Maliyeti Düşük Kendin Yap Duvar Dekorları

duvardekorlarıonecikan

Ev dekorasyonu yapılırken, farklılığı seven ev sahipleri genelde dekorasyonlarında duvarları da doldurmak ister. Minimalist veya maximalist yaşam tarzını benimsemiş olan insanlar fark etmeksizin, duvar dekorları gönüllerde taht kuran bir detaydır. Duvar dekorasyonunda ev sahiplerinin dokunuşları da, evin diğer alanındaki dekorasyonlar kadar önemlidir. Evine kendi emeğini ve havasını katmak isteyenler kendi el emeği ile birçok farklı aksesuar ortaya çıkarabilir. Bu aksesuarlar bazen yüksek maliyetli olabilir fakat düşük maliyetli ve evde bulunan malzemelerle de duvar dekorları yapmak mümkündür. Bununla ilgili çeşitli sosyal ağlarda DIY başlığı altında çok fazla örnekler verilmiştir. Bizde bu içeriğimizde bu örnekleri sizin için bir araya derledik. Peki nedir bu düşük maliyetli duvar dekorları gelin birlikte bakalım;

Makrome Duvar Dekorları

Makrome ürünler son zamanlarda oldukça popüler durumdadır. Aslında yapımı oldukça basit, fakat görünüm olarak ortama çok büyük farklılık ve özellik katan parçalardır. Büyük veya küçük birçok modelde bu ürünler yapılabilir veya rahatlıkla ülkenin her yerinden temin edilebilir. Fakat bizim için asıl önemli olan ev sahibinin el emeği olduğu için, ufak bir eğitimle veya sosyal ağlardan izlenecek videolar ile rahatlıkla makrome duvar dekorları yapılabilir. Bonus bilgi olarak şunu da belirtelim ki; makrome yalnızca duvarlarda değil, evin birçok alanında da kullanılabilir aslında. Makrome örgüden anahtarlıklar, aynalar, salıncaklar, mumluklar veya yastık kılıfları da yapılabilir.

Çöpe Değil Eve! Evsel Malzemelerle Duvar Dekorları

Birçok kişinin evinde ahşap parçalar, plastik veya teneke kutular bulunur. Bunlar genelde ya işlevsiz olarak evin bir köşesinde kalır ya da çöpe atılır. Hem tüketimi azaltarak dönüşüme katkı sağlamak açısından, hem de el emeği duvar dekorları yapmak açısından bu malzemeler rahatlıkla kullanılabilir. Teneke kutular sevilen renklere boyanarak duvar saksısı olarak kullanılabilir. Plastikler kesilerek yine duvarlarda küçük aksesuarları taşıması için raf niteliği taşıyabilir. Evin bir köşesinde duran metal paneller, üzerine yerleştirilecek bir ışık ile duvar dekorları ışıklı olarak da kullanılabilir. Ahşap parçalar eğer evde bulunuyor ise, özellikle saksı veya fotoğraflar için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:

2019’da İlgi Çeken Ahşap Ev Dekorasyonu Örnekleri

 

Kullanılmayan Çerçeveler İle Duvar Dekorları

Duvar dekorları ahşap ürünler ile çeşitlendirilebilir. Çerçeveler de genelde ahşap malzemelere sahip ürünlerdir. Her evde ise kullanılmayan veya sevilmeyen çerçeveler mutlaka bulunur ve evin bir köşesinde saklanır. Bu çerçeveler sevilen renklere boyanarak, farklı boyutlarda asimetrik şekilde duvar dekorlarına büyük bir hava katacaktır. El emeği olduğu çok fazla belli olacak ve ev sahibinin tamamen kendi ruhunu yansıtacaktır. İçerisine ister aile fotoğrafı, ister kişisel fotoğraf, istenirse de sosyal medya üzerinden rahatça bulunabilecek görseller yerleştirilebilir.

Belirli duvar dekoru örnekleri dışında sizin tamamen hayal gücünüze kalan veya evin dekorasyonuna uyum sağlayan maliyeti düşük duvar dekorları çeşitlendirilebilir. Örneğin; ipler ve çiviler ile yapılacak bir tablo, veya ışıklar ve bardaklar ile yapılabilecek bir duvar süsü, veya seramik bardakları tamamen zevkinize göre boyayıp ortaya çıkarabileceğiniz bir dekor muhteşem bir hava yaratacaktır. Dışarıdan toplanacak ufak ağaç dalları veya yapraklar, çiçekler ile de bir sürü dekor çıkarabilirsiniz. Mumluğunuzun etrafına o küçük ağaç dallarını sarabilir, çiçekleri ve yaprakları kurutarak bir çerçevenin içine yerleştirip duvar dekoru yapabilirsiniz. Bu dekorlara görseller ile örnek vermek gerekirse şu şekildedir;

Bu içeriğimiz de sizlere maliyeti düşük kendin yap duvar dekorlarından bahsettik. Evinin ruhuna kendi el emeğini de yansıtmak isteyen ev sahipleri bu yöntemi oldukça sevecektir. Maliyeti düşük ama etkisi büyük bir yöntemdir. Ev dekorasyonu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Evde Mimar web sitemizi ziyaret edebilir, blog içeriklerimizi inceleyebilir ve sorularınız için her zaman bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bizi Arayın