Mimari Proje Nasıl Hazırlanmalıdır ve Yapım Aşamaları Nelerdir ?

Eskiden insanlar çoktan inşa edilmiş, kullanıma hazır binalar tercih ediyorlardı. Fakat günümüzde hayat şartlarının da değişmesiyle birlikte insanlar kendilerini daha rahat hissedecekleri, kendi hayallerindeki binaları tercih ediyorlar. Bu sebeple eskiden çok ilgilenmediğimiz mimari proje terimi artık hayatımıza daha çok etki ediyor. Bizde aşağıdaki yazımızda mimari proje hakkında temel bilgileri sizler için hazırladık.

Bir yapının inşasında dış görünüşü, iç dekorasyonu ve çevresinin düzenlenebilmesi için detaylı ve dikkatli bir şekilde mimari proje hazırlanmalıdır. Bu proje hazırlama aşamasında bina ile ilgili tüm verilen toplanması ve araştırılması gerekir. Aynı zamanda bu proje hazırlama aşamasındayken binayı kullanacak olan kişi ya da kişilerin yaşam tarzının göz önünde bulundurulması gereklidir. Mimari proje hazırlanırken binanın hem kullanışlı ve sağlam hem de estetik olmasına özen gösterilmelidir. Bu noktada mimarlara oldukça büyük görevler düşmektedir. Bu yazımızda sizlere mimari proje nasıl hazırlanmalıdır ve hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

banner2

Neden Mimari Proje Hazırlanmalı ?

Mimari proje inşaat izni için gerekli şartlardan biri olarak gözükmesine rağmen asıl amacı kesinlikle sadece bu değildir. Hayalinizdeki binaya sahip olabilmek için mutlaka mimari projeye ihtiyacınız vardır. Binaların yapım aşamasında hem iç hem de dış görünümünün ve kullanım alanlarının doğru bir şekilde tasarlanması, estetik bir görünüme sahip olması ve teknik detaylarının belirlenmesi için mimari proje hazırlamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Odaların konut sahibinin kullanımına göre dizayn edilmesi ve mobilyaların sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesi mimari projeye bağlıdır. Mutfağın amerikan mutfak ya da ada mutfak olup olmayacağına bu proje tasarımı sırasında karar verilmektedir. Aynı zamanda mutfak dolaplarının dizaynına ya da yatak odanızda gömme dolap kullanıp kullanılmayacağına da bu proje tasarımı ile karar verilebilmektedir. Projenin tam hali bitirildiği zaman mimari görselleştirme ile yapılan tasarımların üç boyutlu hali etkileyici bir şekilde görülebilir. Eskiden el ile çizilen ve oldukça uğraş gerektiren mimari projeler günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli programlar yardımıyla kolayca çizilebiliyorlar. Kısaca mimari proje; inşa edilecek binanın dış görüntüsünden içerisindeki kapının malzemelerine kadar her bilgiyi içeren bir projedir.

 

Mimari Proje Hazırlama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Mimari proje hazırlanmadan önce mutlaka çeşitli örnek ve benzer uygulamalar incelenmelidir. Ayrıca proje hazırlanmaya başlamadan önce kesinlikle bina sahibi ve bina çevresi hakkında detaylı bilgiler toplamak önemlidir. Ayrıca gerekli incelemeler yapıldıktan sonra mimari projenin ilk aşamasındaki eskiz çizimler çıkarılırken binanın ısınması, olası deprem, yangın gibi doğal afetlere karşı önlem, sığınak ve enerji verimi gibi konuları da gözden geçirmek gerekir. Mimari proje hazırlarken yapılacak olan dokunuşların yapıyı kullanacak olan müşteriye uygun olması en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Aynı zamanda hazırlanacak olan projenin uzman ve tecrübeli mimarlar tarafından çizilmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Mimari proje hazırlanırken çizilen alan ve nesnelerin belli bir oranla (ölçek) kağıda aktarılması gerekmektedir. Aksi takdirde geri alınması zor boyut hataları meydana gelebilir. Eğer profesyonel bir mimar ile çalışmak istiyorsanız detaylı bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Araştırdığınız mimarların daha önceki çalışmalarını izlemek bu konuda fikir almanıza yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte mimarın sizinle olan iletişimi de önemlidir. Fikirlerinizi ve isteklerinizi dinleyen, ihtiyaçlarınızı doğru belirleyen bir mimar ile hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz.

Mimari Proje Çizim Aşamaları Nelerdir ?

  • Herhangi bir mimari projeye başlamadan önce gerekli araştırmaların tam olarak yapılması önemlidir. Alan hakkında ya da konut sahibinin tercihleri hakkında derinlemesine araştırma yapmak proje için güzel fikirler verecektir. Daha sonrasında eskiz çizimleri ile yapılacak işlemlerin kabataslak çizimleri yapılabilir. Böylece müşterinin zihninde ortaya çıkacak olan proje canlandırılabilir. Aynı zamanda bu eskiz çizimlerinde değişiklikler yapmak oldukça kolaydır.
  • İkinci aşamada ise temel konular kesinlik kazanmaya başlayacaktır. Binanın temel planları bu aşamada belirginleşir. Bununla birlikte estetik olarak yapı bütünlük kazanmaya başlayacaktır. Dolapların ya da mutfak tezgahının şekli ya da konumu bu aşama sırasında belirlenir.
  • Üçüncü ve son aşamada ise duvar boyası renginden bina içerisinde kullanılacak tüm birimler belirlenmiş olacaktır. Aydınlatma planı çizimleri de bu aşamada yapılabilmektedir. Bu noktada eskiz çizimden ölçekli ve teknik çizime geçiş yapılarak mimari proje son halini alması sağlanır. Mimar küçük dokunuşları bu aşamada uygulayarak projeyi bitirir.

Bu aşamalar yapılacak olan projelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda bir mimari projenin tamamlanma süresi de yapılacak olan binanın ya da yapını büyüklüğüne ve detaylarına göre değişebilmektedir. Mimari projenin tamamlanabilmesi için sabırlı olmak gereklidir. Çizim sırasında yapılacak küçük bir hata ileride çok büyük problemlere yol açabilmektedir. Bunlara ek olarak mimari proje çizimi sona erdikten sonra 3D mimari tasarım çalışması ile çizim halindeki proje üç boyutlu bir görünüme kavuşturulabilir.

Gerçeğe Dönüştürülen Başarılı Mimari Proje Örnekleri

Mimari projelerin kağıt üzerinden gerçek hayata geçirilmesi için büyük emek sarf etmek gerekebilir. Özellikle özel olarak hazırlanan projelerin her aşaması büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Eğer proje istenildiği gibi gerçek hayata geçirilebilirse ortaya oldukça etkileyici ve büyüleyici eserler çıkmaktadır. Evde Mimar olarak sizlere gerçeğe dönüştürülen başarılı mimari proje örnekleri ve uygulamalarını derledik.

Bu yazımızda sizlere mimari proje çizimi sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve mimari proje çizim aşamalarını detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Sizde hayalinizdeki ev için mimari proje hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın