Minimal ve Art Deko Tasarım-İç Mimar Alkım Işık Körükçü #1

Evde Mimar olarak yazılarımızda bir çok iç mimarlardan etkilenerek tasarım önerilerinde bulunduk. Evinizde istediğiniz ortama göre tasarım önerilerini sitemizden bulabilirsiniz. Siz okuyucularımız için Türk iç mimarlar iletişime geçtik ve kendilerinin en beğendikleri tasarımların detayları sizinle paylaşmak üzere istedik. Bu projeleri inceleyerek siz de eviniz için ilham alabilir, Türkiye’nin en iyi iç mimarlarının projelerinden kendi eviniz için fikirler ve öneriler edinebilirsiniz. Her hafta bir iç mimarın ve tasarımının hikayesini sizinle paylaşacağımız serinin ilkinde Alkım Hanım’la beraberiz.

AlkımIsikKorukcu

Eczacıbaşı, Sabri Özel, Colin’s, Yves Rosher, Tekin Acar gibi değerli markaları müşteri portföyünde bulunduran Alkım Işık Körükçü, 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2005 ve 2010 yılları arasında proje sorumlusu ve şantiye koordinatörü olarak sektördeki çeşitli firmalarda tecrübe edindikten sonra 2011 yılından itibaren bağımsız çalışmaktadır. Butik olarak çeşitli otel, ev ofis, restoran ve klinik gibi geniş bir skalada tasarım, tadilat ve dekorasyon olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İlginizi çekebilir: Size İlham Olacak En Güzel İç Mimar Çizimleri

Minimalist ve Art Deko!

leathershopdesign

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan bir giyim mağazasının tadilat dekorasyonu; binanın yalnızca taşıyıcıları muhafaza edilerek baştan aşağı yıkılıp yeniden yapılandırılmıştır. Malzeme olarak; zeminlerde İspanyol seramik, merdivenlerde granit, duvarlarda ve tavanlarda kahverengi tonlarda İtalyan desenli boya kullanıldı.

minimalism

Asma tavan ve askı panellerinde özel kesim bronz aynalar, ahşap işlerinde abanoz doğal kaplaması, aydınlatmalarda metal spot ve duvarlarda ise klasik aplikler tercih edilmiştir.

minimal

Uygulanan bu tasarım minimalist ve art dekonun harmanıyla Alkım Hanım’ım yorumlarını taşıyor. Tasarım hikayesini bir de kendisinden dinleyelim;

Çalışma hayatımın ilk yıllarında tasarım, çizim ve uygulama (şantiye) aşamalarında başında bulunduğum Zeytinburnu’ndaki bu giyim mağazası o yıllarda fazlasıyla övgü almış ve hatta mimarlık bölümünde okuyan üniversite öğrencilerince araştırma konusu olmuş, ziyaret edilmiştir.

Tavanlar 230 cm yüksekliğinde fazlasıyla basık olduğundan özel kesim bronz aynalar ile kaplanıp mekanda yükseklik algısı oluşturmaya çalıştık. Ayrıca duvarlarda yer alan askı panelleri de yine özel kesim bronz aynalarla giydirilmiştir. Mekanda cam ve ayna yansıtıcı malzemeler fazlasıyla kullanılmış, bunun dışında duvarlarda İtalyan stil boya ve zeminlerde İspanyol seramiklere ağırlık verilmiştir.

O yıllarda televizyonun ayna veya cam gibi malzemelerin arkasından yansıtılması her yerde karşılaşılan bir detay değildi. Banko arkası ve toplantı bölümünde bu uygulama yapılmıştır.

Aydınlatmalarda özel üretim metal spotlar kullanılmış ve girişte led ışıklı pleksiglass malzemeden blok ile mağazaya hareket katılmıştır. Kapılar, banyo, mutfak gibi ahşap detaylı alanlarda abanoz doğal kaplama olarak kullanılmış , dekoratif öğelerde ise önemli tasarımcıların çalışmalarına yer verilmiştir.

 

Haftalık iç mimar ve tasarım hikayeleri yazılarımızın ilk haftasında Alkım Hanım’dan minimal ve art deko bir çalışma ile sizlere ilham vermeye çalıştık. Alkım Hanım’a ilgisi için teşekkür ederiz ve kariyerinde başarılar dileriz. Minimal tarzı evinize uygulamak istiyorsanız Minimalist Salon Tasarım Örnekleri Ve Tasarımları içeriği ilginizi çekebilir. Bir sonraki hafta başka bir Türk iç mimar tasarım hikayesinde görüşmek üzere!

Barbaros Bayram

Evleri güzelleştirmek için sizlere derlemeler ve öneriler sunmaya çalışıyorum. Evinizde mutlu bir şekilde yaşamanız benim için değerli, umarım içeriklerim sizlere ilham olur.

Bizi Arayın