Modern ve Klasiğin Buluşması – Atölye Teta #2

Evde Mimar olarak  Türk İç Mimarlardan Tasarımlar serimizin ikincisinde; evinize uygulamak üzere harika örneklerle Atölye Teta’dan Ece Hapçıoğlu Karatepe ve Tekin Karatepe’nin çalışmasıyla sizinleyiz. Bu içeriğimizde size Modern ve Klasiğin aynı çatı altında buluşmasını sunacağız. Bu çalışmalardan ilham alabilir ve Türkiye’nin en iyi iç mimarlarının çalışmalarından kendi eviniz için fikirler ve öneriler alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç Mimarlardan Ev Yenileme Fikirleri 11 Güzel Öneri

atolyeteta

Atölye Teta, İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden mezun olan ve birlikte kazandıkları Koçtaş Açık Fikir Yarışması 2.liği gibi ödülleri bulunan Ece Hapcıoğlu Karatepe ve Tekin Karatepe tarafından 2017 yılında kurulmuştur. İkili, farklı büyüklükler ve amaçlardaki mekanlar üzerinde bir çok çalışma yapmış olup, yakın zamanda portföylerine Michigan, ABD’de yapılmakta olan bir ofis projesinin konsept tasarımını eklemiştir.

Misyonu; kurucularının iç mimarlık ve restorasyon alanındaki önceki çeşitli iş deneyimlerinden de yararlanıp geçmişle bugünü farklı malzemelerle harmanlayarak modern tasarım anlayışına uygun, kullanıcılarını yansıtan, onların zevklerine ve ihtiyaçlarına hitap eden, içinde kendilerini huzurlu ve mutlu hissedecekleri işlevsel çözümler ve mekanlar tasarlamaktır.

Sade Genel Tasarım ve Gösterişli Bir Salon

Müşterinin talebi üzerine, yeni satın aldığı ve yeni yapılmış olan İstanbul-Güneşli’deki konut üzerindeki tüm alanlarda değişiklikler yapıldı. Evin genelinde modern ve evin aldığı doğal ışığı en çok kullanacak şekilde aydınlık tasarımlar yapıldı.

Gösterişli Salon

salon-oncevesonra

Salonda evin genelinin aksine, daha gösterişli olup birbiriyle kontrast oluşturacak tasarımlar ve tonlar tercih edildi. Mevcutta yer alan duvar kağıdı kaldırılarak duvarlar nötral bir renge boyandı. Ev sahibinin aile fotoğraflarını ve dekoratif ürünleri sergileyebileceği gizli LED aydınlatmalı bir alçıpan niş eklendi ve TV Ünitesinin yer alacağı duvara, alanı özelleştirmek için bir doğal taş kaplama yapıldı.

İlginizi Çekebilir: Salon Dekorasyonu Fikirleri 30 Harika Örnek ve Model

Oturma Odası

oturmaodasi-oncevesonra

Oturma odasında yapısal bir değişiklik yapılmazken, oturma alanını maksimize edebilmek için bir köşe koltuğa ek olarak pencerenin önünde hem iki taraftan da kullanılabilen bir kitaplık, hem de sandık görevi de görecek bir puf ile bir berjerden oluşan kahve alanı tasarlanarak tarafımızdan üretildi.

Tek Bir Çocuk Odası Üç Ayrı Yaşam Alanı

cocukodasi-oncevesonra

Çocuk odasında ev sahibinin farklı yaş gruplarındaki üç kızı birlikte yaşayacağından, yan yana olan iki adet küçük oda tek oda haline getirildi. Her bir kardeşin kendi alanını özelleştirerek kendilerini özel odalarında hissedecekleri mekanlar düzenlendi. Buna uygun depolama çözümleri düzenlenerek, odayı bölmelendiren ve iki adet çalışma masası ile her kardeş için özel bir dolaba dönüşen bir çözüm tasarlanarak üretildi. Çamaşır odası olarak ayrılan alana özel olarak hem açık hem de kapalı dolap alanları, tezgahı ve çamaşır sepeti olan bir modül tasarlanarak üretildi.

İlginizi çekebilir: Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri-30 Harika Uzman Önerisi

Banyo

banyo

Ana banyoda mevcutta yer alan lavabo ve lavabo dolapları değiştirilerek mermer tezgahlı bir tezgah üstü lavabo planlanarak, salondaki doğal taşın aynısı olacak şekilde ince doğal taş kaplama ile yapıldı. Ayna altında gizli LED aydınlatma ile tamamlandı. Klozet daha teknolojik bir model ile değiştirilerek, makineler için tasarlanan alan ile klozet alanını ayırmak amacıyla bir cam duvar yapıldı.

İlginizi çekebilir: İlham Alınacak Banyo Modelleri 35 Harika Modern Örnek

Yatak Odası

yatakodasi-oncevesonra

Yatak odasında da evde halihazırda olan duvar kağıdı kaldırılarak duvarlar nötr bir renge boyandı. Yatak başının konumlandırılacağı duvara ince doğal taş döşenerek alan özelleştirildi. Müşterinin giyinmek için kullanılabilecek özel bir alan talebi olduğu için gardrop bir giyinme dolabı olarak tasarlanarak üretildi. Buna ek olarak, aynı duvarda yer alan, devamı niteliğinde olacak bir TV ünitesi ve bu ünitenin dönüşerek oluşturduğu bir makyaj masası tasarlandı.

İlginizi Çekebilir: İç Mimarlardan Enfes Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri 30 Model

Ebeveyn Banyosu; Bir Türk Hamamı

ebeveynbanyosu-oncevesonra

Yatak odası içinde yer alan ebeveyn banyosu ise içinde yer alan tüm elemanlar çıkarılarak Marmara Mermerinin saflığı, minimalliği ve güzelliğini yansıtan bir Türk Hamamına dönüştürüldü. Hamam için alttan ısıtmalı oturma alanı yapıldı, Kurna aynası için el yapımı Kütahya çinisi kullanıldı, tavanında ise rengi özelleştirilebilen özel aydınlatma ile gökyüzü görüntüsü elde edildi.

Mutfakta Ufak Dokunuşlar

mutfak

Evin mutfak dolapları henüz çok yeni olduğu için dolaplarda herhangi bir değişiklik yapılmazken, kesme ayna eklemek ve kulpları yenilemek gibi ufak dokunuşlarla farklılık sağlandı. Mutfak dolaplarının karşı duvarına ise buzdolabının yer alacağı özel bir alan ve beraberindeki dolap tasarımı yapıldı, bunların devamı niteliğinde olup elektrifikasyonu saklama işlevi de olacak bir TV ünitesi tasarlanıp üretilerek, ailenin hızlı şekilde yemek yiyebileceği bir oturma alanı ile kombinlendi. Mutfak ve salondan girişi olan balkon için ise, alan hazır modeller için biraz küçük olduğundan, fırın kurusu Kayın ağacından ahşap bir salıncak özel ölçülere göre tasarlanarak üretildi.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Evin Genelinde Uygulanan Malzemeler

Evin mevcutta bulunan parkelerinde herhangi bir değişiklik yapılmazken, önceden var olan duvar kağıdı çoğu mekanda kaldırıldı. Farklı yaş gruplarındaki 3 kız kardeşin kalacağı oda önce nötr bir renge boyanırken, kullanıcıların beğenileri de dikkate alınarak alanları özelleştirmek için her kardeş için ayrı bir canlı renk seçilerek yatakları boyunda bu farklı renklere boyandı. Bu renklere uygun poster seçimleri ve baskıları ile tamamlandı. Nötr renge boyanan diğer alanlarda ise duvarlarda kontrast oluşturmak amacıyla ince doğaltaş (SlimStone) kaplama kullanıldı. Salonda bu doğal taşın rengi mobilya rengiyle de kontrast oluşturması amacıyla antrasit tonlarda seçilirken, Yatak odasında canlı bir renk oluşturması için seçilen turuncu rengine uyacak, gümüş-kahverengi ve turuncu tonları içeren bir doğal taş seçimi yapıldı. Üretimi tarafımızdan yapılan Salon TV Ünitesi ve Giriş Holündeki karşılama elemanına ait mobilyalar lake boya ile yapılırken, ürettiğimiz diğer tüm mobilyalar, her bir odanın konsept ve renklerine uyacak desenlerde 18mm MDFLam malzemeden yapıldı.

İç mimar ve tasarım hikayeleri yazılarımızın ikincisinde Atölye Teta’dan bir çalışma ile sizlere ilham vermeye çalıştık. Atölye Teta’ya ilgisi için teşekkür ederiz ve kariyerlerinde başarılar dileriz. Bir sonraki Türk iç mimar tasarım hikayesinde görüşmek üzere!

Barbaros Bayram

Evleri güzelleştirmek için sizlere derlemeler ve öneriler sunmaya çalışıyorum. Evinizde mutlu bir şekilde yaşamanız benim için değerli, umarım içeriklerim sizlere ilham olur.

Bizi Arayın