Mekanik Tesisat Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Mekanik tesisat bir inşaatta elektrik tesisatı dışındaki, insan yaşamı için zorunlu olan ve yapının tüm iç sistemini oluşturan birden fazla tesisata verilen genel isimdir. Mekanik tesisat tasarımı ve planlaması makine mühendisleri ve teknik ressamlar tarafından hazırlanmalıdır. Mekanik tesisatın içerisinde barındırdığı işlemler arasında ısıtma, soğutma ve yangın söndürme sistemler vardır.

Bir inşaatta dekorasyon uygulamalarının titizlikle yapılmasının yanı sıra bina içi sistemin de doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Yapı içerisindeki mekanik tesisat sistemlerinin kullanıma uygun ve dayanıklı yapıya sahip olması, konutun kullanımını ve aynı zamanda iç mimari tasarım aşamasında uygulamaları kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte mekanik tesisat işlemlerinin yapılma amacı yaşam konforunu artırmak ve yapının kullanımını kolaylaştırmaktır. Bu yazımızda sizlere mekanik tesisat nedir ve mekanik tesisat nerelerde kullanılır sorusunun yanıtlarını vererek bilgilendirmeye çalışacağız.

Mekanik Tesisat Nedir ? Hangi İşlemleri Kapsar ?

Mekanik tesisat bir yapının insanlar tarafından kullanılması için yapılan çeşitli işlemlerden oluşmaktadır. Bir bireyin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bir bütün olarak uygulanan tesisat uygulamalarıdır. Mekanik tesisatı yapılmayan ya da yanlış yapılan bir bina kullanıma uygun değildir. Yapı için hayati önem taşıyan bu işlemlerin aynı zamanda iç dekorasyonda yapılacak olan uygulamalara da büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bunun nedeni bir iç mimari tasarım sırasında estetik uygulamaların yanı sıra konutun kullanışlı ve kullanılabilir olmasına da dikkat edilmesidir. İç dekorasyon uygulamaları ne kadar harika olursa olsun, doğru yapılmayan bir mekanik tesisat işlemi yüzünden kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bu hayati öneme sahip mekanik tesisat işlemlerinin kapsadığı uygulamalar şunlardır ;

  • Isıtma Tesisatı
  • Soğutma Tesisatı
  • Havalandırma Tesisatı
  • Yangın Tesisatı
  • Sıhhi Tesisat
  • Mekanik Otomasyon
  • Doğalgaz Tesisatı
  • Temiz ve Atık Su Sistemi

Mekanik Tesisat İşlemlerinde Hangi Özellikler Bulunmalıdır ?

Binanın yapımı sırasında uygulanan bu işlemleri mekanik tesisat nedir sorusunun cevabında belirttiğimiz gibi bir bütün olarak ele alınmalı ve konutu kullanacak olan insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Bundan dolayı mekanik tesisat işlemleri sırasında makine mühendislerinin göz önünde bulundurması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında fonksiyonellik gelmektedir. İşlevsel olmayan bir ısıtma tesisatı ya da havalandırma tesisatı verimli bir şekilde kullanılamaz. Bundan dolayı bu işlem için yapılan tüm harcamalar boşa gitmiş olmasının yanı sıra tekrar yapılması hem zahmetli hem de maliyeti bir hayli yüksek olmaktadır. Mekanik tesisat uygulamaları öncesinde planlı ve programlı bir biçimde hazırlanmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda uygulama süresi boyunca yapılan planlara ekibin ve ustaların da sadık kalarak çalışması zorunludur.

Mekanik tesisat işlemlerinde olması gereken bir diğer özellik ise konfordur. Tüm yapılan uygulamalarda yapı içerisindeki yaşayanların konforlu bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle akıllı ev sistemlerinin yaygınlaştığı son dönemlerde mekanik otomasyonun öne çıktığını gözlemleyebiliriz. Mekanik tesisatın bir parçası olan mekanik otomasyonlar binanın elektronik ve bilgisayar tabanlı sistemler ile kontrol edilmesini sağlamaktadır. Böylece konut içerisinde konfor ve yüksek yaşam kalitesi sağlanabilmektedir.

Mekanik Tesisat Projesi Nasıl Çizilmelidir ?

Bütün çizim projelerinde olduğu gibi mekanik tesisat proje çizimi için temiz ve planlı bir şekilde çalışmak oldukça önemlidir. Mekanik tesisat projesi çizimleri Autocad çizim programında hazırlanmaktadır. Bununla birlikte hesaplamaların titizlikle yapılması oldukça önemlidir. Yapılacak en küçük bir hata ileride geri dönülemez sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar büyük maliyetlere ve harcamalara yol açtığı gibi diğer mekanik tesisat sistemlerine olumsuz etki edebilmektedir. Her tesisat sistemi için ayrı bir proje dosyası oluşturulmalı ve bu proje dosyalarının anlaşılır biçimde hazırlanması gereklidir. Örnek olarak sıhhi ve pis su tesisat proje çiziminde binanın özellikleri detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Mekanik tesisat projesi çizimlerinde büyük bir öneme sahip olan pis su ve sıhhi tesisat projelerine öncelikle üst katlardan başlanmalıdır. Böylece en üst kattan aşağıya doğru planlar düzenlenip bodrum veya en alt kattan suyun çıkışı sağlanmalıdır.

Bu yazımızda sizlere mekanik tesisat nedir ve nerelerde kullanılır sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Sizde evinizi Evde Mimar’ın tecrübeli iç mimarları tarafından evinizi güzelleştirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın