Minimalist Salon Tasarım Örnekleri Ve Tasarımları

Minimalizm, kelime anlamıyla; başlıca sanatta, edebiyatta ve tasarım gibi birçok alanda en az ve en bariz, olmazsa olmaz öğelerin basitçe kullanılmasıdır. Minimalizmin etkisi mimari de bariz bir şekilde görülmektedir. Bu yazımızda evlerimize yeni bir soluk getirebilecek minimalist salon tasarım örnekleri ve tasarımlarından bahsedeceğiz. 

Salonunuzda Minimalist Tasarım Etkisi

Minimalizme Geçişte İlk Adım; Duvarları Beyaza Boyatmak 

Tabiki bu bir şart değil ancak beyaz duvar boyası salonunuza net ve sakin bir hava katacaktır. Küçük detaylar gözünüze daha çok çarpacak ve düzenli bir görünüm elde edececeksiniz. Beyaz duvarlarınızı basit çerçeveler ve en sevdiğiniz siyah-beyaz fotoğraflarınızla, internetten rahatlıkla bulabileceğini minimalist harflerle (örn; Helvetica fontuna göz gezdirebilirsiniz) yazılmış sözlerle süsleyebilirsiniz.  

Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı? 

Mobilya seçimi yaparken de yine basit fikirler üzerinden gitmelisiniz.  Beyaz, gri tonları, bej, krem gibi açık renkler minimalist bir salon için sağlıklı seçimler olacaktır. Mobilya seçimindeki bir diğer önerimiz de konforlu, rahat ve sağlam mobilyalar seçmeniz. Ayrıca masa ve sehpalarda ferforje, açık renkli ahşap, metal kullanmak iyi bir fikir böylelikle salonunuzu dinamik tutabilirsiniz.  

Dekorasyonunuzu Basit ve Nötr Tutmaya Özen Gösterin. 

Dekorasyon önerisi olarak metallerden, bitkilerden, soğuk gri tonlarındaki dekoratif ürünlerden, sanat eserlerinden, hasır ve deriden, tasarım ürünlerden yararlanmakta fayda var. Örneğin; sehpanızın üstüne öylesine konulmuş birkaç dergi, koyu parkelerin üzerine atılmış etnik bir kilim salonunuzu oldukça şık gösterebilecek detaylardır. Bunun dışında modasının geçmiş olduğunu düşündüğünüz materyallerinizi de modernize edebilirsiniz.  

Desen Katmaktan Kaçınmayın. 

Basit odalarda eşsiz desenler kullanmak onları daha dikkat çekici kılacaktır. Yastık kılıflarında, koltuğunuzun üzerine attığınız örtüde, perdenizde aşırıya kaçmadan; ilginç çizgiler, geometrik tasarımlar seçebilirsiniz.  

Geometri’nin Dekorasyondaki Gücü 

Minimalist stil dekorasyonlarda geometrik şekiller ve yararlanmak mantıklı bir tercihtir. Özellikle mobilyalarınızda yuvarlak, kare ve üçgenin keski hatlarını hatta eğrileri kullanabilirsiniz ama tasarımların zarif görünmesine dikkat etmenizi öneririz.  

Işıklandırma Sistemleri 

Eğer çok sayıda ve büyük pencerelere sahip bir salonunuz varsa bu konuda şanslısınız demektir. Standart bir odaya sahipseniz de aydınlatma için; minimalist çizgilerden ilham alınarak dizayn edilen led ışık sistemleri, metal abajurlar, ayaklı lambalar iyi birer tercih olacaklardır. Bunun yanı sıra ışıklandırmanın yeterli olmasına özen gösterin. Çünkü dekorasyonun kendini göstermesinde en büyük etkenlerden birisi ışıklandırmadır.  

Depolama İçin Tasarım Ürünler

Eğer ki salonunuzda minimal bir dekorasyon yapmaya kesin karar verdiyseniz ilk önceliğiniz ‘’düzen’’ olmalı bu nedenle bol bol depolama alanı elde etmelisiniz. Bunun için; tasarım dolaplardan yararlanabilirsiniz. Salonunuzun özel ölçülerine göre, kullanışlı dolaplar tercih etmenizde yarar var.  Evde mimar ekibi olarak bizimle iletişime geçerek profesyonel ustalarımıza salonunuza uygun dolap tasarımı yaptırabilirsiniz.  

 

Bu içeriğimizde sizlere minimalist salon tasarım örnekleri sunmaya çalıştık. Umarız size ilham verebilmişizdir. Basitlik, ve sadeliğin sembolü, ‘’daha azıyla yaşabilme sanatı’’  olan minimalizmi, sadece ev dekorasyonunuzda değil bir hayat felsefesi olarak belirlemenizi önererek bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi, yorumlarınızı dilediğiniz an bizimle paylaşabileceğinizi belirtiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Mimar ve İç Mimarlardan Salon Stilleri ve Dekorasyon Örnekleri

Bizi Arayın