıi-laminat-parke

Laminat parkeler bulundurduğu; ısı yalıtımı, neme dayanımı, darbeye dayanımı nedeniyle kullanım yerleri geniştir. En çok vakit geçirilen yerlerden biri olan oturma odası, sağlığını önemsediğiniz çocuklarınızın odası, çalıştığınız ofis gibi pek çok yerlerde laminat parke kullanabilirsiniz. Neme dayanımından dolayı özellikle de kış aylarında sıcak tutması için mutfaklarda kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İlham Alabileceğiniz Parke Renkleri ve Modelleri

Laminat Parke Nasıl Sınıflandırılır?

Laminat Parkeleri üç grupta sınıflandırabiliriz; kurulumuna, doku türüne, desenine göre. Doktu türüne ve desenine göre sınıflandırmalarda açıdan genellikle kullanılan türler bulunmaktadır. Bu türlerden ilham alıp evinize uygulayabilirsiniz.

1.Kurulumuna Göre

bir uzman tarafından kurulmayacak ve kendiniz kuracaksanız parke seçiminde kurulumuna göre dikkat etmeniz önemli olacaktır. Kurulumuna göre dört laminat parke türü vardır; yapıştırıcı olmadan, yapıştırıcılı ve yapışkanlı ve alt tabakalı ile kurulan.

İlginizi çekebilir: Parke Nasıl Döşenir ve Parke Döşerken Nelere Dikkat Edilir?

2. Doku Türüne Göre

Laminat parkenin üzerinde bulunan dokunun seçimi tasarım açısından önemlidir. Kullanacağınız laminat parke dokusu odanın ışığı almasına, genişlik ve uzunluğuna ve düzenine göre tercihte farklılığa neden olabilir. Genel olarak üç tip doku türü kullanılmaktadır; pürüzsüz, kabartmalı ve çizikli.

3. Desene Göre

Laminat parkenin dizilişi yani desenine göre de dekoratif ve simetrik bir görünüş yakalamak mümkün. Bunun genellikle üç tür desen kullanılmaktadır; geleneksel, ince, geniş ve çentik desenleri.

Laminat Parke Uygulama Örnekleri

Laminat parke ev ve ofislerde sıklıkla görmekteyiz. İç mimarların ve ev sahiplerinin  de sıklıkla tercih ettiğin laminat parkeyi seçerken duvar rengi ve mobilyalarınızla olan uyumuna dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz süpürgelik rengi de laminat parke rengi ile duvar boyanız arasında önemli bir geçiş sağlayacaktır. İncelemeniz için hazırladığımız örneklere bakarak mutfak, oturma odası ve hol için ilham alabilirsiniz. Dilerseniz  Laminat Parke Renkleri ve Çeşitleri yazımıza göz atarak evinize en uygun rengi seçebilirsiniz.

1. Şık Karşılama

karsilama-parke

Modernliğe ve klasiğe uygun bu cesur laminat parkeler evinize girerken şık bir karşılama sunuyor.

2. Rustik Home Ofis

homeoffice-parke

Evden çalışmanın yaygın olduğu günümüzde home ofis tasarımları; hem sizi ofiste hem de evde hissettirecek şekilde olması önemli. Fotoğrafta gördüğünüz bu tasarım rustikliğin getirdiği sıcak ve samimi bir çalışma ortamı sunuyor.

3. Sahil Havasında Oturma Odası

sahil-odasi-kumsal-parke

Kum renkleriyle dekore edilmiş bu odada sizi sahilde hissettirecek aksesuar ve tablolarla tamamlanmış. Bu laminat parke de sahil havasına eşlik ediyor.

4. Nötr Mutfak

sahil-odasi-kumsal-parke

Sürekli girip çıktığımız mutfağın rahat olmasını bekleriz. Bu mutfak nötr renkler ve kahverengi ile harmanlanmış, krem rengi mutfak dolapları ile ve harika bir laminat parke seçimi ile tamamlanmış.

5. Genç Oturma Odası

genclik-odasi-parke

Gördüğünüz oturma odası trend tasarımı, yere yakın mobilya kullanımı ve gri renkte seçilmiş laminat parke ile odanızı gençleştirecektir.

Bu yazımızda evine laminat parke ve bunları nasıl uygulayacağını düşünenler için önerilerle karşınızdaydık. Bu önerileri zevklerinize göre karıştırabileceğiniz gibi siz de kendinizden bir şeyler katarak çeşitlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Parke Zemin Kaplama Örnekleri ve İç Mimar Tavsiyeler

Barbaros Bayram

Evleri güzelleştirmek için sizlere derlemeler ve öneriler sunmaya çalışıyorum. Evinizde mutlu bir şekilde yaşamanız benim için değerli, umarım içeriklerim sizlere ilham olur.

2 yorum

  1. İçeriğiniz olduka iyi gözüküyor. Parke konusunda verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ederiz.

    11 Şubat 2019, 14:18
    1. Teşekkür ederiz. Biz de kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Parke konusunda daha detaylı bilgilere bizimle ulaşabilirsiniz.

      11 Şubat 2019, 14:40

Bizi Arayın