MDF nedir? Nerelerde kullanılır?

mdfneredekullanimalani

Gelişen teknoloji ve değişen trendlerle birlikte, ev dekorasyonunda çok farklı materyallerin kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Bu materyaller bazen estetik açıdan güzel olduğu için, bazen yapısı gereği çok sağlam ve dayanıklı olduğu için, bazen de maliyet açısından çok uygun fiyatlı olduğu için kullanıldığını görmekteyiz. Üstelik teknolojinin gelişmesi ve ülkemizde mobilyacılık sektörünün her geçen gün daha da büyümesiyle yeniliklere ve hayallere ulaşmak oldukça kolaylaşıyor. İstediğiniz materyalden yapılmış, istediğiniz renk ve şekle sahip mobilyayı hazır halde bulabileceğiniz gibi kullanacağınız odanın ölçülerine ve yapısına uygun şekilde bir ustaya da yaptırabilirsiniz. Bu yazımızda ev dekorasyonunda adını sıkça duyduğunuz MDF’ nin ne olduğundan ve evinizin hangi bölümlerinde ne şekilde kullanabileceğinizi sizin için açıklayacağız. En sonunda da ilham alacağınızı düşündüğümüz en iyi uygulanmış MDF örnekleri listemiz sizi bekliyor. Hazırsanız başlayalım!

MDF Nedir?

Evin hangi bölümlerinde ve ne şekillerde uygulandığına geçmeden önce materyali tanımakta fayda var. Bu hem özelliklerini bilmek hem de evinize uygun olup olmadığını anlamak açısından oldukça önemlidir.

Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerini alarak oluşturulan bu hammadde, orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelmektedir . Ahşap lifelerinin yüksek ısıl işlemle birlikte levha halinden sıkıştırılıp, tutkallanmasıyla oluşturulan ahşap bir üründür. Peki ya o zaman sunta ile farkı nedir dediğinizi duyar gibiyiz! Şimdi farklarına daha yakından bakalım.

MDF ile sunta arasındaki farklar oldukça fazladır. Benzer yollarla elde edilen bu ahşap levhalar, yapısı gereği birbirinden farklıdır. MDF çok daha toplu ve dolgun bir yapıya sahipken, sunta daha boşluklu bir üründür. Bu sebeple MDF daha dayanıklı ve uzun ömürlüyken, sunta daha narin bir yapıya sahiptir. MDF daha düz ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Yüzeyi gereği boyayı tutabilmektedir ve parlak bir görünüme sahiptir. Sunta gözenekli yapısından dolayı boyayı emerek, güzel bir görünüm vermemektedir. Sunta neme karşı daha az dayanıklı olduğu için özellikle mutfak ve banyo gibi nemin çok yüksek olduğu yerlerde kullanılmamaktadır.

İlginizi çekebilir: Mutfak Dolabı Yapımı-Tamiri ve Boyama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Ev Dekorasyonunda MDF Nerelerde Kullanılır?

Eğer MDF’ nin nasıl bir ürün olduğunu daha iyi anladıysanız, evde kullanım alanlarına geçebiliriz. Dayanıklı yapısı, kolayca renklendirilebilmesi ve kolay şekil alabilmesinden dolayı ev dekorasyonunda hemen her yerde kullanılabilmektedir. Yukarıda saydığımız özelliklerinden dolayı MDF, mutfak dekorasyonunda kendine oldukça geniş bir alan bulmaktadır. Evin en çok kullanılan odalarından biri olması ve yemek yapılmasından dolayı ısının ve buharın olduğu bu alanda MDF kullanarak, mutfak mobilyalarının daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik mutfağınızdan sıkıldaysanız, MDF kapaklarınızın rengini kolayca değiştirerek size yeniymiş hissi verecek bir mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Temizliğinin kolay olması da kirlenmenin ve lekelenmenin oldukça fazla olduğu mutfak gibi bir alanda çokça kullanılmasının diğer nedenlerinden biridir.

Ev dekorasyonunda kullanacağınız bütün mobilyalarda, MDF kullanmanız mümkün. Oturma odası ve salonlardaki televizyon üniteleri de bu alanlardan biridir. Parlak ve gösterişli yapısı gereği çok şık duran MDF mobilyalar, dekorasyonunuzu kesinlikle güçlendirecek. Kolay şekil alabildiği için evinizin büyüklüğüne uygun olacak şekilde bir televizyon ünitesi tasarlayarak, marangozunuza yaptırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta mobilyada kullanacağınız renk ve bunun odanın geri kalan dekorasyonuna uygunluğu olmalıdır. Gösterişli yapısı gereği MDF mobilyaları daha sakin ve sade bir dekorasyonla tamamlayarak, ilgiyi sadece o mobilyanın üzerinde toplayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ölçüye Göre-Özel Dolap Yapımı Fiyatları ve Tasarımları

Son dönemde MDF’ nin ev dekorasyonunda duvar paneli olarak da kullanılmaktadır. Bu özellikle daha farklı ve dikkat çekici bir ev dekorasyonuna sahip olmak isteyen insanların kullandığı bir türüdür. Duvarlarınızdan bir tarafını istediğiniz renk ve modeli verdiğiniz MDF paneli ile kaplayabilirsiniz. Böylece çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunu daha çok geniş ve aydınlık bir alana sahip odalarda uygulamanız daha doğru olacaktır. Büyük ve gösterişli bir şey olduğu için küçük olan odanızı daha da küçük ve boğucu bir şekilde gösterebilir. Ayrıca dikkat çekici ve gösterişli bir ürün olduğu için geri kalan duvarları ve dekorasyonu sakin ve sade tutmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde karmaşık ve göz yorucu bir görünüm elde etmenize sebep olabilir.

Şimdi sizinle MDF’ nin en güzel uyarlanmış hallerini derlediğimiz listemizi paylaşmak istiyoruz. Ev dekorasyonunda çok sık kullanılan bu ahşap ürünü, evinizin hayal ettiğiniz yerinde ve hayal ettiğiniz şekliyle kullanmanız mümkün. Aşağıdaki örneklerden ilham alarak, siz de bunları kendi ev dekorasyonunuza uyarlayabilirsiniz. Eğer kendi maragozunuza yaptıracaksanız, bunun hazır almaya göre daha maliyetli olduğunu belirtmemiz gerekir. ‘Bir defa olacak ve hayallerimdeki gibi olsun!’ diyorsanız gerçekten ne istediğinizi marangozunuza iyi aktarın ve ortak bir proje çizin. MDF, parlak ve gösterişli yapısı gereği hatalı uygulamayı da oldukça belli etmektedir. İlham alacağınızı düşündüğümüz listemiz şu şekilde:

İlginizi çekebilir: Membran Kapak Fiyat Hesaplama ve Uygulama Örnekleri

Bu içeriğimizde MDF’ nin ne olduğunu ve evinizde hangi alanlarda, ne şekillerde kullanabileceğinizi sizin için açıkladık. Umarız, hayalinizdeki ev dekorasyonuna sahip olabilmek için listelediğimiz en trend MDF uygulama örneklerinden ilham almışsınızdır. Ev dekorasyonuna dair daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer blog yazılarımıza göz atabilir ve aklınıza takılan bütün sorularınız için ekibimizle ne zaman isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Özgün Sert

Büyük ilgi duyduğum ev dekorasyonuyla ilgili trendleri ve beğendiğim fikirleri sizinle paylaşacağım.

2 yorum

  1. Çok güzel mdf örnekleri, elinize sağlık

    8 Nisan 2020, 10:22
    1. Teşekkür ederiz 🙂

      12 Nisan 2020, 17:16

Bizi Arayın