Mimari Görselleştirme Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Binanın ya da yapının iç dekorasyon işlemleri başlamadan önce iç mimarlar tarafından bir proje çizimi gerçekleştirilir. Bu projede bina içindeki mobilyadan duvar boyasına kadar tüm detaylar ince bir şekilde belirlenir. Böylece yapılacak olan iç dekorasyon işlemleri bu projeye göre şekillenmektedir. Ancak iç mimarların hazırladıkları proje çizimleri evin iç dekorasyonunu tam olarak anlamanızı sağlamaz. Bunun için teknik çizimin 3D modelleme işlemleri ile gerçeğe en yakın hali ile gösterilmesi gereklidir. Bu işlemlerin tümüne mimari görselleştirme adı verilmektedir. Bu yazımızda sizlere mimari görselleştirme nedir ve bu işlemlerin nerede kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

mimari-gorsellestirme-banner

Mimari Görselleştirme Nedir ?

Mimari görselleştirme, iç mimarların hazırladığı teknik çizim halinde olan projelerin bilgisayar programları yardımıyla üç boyutlu ve gerçeğe en yakın halinde sunulmasıdır. Mimari görselleştirme ile duvarlardaki boya rengini, mobilyaların ve dekorasyon uygulamalarının nasıl bir uyum yakaladığını çok net bir şekilde görebilirsiniz.

İç mimarın hazırladığı teknik çizimin yanı sıra 3D modelleme ile hazırlanmış bir görsel ile evinizde yapılacak olan düzenlemeleri anlamanız daha kolay olacaktır. Hayalinizdeki evi yaptırmadan önce 3D modelleme yapılmış bir halini görmek hem sizi rahatlatacak hem de iç mimarın size projeyi aktarması daha da kolaylaşacaktır.

Etkileyici Mimari Görselleştirme Örnekleri

Hayalinizdeki evinizi gerçeğe dönüştürmek için bir çok mimari görselleştirme örneği incelemekte fayda vardır. Böylece çalışacağınız mimara isteklerinizi daha rahat bir şekilde iletebilirsiniz. Aynı zamanda hoşunuza giden örnekleri iç mimar ile paylaşarak size en uygun mimari görselleştirme hizmetini alabilirsiniz. Mimari görselleştirme örnekleri ile nerelerde kullanıldığını daha rahat bir biçimde gözlemleyebilirsiniz. Evde Mimar olarak sizin için estetik ve etkileyici mimari görselleştirme örneklerini bir araya getirdik. Keyifli incelemeler dileriz.

Mimari Görselleştirme Nerede Kullanılır ?

Bir çok yapıda iç dekorasyon düzenlemesi ve iç mimari tasarım ihtiyacı bulunmaktadır. Sadece ev ve konutlar için değil, alışveriş merkezlerinde, ofislerde ve halka açık hizmet binalarında mimari tasarımlara ve projelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada iç mimari proje çizilebilen her alanda mimari görselleştirme hizmeti verilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Mimari görselleştirme işlemleri iç mimarlar tarafından yapılmayabilir. 3D modelleme hakkında deneyimli ve uzman kişiler tarafından iç mimarların hazırladıkları mimari projeler dikkatli bir biçimde incelenip okunduktan sonra bilgisayar ortamına geçirilir.

Çeşitli Yapılar İçin Yapılan Mimari Görselleştirme Örnekleri

Modelleme işlemleri ile bir çok farklı bina ve yapı için görselleştirme işlemi yapılabilmektedir. Kütüphaneler ve okullar için de mimari tasarım hizmetlerinden yardım alınabilmektedir. Aynı zamanda internet üzerinde örnekler için inceleyebileceğiniz bir çok web sitesi de bulunmaktadır.

Öneri sayfası : Modsy

Evde Mimar olarak sizlere çeşitli yapılardan mimari görselleştirme örneklerini bir araya getirdik. Keyifle incelemenizi dileriz.

3D Bina Çizimi İçin Kullanılan Bilgisayar Programları

Mimari görselleştirme için kullanılabilecek bir çok bilgisayar programı bulunmaktadır. Görselleştirme ve 3D modelleme işlemini yapacak olan uzman hangi programda kendisini daha rahat hissediyor ise o programda çalışması önemlidir.

3D bina çizimi için kullanılan bilgisayar programları ile ilgili yazımız : https://www.evdemimar.com/3d-bina-cizimi-icin-en-cok-kullanilan-programlar-nelerdir/

Mimari Görselleştirme ve 3D Modelleme Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Evinizde yapmak istediğiniz iç mimari ve iç dekorasyon değişiklikleri için uzman bir mimardan proje hizmeti almak istediğinizde projenin büyüklüğüne göre verilecek olan fiyatlar değişebilmektedir. Aynı şekilde bu değişiklikler için yapılacak olan 3D modelleme hizmeti içinde projenin büyüklüğü ve detayları fiyatlara büyük etkileri olabilmektedir. En doğru 3D modelleme ve mimari görselleştirme fiyatlarına ulaşabilmek için internet üzerinde detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. İnternet üzerinden bulduğunuz mimari görselleştirme firmaları ve uzmanları ile görüşerek size en uygun fiyatı bulabilirsiniz. Her mimari proje için farklı fiyatlandırma yapıldığı için kesin ve net mimari görselleştirme fiyatı sunmak imkansızdır. Ancak tahmini bir mimari görselleştirme tablosuna ulaşmak için bu içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz : 3 Boyutlu Mimari Modelleme Proje Çizimi, Görselleştirme ve Fiyatları

Dilerseniz sizin için hazırladığımız iç mimarlık fiyatları ve mimari tasarım fiyatları hakkındaki videomuzu izleyebilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer mimari görselleşitirme hizmetini Evde Mimar güvencesi ve kalitesinde almak isterseniz bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilir ve aklınızdaki soru, öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla iletebilirsiniz.

3D modelleme fiyatları ile ilgili yazımız : 3D Modelleme Fiyatları Belirlenirken Neler Dikkate Alınmalıdır ?

Mimari Görselleştirme Hizmeti Almanın Faydaları Nelerdir ?

Hayalinizdeki eve kavuşmak ve o ev içerisinde konforlu bir şekilde yaşayabilmek için tecrübeli iç mimarlardan destek almanız gerekebilir. Bu destek ile hem hayalini kurduğunuz eve sahip olabilir hem de oldukça kullanışlı ve estetik bir evde yaşamaya başlayabilirsiniz. Mimari projeler tasarlanırken estetik bakış açısının yanı sıra konutu kullanacak olan bireylerin rahat bir şekilde yaşamını sürdürülebilmesi de göz önünde bulundurulur. Bundan dolayı şimdiki evinizde ya da yeni evinizde büyük değişiklikler yapmadan önce profesyonel hizmetlerden yararlanmalısınız. Yapılacak olan mimari projeler sadece teknik çizimlerden oluşmaktadır. Bu teknik çizimlerden yapılacak olan değişiklikleri anlamanız oldukça zor olabilmektedir.

Mimari görselleştirme hizmetlerinin faydalarının başında yapılacak olan işlemleri tüm detayları ile birlikte görebilmektir. Böylece içinize sinmeyen ya da hoşunuza gitmeyen bölümleri tespit edebilir ve değiştirilmesi için iç mimar ile görüşebilirsiniz.

3D mimari tasarım yaptırmanın faydaları ile ilgili içeriğimiz : https://www.evdemimar.com/3d-mimari-tasarim-yaptirmanin-faydalari-nelerdir/

Hayalini Kurduğunuz Eve Sahip Olmak İçin İç Mimari Tasarım Hizmeti

İç mimar ile yapılacak olan proje hakkında anlaşmadan önce internette bulunan iç mimari tasarım örneklerini incelemenizde fayda vardır. Mimari görselleştirme yapılmış olan evleri incelemek sizlere yeni evinizin dekorasyonu hakkında ilham olabilmektedir. Aynı zamanda iç mimar da sizin yaşam tarzınızı ve istediklerinizi dikkatle incelemelidir. Böylece doğru bir yol bulunarak hem yaşam şekliniz için kullanışlı hem de istediğiniz tasarımların yer aldığı bir proje ortaya çıkabilir.

İlgili içerik : İç mimari tasarım nasıl yapılmalıdır ve iç mimari tasarım örnekleri

Mimari Proje Yapım Aşamaları Nelerdir ?

Yaptığınız araştırmalara ve incelemelere göre alanında uzman bir iç mimar ile evinizin mimari projesi için anlaşmaya vardınız. Daha sonrasında belirli aşamalar ile mimari proje çizimi için hazırlıklar kısa süre içerisinde başlamalıdır. Mimari proje aşamaları hakkında bilgiye sahip olmanız yapılan işlemler hakkında daha sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olabilir. Mimari proje yapım aşamalarını kabaca üçe ayırmak mümkündür.

 • İlk aşamada proje ile ilgili kaba taslak çizimler yer almaktadır. Bu aşamadaki amaç genel hatları ve sizin isteklerinizi bir araya getirmektir. Böylece evinizin ilk görüntüsü de ortaya çıkmaya başlayacaktır.
 • İkinci aşamada ise bilgisayar programları kullanılarak teknik çizimler yapılmaya başlanacaktır. Bu aşamada teknik olarak temel noktalar belirlenir ve genel ölçüler ortaya çıkar.
 • Üçüncü ve son aşamada detaylı işlemler ve çizimler eklenir. Evin içerisindeki tüm birimler teknik olarak çizime aktarılır.

Mimari proje aşamaları ile ilgili yazımız : https://www.evdemimar.com/mimari-proje-nasil-hazirlanmalidir-ve-yapim-asamalari-nelerdir/

Bu içeriğimizde sizlere mimari görselleştirme nedir sorusunun yanıtlarını ve mimari görselleştirme işlemlerinin nerelerde kullanıldığına dair önemli bilgiler paylaşmaya çalıştık. Sizde hayalinizdeki evin mimari görselleştirme ve iç mimari tasarım işlemlerini Evde Mimar kalitesinde yaptırmak isterseniz bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilir, aklınızdaki soru, görüş ve önerilerinizi bizlerle rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

5 yorum

 1. Merhaba, Evde Mimar’dan teknik çizim hizmeti alma şansımız var mı acaba?

  21 Haziran 2019, 14:57
  1. Merhabalar elbette ki info@evdemimar.com adresine mail atabilirsiniz.

   24 Haziran 2019, 06:46
 2. Açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık!

  21 Haziran 2019, 15:51
 3. Yararlı bilgilerle dolu bu güzel paylaşım için teşekkürler

  13 Mart 2020, 11:56
  1. Teşekkürler 🙂

   26 Mart 2020, 16:05

Bizi Arayın