Mutfağınıza Canlılık Katacak Mutfak Dolabı Modelleri

Öne-Çıkan-Görsel-2

Mutfak tasarımları ve materyalleri denildiğinde karşımıza bir çok tasarım örneği çıkacaktır; modern, rustik, çağdaş veya kır mutfağı gibi. Mutfak düzenini değiştirmek veya dönüştürmek istiyorsanız, önceliğinizi mutfak dolaplarına yönlendirmek sizi sonuca daha hızlı yönlendirecektir. Mutfak dolapları, görünüm ve organizasyon bakımından mutfağın en önemli materyalidir.Yeni bir ev dekorasyonunda mutfak dolaplarınızı ilk defa seçiyor ya da değiştirme karar verdiyseniz, önünüze bir çok seçenek çıkacaktır. Mutfak dekorasyonu yaparken dolapların dış görünümü ile ilgili olarak alınacak birçok karar vardır. Bu kararları alırken mutfağınızda neler istediğinize öncelikle karar verin. Zevkinize güvenin. Unutmayın ki mutfak evinizin geri kalanını tamamlamalıdır.

mimarigorsellestimecizimibanner

Mükemmel Mutfak Dolapları Nasıl Seçilir!

Önce bir kapak tasarımı belirleyin. Akabinde seçeceğiniz malzemenin türünü belirleyin ya da ahşap türleri arasından renginizi belirleyin.Mutfağınızda olmasını istediğiniz tasarıma karar verin. Tüm bunları olması gerektiği düzende tamamladığınızda mutfağınız sizi yansıtan bir atmosfere bürünecektir.

Peki Mutfak Dolabında Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Bugüne kadar en yaygın kullanılan malzeme ahşaptır ve özellikle ahşapların arasından kullanılan öncelikli birkaç tür vardır: kırmızı meşe, beyaz meşe, kiraz, sert akçaağaç, huş, kül ve çam. En iyi mutfak dolap ahşap türleri için ahşap kiraz, akçaağaç, kül ve meşe sayılabilir. Dolap kapılarını genellikle masif sert ağaçlardan yapmak dayanıklılığı arttıracaktır.Aynı şekilde lake, desenli kaplamalar ve çelik kapaklarda oldukça popülerdir.

Mutfak Dolaplarımızda Hangi Renkleri Tercih Edebiliriz?

Mutfaklar cıvıl cıvıl renklerle bezenmiş dolaplarla daha eğlenceli bir hal alabilir.Her şey sizin zevkinize ve evinizde hayal ettiğiniz ortama göre belirlenebilir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki  ahşap dolapların mutfaklarda tercih edilme oranı yüzde 25,  gri ve siyah dolaplar yüzde 11 olurken beyaz mutfak dolabı modelleri popülaritesi 2017’den bu yana aynı oranda tercih edilmeye devam ediyor. Fakat aynı şekilde mutfağınızda kontrast yaratarak alt ve üst dolaplarda farklı renklerle mutfağınızın tasarımını tamamlayabilirsiniz.

Ahşap Mutfak Dolapları

Mutfağınızı yeniden tasarlıyor veya yepyeni bir mutfak dekorasyonu yaparken karşılaşacağınız birçok seçeneğiniz arasında kesinlikle ahşap mutfak dolaplarını araştırmak isteyeceksiniz. Ahşap, mutfak dolapları için en yaygın kullanılan malzemedir, mevcut stiller, kaliteler ve kaplamaların yanı sıra gerçekten özel tasarımlar yaratma yeteneği nedeniyle popüler bir seçimler arasındadır. Ahşap mutfak dolabına karar verdiyseniz, sonraki tercihiniz hangi ahşap türünü kullanacağınızı belirlemek olacaktır. Örneğin akçaağaç son derece popülerdir; çizilmeye veya çatlamaya dayanıklı sert bir ağaçtır. Kirazın zengin bir tonu vardır ve ışığa maruz kaldığında zamanla koyulaşır ve ayrıca akçaağaçtan daha yumuşaktır ve kirazdan özel tasarımlar oluşturmayı kolaylaştırır. Meşe, bol ve ucuz olduğu için popüler bir seçimdir.

Paslanmaz Çelik Mutfak Dolapları

Amacınız bir mutfağın şık, modern tasarlamaksa, dolaplarınızı paslanmaz çelik ile tamamlamayı düşünebilirsiniz. Paslanmaz çelik son derece dayanıklıdır; ahşabın aksine, küf veya küfün kalitesizliğini asla çarpıtmaz, çatlamaz veya acı çekmez. Paslanmaz çelik mutfak dolabı tasarımları, hemen hemen her mutfağa mükemmel bir tamamlayıcı olabilen endüstriyel görünüme sahiptir, ancak daha modern bir tarza sahip mutfaklarda kullanılır. Paslanmaz çelik mutfak dolapları düşünüyorsanız akılda tutulması gereken bir şey, büyük görsel ilgi ve kontrast oluşturmak için diğer malzemelerle kolayca birleştirebilmeleridir. Son olarak, paslanmaz çelik mutfak dolaplarının görüntüsünü hafifletmek istiyorsanız, paslanmaz çelik dolap kapılarına cam paneller eklemeyi düşünün. Bu ne sakladığınızı takip etmenin etkili bir yolu değil aynı zamanda paslanmaz çelik yüzeyler için de çekici bir denge oluşturacaktır.

Desen Kaplamalı Mutfak Dolapları

Mutfağınızda beklenen aksine daha farklı tasarımlar hayal ediyorsanız desenlerle süslenmiş kaplamalı dolapları tercih edebilirsiniz.Düz renk tasarımlar aksine seçtiğiniz bir resim ya da desen tüm mutfak dolaplarınızın yüzeyine işlenebilir mutfağınız bambaşka bir havaya bürünebilir. 

Lake Mutfak Dolapları

Amacınız şık, çağdaş ve verimli bir mutfak tasarımı oluşturmaksa, lake dolap seçimlerinizin arasına koyabilirsiniz. Lake ve ahşap mutfak dolapları için kullanılan en popüler malzemelerdir ve hem fiyat, dayanıklılık hem de görünümle ilgili çeşitli avantajlar ve dezavantajlar sunarlar. Genel olarak, daha modern ve güncellenmiş mutfak tasarımları için bu mutfak dolapları seçilmiştir.

Evde Mimar ekibi olarak sizlere mutfaklarınıza ruh katarak canlı bir hava katacak mutfak dolapları hakkında bilgi vererek örneklerle açıklamaya çalıştık. Sizler de eklemek istediğiniz ya da sormak istediğiniz her konuda bize ulaşabilirsiniz. Evde Mimar sayfamızı ziyaret ederek dekorasyon ve tadilat konularında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Seray Tuğcu

Dünyadaki yeni dekorasyon trendlerini takip ederek sizlerin de haberdar olmanızı ve evinizde uygulayabilmenizi sağlayacak öneriler ile yazılarımla yanınızda olmaya devam edeceğim.

4 yorum

 1. Bilgiler çok faydalı görsellerden bazıları beni çok etkiledi yeni bir ev yeni bir mutfak düşündürdü. Teşekkür ederim.

  3 Aralık 2019, 07:03
  1. Çok teşekkür ederiz Nevin Hanım

   3 Aralık 2019, 07:07
 2. Seray Hanım iyi günler
  Sitenizi inceledim, görüntülerden, çok zevkli ve kaliteli ürünler ürettiğinizi düşünüyorum. Ancak ihtiyacım olan ürünleri göremedim.
  Ankara da bulunan evimde çatı katında bir düzenleme, 2 kat merdiven yapılması ve buna bağlı dolap ihtiyacım var. Ayrıca pencerelerime de kepenk yaptırmak istiyorum. Bu konularda yardımcı olabilirmisiniz.
  Daha önce telefon numarası bırakmıştım ama arandığım esnada toplantıdaydım, görüşemedik. Daha sonrada arayan numarayı kaybettim. Teşekkürler

  3 Aralık 2019, 10:20
  1. Merhaba Hayriye hanım, mail adresiniz üzerinden gün içinde iletişime geçilecek ve talebiniz yanıtlanacaktır. İlgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler 🙂

   3 Aralık 2019, 14:28

Bizi Arayın