Mobilya Montajı Nasıl Yapılır? Ustasından Pratik Çözümler

mobilyamontaji

Birçoğumuzun büyük bir zevkle yaptığı ev dekorasyonunun en zor ve uğraştırıcı noktası mobilya montajı kısmıdır. Her ne kadar önceden monte edilmiş mobilyalar piyasada olsa da son yıllarda demonte mobilyalar oldukça fazlalaştı ve popülerliği arttı. Bu sebepten ötürü beğendiğimiz ve dekorasyonumuzda kullanmak istediğimiz mobilyaların çoğu demonte şekilde bulunuyor. Bu zor ve uğraştırıcı süreci kolaylaştırmak ve mobilya montajı işinden zevk almak mümkün. Pratik çözümler üreterek mobilya montajı işini hem kolaylaştırıp hem de ekonomik açıdan kazanç sağlanabilir. Bu yazımızda mobilya montajı nasıl yapılır, mobilya montajı fiyatları ve mobilya montajı yapılırken kullanılabilecek pratik çözümleri aktaracağız.

bannermimar-03

Mobilya Montajı Nasıl Yapılır?

Beğenerek aldığınız eşyaları güzel bir görünümde ve fonksiyonuna uygun kullanabilmeniz için mobilya montajı kısmını iyi bir şekilde çözmeniz gerekir. Dekorasyonun en önemli noktalarından biri olan mobilyaların montajı farklı yollar ile ve şekiller ile yapılabilir. Çoğu kişinin tercih ettiği montaj şekli bir usta ile anlaşıp mobilya montajı işini ustaya yaptırmak. Eğer iyi bir usta bulabilirseniz bu yol oldukça güvenilirdir ve iyi sonuçlar almanızı sağlar. Mobilya montajını kendi uğraşları ile yapmak isteyenlerin sayısı da son yıllarda artış göstermiştir. İnsanlar mobilya montajını kendileri yaptıklarında hem bundan keyif alırlar hem de dekorasyonda kullanacakları mobilyaları daha çok benimserler. Bu yol mobilya montajı fiyatları yüksek olduğu zamanlarda oldukça iyi bir seçenek olabilir.

Kitaplık Montajı Nasıl Yapılır?

Kitaplarınızı ve bazı dekorasyon ürünlerinizi koymak için evinize bir kitaplık aldınız ama montajı için usta çağırmak istemiyorsunuz. Bu noktada size vereceğimiz bilgilerle kitaplığınızı evinize kolay bir şekilde kurabilir ve raflarınızı doldurmaya başlayabilirsiniz!

Öncelikle kitaplığınızın içinden çıkan malzemelerin neler olduğuna bakın. Daha sonrasında bu parçaları matkapla ve çekiçle sabitlenmesi gereken yerlere sabitleyin. Bu noktalarda size kesin olarak talimatlar veremiyoruz çünkü birbirinden farklı onlarca kitaplık modelleri bulunmakta ve her bir modelin kurulumu, montajı birbirinden farklı olmaktadır doğal olarak. Bu durumda kitaplığın kurulum kılavuzuna bakmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Kitaplık montajına başlarken öncelikle kitaplığın ayaklarına keçe yapıştırmayı unutmayın. Yapıştırdığınız keçe ile montaj sırasında kaydırdığınız ayaklarla zeminin çizilmesini önlemiş olacaksınız.

Daha sonrasında parçaları birleştirmek için kullanacağınız vidaların aynı renkte olmasına özen gösterin. Birbirinden farklı renklerdeki vidalar kitaplıkta hoş görüntü oluşturmayabilir. Kitaplığınıza uygun renkte alacağınız vida tıpaları ile renk açısından tamamlanmış bir görüntü sağlayabilirsiniz.

L şeklindeki duvar sabitleyicileri kitaplığın montajı bittikten sonra kitaplığınızı duvara sabitlemek için kullanabilirsiniz. Kitaplığınızı duvara sabitlemeniz olası deprem ve sarsıntı durumlarında kitaplığınızın düşmesini engelleyecektir.

Kitaplığınızın montajı ve duvara sabitlemesi bittikten sonra kitaplığınızın raflarını kitaplarıbızla, kitap sabitleyicilerle, dekorasyon ürünleri ile doldurarak şık bir kitaplık görüntüsü yaratabilirsiniz.

Kitaplığınıza ne tür aksesuarlar ve dekoratif ürünler koyacağınız konusunda aklınız karışıksa sizler için yazdığımız 2020’de Trend Olacak Ev Aksesuarları ve Fiyatları adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Raf Montajı Nasıl Yapılır?

Evde mobilya montajı yaparken en kolay montajı yapılan mobilyalardan olan rafları tercih edebilirsiniz. Raf montajı yapmak aynı zamanda size yeni depolama alanları sağlar. Şimdi birlikte mobilya montajı nasıl yapılır ona bakalım.

Öncelikle rafı monte etmek istediğiniz yerden su veya doğalgaz borusu geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz.

Daha sonrasında rafınıza ne koymak istediğinizi ve ne amaçla kullanmak istediğinize karar vererek ona göre raf alıp, montajının sağlamlığına dikkat etmelisiniz. Bitki koymak istediğiniz raf ile üzerine kitap veya dekoratif aksesuarları koyacağınız rafların derinlikleri birbirinden farklı olacaktır.

Monte etmek istediğiniz yere karar verdikten sonra rafınızı alıp duvara dayayın ve bir su terazisi ile rafın düzlüğünü ayarlayıp, rafın monte edilecek vidalarının yerlerini kurşun kalemle işaretleyin.

Rafınızın ağırlığını taşıyacak olan şeyler rafınızın altına monte edeceğiniz destekler olacağı için rafınızın üzerine koyacağınız eşyaların ağırlığını düşünerek kaç tane desteğe ihtiyaç olduğunu belirleyebilirsiniz. Rafın ortadan bükülmesini önlemek için rafın altına koyulacak desteklerin arasındaki mesafelerin birbirine çok uzak olmamasına dikkat edin.

Rafınızın altındaki destekleri monteledikten sonra rafı monte etmek için daha önce işaretlediğimiz delikleri matkap yardımıyla delelim ve dübelleri çekiç yardımıyla deliklere yerleştirelim. Vidaları duvara yerleştirdikten sonra rafımızı alıp yerine koyalım ve sabitleyelim.

Ve işte evde kendi kendinize montajını yaptığınız rafınız üzerine kitaplarınızı, bitkilerinizi, dekoratif eşyalarınızı koymak için hazır!

Duvarlarınıza raf monte ettikten sonra kalan alanları Maliyeti Düşük Kendin Yap Duvar Dekorları ile doldurmak isterseniz yazımıza göz atmayı unutmayın!

Gardrop Montajı Nasıl Yapılır?

Eşyalarımızı dolabımıza nasıl ve hangi eşyayı nereye koyduğumuz ilk bakışta çok önemli gibi görünmese de aslında her gün kullandığımız gardroplarımızın montajının bizim kullanım şeklimize, ihtiyaçlarımıza göre monte edilmiş olması oldukça önemlidir. Şimdi gardrop montajı evde nasıl yapılır ona bakalım.

Öncelikle size gelmiş olan gardrobun kurulumu için yollanan vida veya çiviler gibi eşyalaarın fazladan gelmediğini, hepsinin bir yeri olduğunu unutmayın! Evde mobilya montajı işinde gözden kaçan ve genelde insanların fazla vida koymuş demelerine yol açan dikkatsizlik sebebidir bu.

Gardrop parçalarımızı paketinden çıkardıktan sonra gardrobumuzun ayak kısımlarının altına keçe zemin koruyuculardan yerleştirelim ki montaj esnasında ayakları oynatırken parkelerimiz çizilmesin.

Gardrobunuzun parçalarını ürünün kılavuzunda gösterildiği gibi matkap ile veya akülü vidalama kullanarak bir araya getirin. Bazı yerlerini monte ederken çivi kullanılacağından bu noktada çekiç ile çivileri gerekli yerlere monte edebilirsiniz.

Gardrobunuzun temel iskelet kısmının montajı bittikten sonra raf düzenlerini, askılıkların yerlerini ve çekmeceleri kendi kullanım şeklinize, size uygun olan kolaylık biçimine göre yerleştirebilirsiniz tabii bu noktada aldığınız gardrobun raflarının, çekmecelerinin ve askılıklarının tek bir sabit yeri olmaması, başka bölümlere de kolaylıkla monte edilip, yerlerinin değiştirilebilmesi gerekmektedir.

Montajını bitirdiğiniz gardrobunuzu daha sonrasında L şeklinde duvara sabitleyicilerden yardım alarak deprem veya sarsıntı anında devrilmesini önlemek amacıyla sabitlemeyi unutmayın!

Bu yazımızda sizlere evde mobilya montajı nasıl yapılır, mobil montajı yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor gibi önerilerimizden bahsettik. Sizde mobilya montajı fiyatları ne kadar diye öğrenmeden evde mobilya montajı yapmak istiyorsanız verdiğimiz bilgiler işinizi kolaylaştırabilir. Merak ettiğiniz veya daha fazlasını öğrenmek istediğiniz durumlar için bize yazmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Miray Kankaya

Merhabalar, ev dekorasyonu ve yenilenmesiyle ilgili bulduğum yaratıcı ve işe yarar örnekleri ve uygulamaları sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın