Mimar ve İç Mimarlarımızdan Salon Stilleri ve Dekorasyon Önerileri

Birçoğumuza göre belki de evin en önemli bölümü salondur. Duvar renginden mobilyasına, aksesuarlarından ışıklandırmasına kadar her detayın önemli olduğu salon, gerçekten de bir evin ve ev sahibinin karakteri en güzel yansıtan bölümdür. İster konfor ve sadeliği tercih edip lületaşı rengi bir duvar boyası seçer, geniş bir koltuk, bir televizyon ve sehpa ile dekorasyonunuzu sonlandırabilir; ister her küçük detay ve alanı sonuna kadar kullanıp harikalar yaratabilirsiniz. Duvarlarınıza raf taktırabilir, büyüklü küçüklü aynalar kullanabilir, değişik ışıklandırma modelleri ile ayrı bir hava katabilir, yemek masasını olması gerektiğinden farklı kullanıp yaratıcılığınızı kullanabilir, duvarlarınızı kocaman taşlarla örtülü bir duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Gerçekten de salon dekorasyonu konusunda sonsuz seçim hakkına sahipsiniz. Peki bu işe nereden başlayacak, salonunuzun mimari özelliğini nerden bilecek, ona uygun malzeme ve doğru dekorasyon tarzını nasıl bulacaksınız? Biz de bu yazımızda tüm bu sorularınızın cevabını bulmanızı sağlamayı hedefliyoruz. Salonunuzu daha iyi tanımak, farklı mimari özelliğe sahip salonları keşfetmek, umduğunuzdan daha değişik iç mimarlık ekollerini öğrenmek ve aralarından en doğrusunu seçmek için işin uzmanından yardım alacaksınız. Gerçek mimar ve iç mimarlarımız sizler için salon konusunu inceledi.

 

ecem

Rustik Tarz Salon Dekorasyonu

Evlerimizde yaşam alanı olarak da adlandırılan salon evde sık kullanılan alanlarındandır. Oturma, televizyon izleme, misafir ağırlama gibi amaçlarla kullandığımız salonun dekorasyonu için seçilecek stil ile çok yönlü bir mekan tasarlanabilir.

Yaşam alanında sadelik, doğallık, konforun ön planda olduğu bir dekorasyon aranıyorsa rustik tarz en uygun seçimlerden biridir. Doğallığın sembolü olan rustik stilde doğal taş, tuğla ve ahşap gibi malzemeler kullanılarak mekanda sıcak, samimi bir ortam oluşturulur. Bu stil uygulanırken doğal, az işlenmiş veya eskitilmiş ürünler tercih edilmelidir. Duvarlarda tuğla veya taş görünümlü kaplamalar, döşemede eskitme parkeler, doğal renklerde konforlu, sade koltuk takımları, keten kumaşlar tercih edilebilir. Renk seçiminde ağacın renklerinde doğal tonlar tercih edilebilir. Rustik stilin pahalı örnekleri olduğu gibi uygun maliyetli versiyonları da mevcuttur.

Endüstriyel Tarz Salon Dekorasyonu

Bir diğer stil, eski fabrikaların konuta dönüştürülmesinde kullanılan fakat günümüzde kolaylıkla yaşam alanlarında uygulanabilen zahmetsiz ve havalı bir stil olan endüstriyel tarzdır. Genellikle beton ve çeliğin kullanıldığı stilde, binanın taşıyıcı sistemi ve metal borular gizlenmez, duvarlar boyasız kullanılarak eski bir mekan yaratılır. Özgünlük ön planda olduğundan duvar ve döşemeye müdahalede bulunulmamalıdır. Duvarlar sıvalı, beton, taş veya tuğla bırakılabilir. Mobilyalarda keten, deri gibi ürünler, pano ve dolap kapaklarında kara tahta boyası ve tablolarda veya kumaşlarda yazı unsuru kullanılabilir. Renk seçiminde gri tonları, siyah ve kahverengi tercih edilebilir.

Bir öneri, rustik stilin doğallığı ve sıcak yönü ile endüstriyel stilin bir arada kullanılması ile modern, farklı ve etkileyici bir salona sahip olunabilir. Metal ile eski, az işlenmiş ahşabın bir arada kullanılmasıyla bu tarz kolaylıkla sağlanabilir.

İç mimarlık ; sanatın , doğanın , zamanın birleşme noktasında durmaktadır. Tasarımcı, her girdinin yanı sıra kültürel dokuyu , soyut  ve somut kavramlarının , düşünsel bileşenlerin tamamını ele alarak yaklaşabildiği ölçüde başarılı olur. Bu yazımızda iki farklı kültürel dokunun yetiştirdiği tasarımcıların eserlerini inceliyoruz. İnce renk paletleri , yumuşak ses tınıları ve kusursuz aydınlatma ile temperlenmiş malzemeler ve dokular yaratan Jean Louis Deniot’un projesini , eskiyi ve yeniyi harmanlayarak zerafeti yakalayan mekanlar yaratan David Bastos ‘ un eserini ele alıyoruz.

Fransız Tarzı Salon Dekorasyonu

Jean Louis Deniot tasarladığı salonda Fransız kültürünün de izlerine rastlamak mümkün. Soft renkler arasında geçişlerin yaşatırken mekanda belirli bir denge kurmuştur.Geniş yüzeylerde kullandığı tonun avantajını kullanarak birkaç farklı noktada renk ve malzeme ile odak oluşturmuştur.Bu denge de oturma alanlarının mekanda yumuşak ve davetkar bir etki yaratması açısından form olarak ve renk olarak destekleyici tonlar seçilmiştir.

evdemimarnurettinbekmezdekorasyonönerileri

 

Naturel Salon Dekorasyonu

David Bastos salonun da ise doğanın iç mekana nasıl entegre olduğunu görüyoruz ve bunu nasıl sağladığını ele alalım. İç mekanda bitkilere bir alan tanımlamış ve bunun yanında hareketli mobilya renkleri ile toprak – doğa renklerini taşıyor. Bu tip mekanlarda genellikle renk geçişlerinde patlama yapmaya gerek duyulmayabilir. Kullanıcıyı karşılarken ve otururken hissettirilmek istenen duygular göz önünde tutulmuştur.

davidbastossalontasarımıevdemimar

 

Endüstriyel Stil

Salon dekorasyonunda klasik çizgilerden sıkılanlardansanız özellikle son yıllarda oldukça popüler olan endüstriyel stil dekorasyon tam size göre olabilir. Eski fabrikaların yaşam alanlarına dönüştürülmesiyle başlayan bu trendi artık küçük ölçekli mekanlarda da görebiliyoruz. Metal, beton, tuğla ve ahşap endüstriyel stilde kullanılan en temel malzemeleri oluşturuyor. Tuğla veya taş kaplı duvarlara eşlik eden beton ve metal yüzeyleri gördüğümüz bu stili loft tipi dairelerde de apartman dairelerinde de uygulamak mümkün.

Tuğla Dekorasyonu ve Endüstriyel Stil

Tuğla duvar görünümü için duvarlarınızı tuğla panellerle veya üç boyutlu tuğla görünümlü duvar kağıtlarıyla kaplayarak işe başlayabilirsiniz. Küçük bir salonunuz varsa görseldeki gibi tuğlayla beraber yan duvarlarda ve tavanda beyaz rengi kullanarak ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mermer ve Ahşap Detaylı Endüstriyel Stil

Zeminde beton veya ahşap görünümlü kaplama malzemeleri kullanarak endüstriyel tarzı evinize taşıyabilirsiniz. Malzemeleri duru bir şekilde sergileyen bu stilde metal ve bakır detaylar çok önemli. Bu yüzden elektrik ve tesisat borularını açıkta bırakarak döşemenizi ve dekorasyonda da metal ve bakırı ağırlıklı tercih etmenizi öneririz. Metal aydınlatma armatürleri, eskitilmiş ahşap mobilyalar, deri veya keten koltuklar ve büyük yazılı tablolarla endüstriyel görünümü tamamlayabilirsiniz.

Minimalist Yaşam Alanları

Şehir hayatının günlük karmaşasından çıkıp, dinlenmeye çekildiğimizde aradığımız sakinliği minimalist tarzda oluşturulmuş yaşam alanlarımızla bulmamız mümkün.
Modern mimarinin liderlerinden Mies van der Rohe’ nin ünlü mottosu “Less is more” yani “Az çoktur” cümlesi minimalizmi tanımlayan en öz cümlelerinden biridir.

                                                                                                                                                                                                                                          Farnsworth House – Ludwig Mies van der Rohe

Az çoktur ne anlama gelir?

Yaşam alanlarımızda ve hayatmızda mümkün olduğunca gereksiz şeylerden uzaklaşmak, yeterli ve ihtiyaçtan fazlası olmayan ürünleri kullanmamak, karmaşıklaşmış ve kalabalıklaşmış olan hayatlarımızı az eşya kullanarak kolaylaştırmanın mümkün olduğunu ifade etmektedir. Böylece çağdaş yaşamın bir getirisi olan daha küçük mekanlar içerisinde yaşarken dikkat etmeden fazlaca vakit harcadığımız düzenleme işlerimizi ve alışkanlıklarımızı bırakarak kendimize daha fazla vakit kalmasını sağlayabiliriz.

Nasıl minimalist olunur?

Öncelikle devamlı kullandığınız alanlardaki, “kullanmadığınız” fazlalıklardan kurtulun. Pek çok dekoratif ürünü aynı alanda bulundurmak yerine sadece en sevdiklerinizi mekanda vurgulayıcı öğe olarak kullanabilirsiniz

Minimalizmi benimserken ruhsuz ve hep aynı tonların kullanıldığı soğuk iç mekanlar oluşturmamaya dikkat edin. Mekanda mutlaka kararında vurgulayıcı ögeleriniz ve renkleriniz olmalı.

minimalist salon dekorasyonu

 

Bohem Stil

Rahatlığı ve doğallığı bir arada sağlayan Bohem stili, zıtlığın oluşturduğu uyumdan fayda sağlayarak renkli ve daha özgür ruha sahip insanların yaşam alanlarını süslüyor.  Evlerin yaşam alanı olarak tasarladığımız salonlarda bohem havasını yakalayabilmemiz için öncelikle farklı tarzları bir arada kullanmaktan korkmamalı, olabildiğince özgür ve yaratıcı olmalıyız. Mekanın mimari dokusunu oluşturan duvarları renkli, desenli, eskitme ya da taş kaplama olarak kullanabiliriz. Mobilya seçiminde ise daha çok rahat, kullanışlı,  vintage koltuklar ve ahşap masa ve sandalyeler kullanılır. Bohem stilin olmazsa olmazı ise  mobilyaları kişilerin yaratıcılığa bağlı olarak bütünleştirmektir. Koltukların rengarenk yastıkları, minderleri; onların püskülleri, boncukları ve dantelleri..  Yerdeki kilim, pencerenin  hasır perdesi, duvardaki etnik tablo; masaların üzerindeki antika  radyo, fotoğraf makinesi yada kütüphanedeki eski kitaplar.. Bohem stili her biri farklı bir değer taşıyan parçaların sanat kaygısıyla bütünleşmesinden oluşan bir mekanı kurgular; doğal, yaratıcı ve özgür…

Minimalist Stil

Biçimleri en basit geometrilerine, renk kullanımını temel renklere, hatta nötrleştirerek mükemmelliğin aranması olarak doğan Minimalizm akımı, sadelikte huzuru, mutluluğu ve güzelliği bulanlar için ev dekorasyonlarının vazgeçilmez bir stili haline gelmiştir. ‘Azlık, çokluktur..’ felsefesine dayanan minimalizm , sıklıkla kullandığımız ‘az ama  öz’ ün  mimari mekanlardaki örneğidir. Bu stili salonlarınızda yakalayabilmeniz için fonksiyonel ve konforlu mobilyalar tercih edip, gereksiz süslemelerden kaçınılarak, evinizde kendiniz için daha fazla yer yaratabilirsiniz. Böylece  salonlarınızın daha  ferah ve geniş görünmesini sağlayarak,etkileyici ve şık bir görüntü oluşturabilirsiniz. Kendisini sadelikte bulanlar için salonunuzda gösterişli avizeler yerine modern aydınlatmalar, mümkün olduğunca doğal ışık, bolca geniş alan ve sade renkler tercih etmelisiniz.

Gerçek mimar ve iç mimarlarımızın birbirinden farklı ve kendilerine yakın buldukları salon stillerini anlattıkları bu yazımızda sizlerin de bu ekolleri öğrenerek kendi salonunuz için en uygun dekorasyon örneğini keşfetmenizi istedik. Endüstriyel stil, Rustik Stil, Minimalist Stil ve Fransız Stili gibi farklı ve birçok değişik özelliğe sahip salon tarzlarını ve dekorasyon örneklerini inceledik.

 

Rustik kelime anlamıyla “köy görünüşü veren”, endüstriyel ise “sınai” demektir. Şu sıralar bir şeyleri değiştirmek ya da yeni bir şeyler üretmek isterken hiçbirimizin aklına tamamiyle doğal malzemeleri kullanmak ya da olanı yeni bir düzenlemeyle farklı bir işlevde kullanmak gelmiyor. Son zamanlarda hayatımıza çok fazla girmiş olan, herhangi bir yerde,bir kafede, bir barda karşımıza çıkan, aslında bir manada insanı bir anda içine alan bir akım olan rustik stil, olanı değiştirerek kullanıma açıktır.

 

Rustik Stil

Rustik denince akla gelen ilk şey doğallıktır bu nedenle kullanılan malzemeler olabildiğince doğal hali ile karşımıza çıkıyor. İşlenmemiş ahşap, brüt beton, şap zemin ve masif el yapımı objeler ilk akla gelen örnekler… Doğal görünüm ve konforun ön planda olduğu, sadelikten yana, gösterişten uzak bir şıklıkla karşılaşıyoruz. Genel olarak ahşap malzemelere yer verilen bu tasarımda ahşap kullanmanın yanında koltuk ayaklarında, avizelerde ve aydınlatma elemanlarında metal ayrıntılara yer vererek doğallıkla modernlik bir arada yaşatılabilir. Bu tercihler yapılırken de bütçeyi uçuk noktalara çıkartmadan yer döşemesinden başlayarak, koltuk halı ve diğer aksesuarlarla tamamlanabilir.

 

 

Endüstriyel Stil

Endüstriyel tasarımlı iç mekanlar adından da anlaşıldığı üzere fabrikaları andıran soğuk mekanlardır. Bu mekanlarda yoğun metal kullanımı, brüt beton ve ahşap ile aynı anda biraz da el becerisi ve bir kaynak makinesi ile oluşturulabilir. Genellikle café, restoran, mimarlık ofisleri ve bar gibi mekanlarda tercih edilen stili eve taşımak da çok zor değil.

 

Mesela,
– tavanları bırakın olduğu gibi kalsın, tavanların yüksek ve çıplak olması böyle mekanlarda önem taşır.
– duvarlar tuğla ya da beton olmalıdır, taş duvarlara da bir göz atılabilir.
– yine zeminde taş ya da beton kullanılması en uygunu olacaktır, ama ahşapa da yönelinebilir.
– renkler olabildiğince gri siyah kahverengi, bordo olabilir, arada küçük minicik sıcak renkte kullanılabilir.
– eşyalar; rustik olmalı, eşyalar yeni değil eski olmalılar.

 

Bu yazımızda iç mimar ve mimarlarımızdan salonunuzu hangi anlayış ve stile göre döşeyebileceğiniz hakkında bilgiler aldık. Sadelik, konfor ve doğallıktan yanaysanız ve evinizde taş detayları kullanmayı seviyorsanız rustik stil, her şeyi en az ölçüde kullanıp gereksiz tüm eşyaları atarak şıklığa kavuşmak istiyorsanız minimalist stil, daha marjinal bir görünüm elde etmek için endüstriyel stil, farklı yaklaşımları tatmak istiyorsanız fransız stili, özgür ve dinamik bir ruhuuz varsa bohem stil tam size göre. Artık sizler de evinizi döşerken size uygun salon dekorasyonu stilini daha iyi bilecek ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz stili seçerek ona göre hareket edeceksiniz. Örneğin endüstriyel stil size daha yakınsa duvarınızda beton, metal ya da ahşap kullanıp mobilyalarınızı ona göre seçecek veya minimalist anlayışa daha uygunsanız evinizdeki tüm gereksiz detaylardan kurtulacasınız.

Eğer salonunuzu dekore etmeye karar verdiyseniz size en akın stile uygun duvar boyası rengini seçmek için Salon Duvar Boyası Renkleri ve Dekorasyon Örnekleri yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Ayşe Nur Onuk

Siz de evinizi güzelleştirin diye elimizden gelen yaratıcı önerileri sunmaktan büyük keyif alıyoruz. Evde mimar ekibi olarak herkesin hayalindeki evde yaşamasını hedefliyoruz.

Bizi Arayın