Mutfağınıza Uygun Mutfak Masası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Birçok kişinin evde en çok vakit geçirdiği yer büyük ihtimalle mutfaktır. Yemek yaparken, evde misafirlerimizi ağırlarken, ailemizle birlikte gün içinde toplanıp eğlenceli zaman geçirirken en çok başında durduğumuz yer ise mutfak masası tabi ki! Hayatımızın bu kadar merkezinde olan bir eşyayı seçerken dikkat etmemiz gerekenleri bu yazıda sizinle paylaşacağım.

bannermimar-05

Mutfağınızın ölçülerini belirleyin.

Öncelikle mutfağınızın ölçülerini ve mutfak masanızı koyacağınız yerin ölçülerini belirlemeniz gerekiyor. Eğer geniş bir mutfağınız varsa tezgah ve mutfak masanızı ada mutfak şeklinde birleştirebilirsiniz. Böylece siz yemek yaparken hem misafirlerinizle daha geniş alanda birlikte olursunuz, hem de servis daha kolay olur.

 

Küçük bir mutfağınız varsa ve mutfak masanız için dar bir alanınız varsa bu alanı en efektif şekilde kullanmanız gerekiyor. Bunun için duvara masa tablası monte edebilir ve bar sandalyeli bir tarzı da seçebilirsiniz veya ekstra alan tasarrufu için gömmeli, saklamalı masaları da tercih edebilirsiniz.

Oturma şeklinizi belirlemeden önce ihtiyaçlarınıza dikkat edin.

Kare ve dikdörtgen masalar en yaygın olanıdır. Bu nedenle kare ve dikdörtgen masalarda daha fazla tarz ve farklı malzemeden üretilmiş mutfak masası bulabilirsiniz. Mutfağınızda yuvarlak veya oval bir masa tercih ederseniz hareket etmek için daha geniş alana sahip olabilirsiniz. Eğer mutfağınız dar ve dikdörtgen şeklinde ise yuvarlak veya oval masalar sizin için en iyi seçenek olabilir! Üstelik arkadaşlarla birlikte yenilen yemeklerde iletişim daha kuvvetli ve sürekli olur! Fakat servis yaparken oval şeklinden dolayı yer kaybedip biraz zorlanabilirsiniz. Bir uyarımız daha var! Eğer küçük çocuğunuz varsa sivri köşeli masalardan uzak durup, yuvarlak masaları tercih etmeniz daha iyi olur.

Mutfağınızın dekorasyonuna uygun mobilyalar seçin. 

Mutfağınızın tarzına uygun masa seçmeniz bütün bir dekorasyon için daha hoş duracaktır. Klasik mutfak dolaplarınız varsa ona uygun masa, modern ve renkli dolaplarınız varsa o tarza uygun masa seçebilirsiniz.

 

Mutfağınızın mobilyalarına uygun materyal seçin.

Evet mutfağınıza bir masa alacaksınız ama herhangi bir materyalden yapılmış masa mutfağınıza uygun olmayabilir. Mobilyalarınıza uygun materyalden masa almanız hem dekorasyon için bütünlük sağlar hemde kullanımıyla kolaylık sağlar. İşte masalarda kullanılan en yaygın materyaller ve özellikleri:

Ahşap: Masif ahşap hem klasik hemde dayanıklı bir malzemedir ve onarımı kolaydır. Ahşap, ısı ve nemle genişler ve daralır, çizik ve aşınma gösterebilir ancak onarımı oldukça kolaydır.

Cam: Cam tablalar , şeffaf, buzlu veya renkli olabilir. Mutfağınızda aydınlık ve ferah bir görüntü yaratıp şık durabilir ancak çizilebilir, çatlayabilir ve tabiki parmak izi olabileceğini de unutmamak lazım. Yine de siz cam masaları tercih edecek olursanız sizin için burada önerilerimiz var.

Taş ve taş görünümlü: Taş tablalar, mermer, kuvars kompozit veya dökme taş olabilir. Taş dayanıklıdır ancak gözenekli olabilir ve lekeleri kolayca emebilir. Bununla birlikte oldukça ağırdır ama şık ve farklı bir hava katar mutfağınıza.

Ve geldik masa ayaklarına!

Masaların ayakları bir masaya kaç kişinin sığacağını etkileyebilir. Bu yüzden ayaklarınızı rahat koyabileceğiniz bir masa ayağı seçmeniz sizin ve misafirlerinizin rahatı için önemli bir unsur aslına bakarsanız.  Misafirlerinizle daha rahat oturmak istiyorsanız, bacak genişliğine ve bacakların yerleştirildiği yere dikkat edin. Genel olarak daha ince bacaklı ve bacakların köşelerde olduğu bir masa  fazladan bir sandalyeyi koymak için daha uygundur.

Eğer mutfakta kendinize geniş bir hareket alanı yaratmak istiyorsanız köşe takımlarını da seçebilirsiniz. Hem geniş bir oturma alanı sağlamış olursunuz, hem de hareket alanınızı kısıtlayacak sandalyeleri kenara kaldırmış olursunuz!

Evde Mimar ekibi olarak sizler için çeşitli mutfak masası modelleri ve dekorasyon fikirleri sunduk. Aklınıza takılan herhangi soru veya dekorasyon önerisi için bizlere soru sorabilirsiniz. Eviniz güzel, gönlünüz rahat bir yaşam dileriz.

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

8 yorum

 1. Mutfak masamı almadan önce bu yazıyı okumak benim için çok faydalı oldu, dikkat edeceğim bunlara!:)

  19 Eylül 2019, 10:22
  1. Umarız işinize yarar

   19 Eylül 2019, 12:56
 2. Mutfağımı yenilemek için araştırma yapıyordum, bu yazıya denk geldim. Verdiğiniz fikirler çok güzel gerçekten. Elinize sağlık 🙂

  19 Eylül 2019, 10:48
  1. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için

   19 Eylül 2019, 12:56
 3. Yazınızı okudum evlilik öncesi bi dönemdeyim ve yeni evim için çok güzel fikirler oluştu kafamda. Çok teşekkürler emeğinize sağlık 🙂

  19 Eylül 2019, 12:09
  1. Umarız işinize yarar, biz teşekkür ederiz

   19 Eylül 2019, 12:55
 4. Diğer sitelerin aksine gayet yalın ve bilgilendirici bir anlatım olmuş. Değindiğiniz içeriklerin hepsini not ettim. Diğer paylaşımlarınızı da merakla bekliyorum.

  19 Eylül 2019, 12:28
  1. İlginiz için çok teşekkürler.

   19 Eylül 2019, 12:54

Bizi Arayın