Mdf Mobilya Nedir Neden Tercih Edilir-Örnekleri Nelerdir?

Mdf herkesin bildiği tercih edilmesi gerektiği zaman genelikle sunta ile karşılaştırılıp seçim yapılması beklenen bir ham maddedir . Mdf suntaya göre daha pahalı ve ağır olmasına rağmen daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni olarak mdf’nin yapım aşamasında daha kuvvetli bir baskı işlemi uygulanmasından dolayı arada boşluk kalmamasıdır . Nemli ortamlarda tercih ederken şişme yapmaması için mdf tercih etmeniz çok önemlidir  .

Mdf Nedir ?

Mdf ‘ nin ortaya çıkmasından bahsetmemiz gerekirse ağaç atıklarını değerlendirmek amacıyla 1965 yılında yapılmıştır . Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerini alarak oluşturulan bu ham madde , orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelmektedir .

Orta yoğunluktaki bu liflere %9 ile %11 oranında sıcakta katılaşan yapıştırıcılar elenmektedir. Karışım kuruduğu zaman basınç seviyesinde preslenerek, mdf levhaları haline gelir.

 

Mdf Nasıl Üretilir ?

Evinizde tercih etmek isteyeceğiniz mdf’nin nasıl üretildiğinden ve içeriğinden sizlere kısaca bahsetmek isteriz. Mdf’ nin içeriğinin %90’ı odundan oluşmaktadır.

 • Odunlar çeşitli ağaçlardan elde edilir ve daha sonra yoğun bir  buharla liflerine ayrılır .
 • Ayrılan liflere çeşitli sertleştiriciler ve yapıştırıcılar eklenir .
 • İki kere preslenen mdf , ilk preslenmesinde kabataslak hatları belirlenir .
 • İkinci presleme işlemi ise daha detaylıdır ve mdf’nin  son halini verir.
 • İkinci aşama basınçlı sıcak preslemedir. Bu işlemi yapmamızın nedeni levhayı ısıtılarak liflerin birbirine iyice yapışmasını sağlamak ve istenilen kalınlığa getirmektir. Sonunda soğuyan levhaları pürüzsüz bir hale getirmek için zımpara işlemi yapılmaktadır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Mdf Nerelerde Tercih Edilir ?

Mdf ‘ yi ahşabı kullandığınız bir çok sektörde kullanabilirsiniz . MDF levhalar reçine ve tutkal kullanılarak çeşitli dekor kağıtlarıyla kaplanır. Reçine ve tutkal kullanarak hazırladığımız bu levhalar suya ve yanmaya dayanıklı bir hale gelmiş olur ve bu plakalara MDF-LAM  denir . Modüler mobilya üretiminde oldukça fazla kullanılan mdf , lake mobilyada da sıklıkla kullanılır . Lake mobilyalar , ham mdf ‘nin astarlanıp üzerine lake ile boyanmasıyla oluştuğu için oldukça dayanıklı ve kaliteli bir mobilya ya sahip olabilirsiniz .

Sunta ve Mdf Arasındaki Fark Nedir ?

SUNTA MDF
Presleme işleminden ötürü daha kolay deforme olabilir . Sunta ve suntalam malzemelere göre daha iyi prenlendiği için daha dayanıklıdır.
Nemli ortamda olduğu zaman şişme yapabilir. Sıkı preslendiğinden dolayı herhangi bir şişme durumu söz konusu olmaz.
Mdf’ye göre daha hafiftir. Suntaya göre daha ağırdır.
Montaj zamanı deforme olma ihtimali vardır . Dayanıklı olduğu için montaj işleminde size sıkıntı çıkarmaz.

Sizler için mdf nedir , nasıl üretilir ve evinizin de tercih etmek istediğinizde hangi avantajlara ve dezavantajlara sahipsiniz bu konular hakkında bilgiler vermeye çalıştık ve örneklerle anlattık. Aklınıza takılan başka sorular varsa biz Evde Mimar ekibine her zaman dekorasyon ve boya- badana işleri için danışabilir , destek alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Farklı Atmosferleri ile Sizi Heyecanlandıran Bar Modelleri

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

4 yorum

 1. Bilgiler şahane ancak görsellerin hemen hemen tamamı osb 🙂 Doğru görsellerle desteklenirse çok daha faydalı bir yazıya dönüşecektir.

  9 Nisan 2019, 12:11
  1. Yorumunuz için teşekkürler, değerlendirip gerekli düzenlemeleri yapacağız.

   9 Nisan 2019, 12:24
 2. Mdf veya mdflam arasindaki fark nedir teşekkürler

  17 Ocak 2020, 19:31
  1. MDF işlenmemiş ham malzemedir. MDFLAM ise yüzeyi melamin kaplamnmış işlem uygulanmış malzemedir. 🙂

   22 Şubat 2020, 21:37

Bizi Arayın