Mutfak Boya Renkleri Nasıl Olmalıdır 20 Güzel Örnek

Mutfak, ev hanımlarının en çok vakit geçirdiği alanlardan biridir. Mutfak boya renkleri bu denli vaktin geçtiği alanlar için çok doğru bir şekilde seçilmelidir. Biz de Evde Mimar olarak sizlere bu içeriğimizde mutfağınız için kullanabileceğiniz renkleri önermeye çalışacağız.

Mutfak Renkleri Nasıl Olmalı?

Mutfak renkleri evin genel bütünlüğünü tamamlamalıdır. Bu nedenle diğer odaları hangi renk ise mutfak boya renkleri için de odalara uyumlu bir renk seçmelisiniz. Bizim genel görüşümüz ise mutfak için daha sade, açık ve ferahlık verici renklerin verilmesi yönünde olacaktır. Bizim mutfak için renk önerilerimiz ise şu şekildedir:

Önerdiğimiz Açık Renkler:

-Lavanta rengi

-Deniz kabuğu rengi

-Kırık beyaz veya buz beyazı

Fildişi rengi

-Turkuaz

Melankoli

Önerdiğimiz Koyu Renkler

-Nil yeşili rengi

-Parlament mavisi

Antrasit rengi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz renklerin her birinin tonu ve isimler boya markalarına göre değişmektedir. Kimisi renge buz beyazı derken kimisi kırık beyaz demektedir. Burada genel algı olarak size yakışacak renkleri seçmeniz, gönlünüzün sesini dinlemeniz evdeki mutluluğunuz için çok daha iyi olacaktır.

Mutfak Dolabı Renkleri Nasıl Olmalıdır?

1- Küçük ve Işık Almayan Mutfağınızda Açık Renklerden Yardım Alın

Eğer ferah ve geniş bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız ama mutfağınız dar ve karanlıksa, beyaz ve krem tonlarında açık renk mutfak dolapları kullanarak mutfağınızı olduğundan geniş göstermeniz mümkün. Açık renkler ışığı yansıttığından ortamı olduğundan aydınlık ve ferah gösterecektir.

2-Işık Alan Geniş Bir Mutfağınız Varsa Koyu Renkleri Çekinmeden Kullanın

Geniş ve ışık alan bir mutfağa sahipseniz açık renkleri kullanarak daha da aydınlık gösterebileceğiniz gibi koyu ve canlı renklerin gücünden de çekinmeden yararlanabilirsiniz.

3- Açık Renklere Boyanmış Mutfaklarınızda Renkleri Kullanmaktan Korkmayın

Duvarlarınız beyaz ve mutfağınız genişse siyah gibi iddialı renklerle kontrast yaratabilir, kırmızıyı kullanarak mutfağınıza canlılık getirebilirsiniz. Açık renk duvarlara sahip mutfaklarınızda toprak tonları ve desenli mutfak dolaplarını da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eğer mutfağınız darsa, duvarlarınız açık renklerde olsa bile yine açık renk dolaplarla tamamlamanız daha doğru olacaktır.

4-Koyu Renklere Boyanmış Mutfağınızı Beyaz ve Krem ile Aydınlatın

Koyu renk duvarları olan bir mutfağa sahipseniz beyaz ve vizon gibi açık renkli dolaplar kullanarak kontrast yaratabilirsiniz. Eğer geniş bir mutfağınız varsa yine siyah ve grinin tonlarını kullanarak modern ve derin bir görünüm elde edebilirsiniz.

5- Canlı Renkte Duvar Boyalarına Sahip Bir Mutfağınız Varsa Toprak Tonlarından Yararlanabilirsiniz

Yeşil, sarı, turuncu gibi canlı renklerde duvarlara sahipseniz mutfak dolaplarınızda toprak tonları ile beyaz ve krem tonlarını seçerek mutfağınızda hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

6- Mutfak Dolaplarınızda Kullanabileceğiniz Bazı Renk Önerileri :

-Mavi Renkli Mutfak Dolapları

Kişide özgürlük hislerini uyandıran mavi rengi mutfaklara oldukça yakışan ve kullanılan renklerdendir. Mavi ve tonlarını turuncu, krem, gri ve beyaz renkler ile beraber kullanabilirsiniz. Ayrıca mutfaklarınızda kullanacağınız mavi renk iştah kontrolünüze de yardımcı olur.

-Turuncu Renkli Mutfak Dolapları

Heyecanı, özgüveni, neşeyi, dayanıklılık ve mutluluğu sembolize eden turuncu rengini mutfak dolaplarınızda kullanarak sıcak, samimi ve keyifli bir mutfak oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda mutfaklarda kullanıldığında iştahınızı açan turuncu rengini toprak tonları, maviler, nötr griler ve beyazlar ile beraber kullanabilirsiniz.

-Kırmızı Renkli Mutfak Dolapları

Enerji, güç, kararlılık ve azim anlamlarına gelen kırmızı rengi mutfaklarda kullanıldığında turuncu gibi iştah açıcı bir renktir. Mutfak dolaplarınızda kullanacağınız kırmızıyı siyah, gri, beyaz ve turuncular ile kullanabilirsiniz.

-Yeşil Renkli Mutfak Dolapları

Dengeyi ve uyumu çağrıştıran yeşil rengi dolap kapaklarınızda kullanarak doğayı mutfağınıza taşıyarak sakin ve dingin bir ortam yaratabilirsiniz. Yeşil renkli dolaplarınızı taş ve tuğla motifli duvarlarınızla, krem, beyaz, siyah ve mavi renkleriyle beraber kullanabilirsiniz.

-Sarı Renkli Mutfak Dolapları

Zeka, arzu ve yaşam anlamlarına gelen sarı rengi mutfaklarınızda kullanmak size mutluluk ve neşe getirir. Mutfak dolaplarınızda kullanacağınız sarı renk ile siyah, gri ve füme renklerini birlikte kullanabilirsiniz.

-Siyah Renkli Mutfak Dolapları

Kendine güven ve gücü simgeleyen siyah renkli mutfak dolaplarınızı mutfaklarınızda kullanarak daha modern ve gizemli bir görünüm elde edebilirsiniz. Siyah renk dolaplarınızı krem, beyaz ve gri renkler ve metalik aksesuarlarla beraber kullanarak tamamlayabilirsiniz.

En Güzel Mutfak Boya Renkleri ve Kullanım Örnekleri

Örnekleri incelemek her zaman için daha iyi sonuçlar verecektir. Biz de dünyanın dört bir yanından seçtiğimiz en güzel mutfak boya renklerini sizler için derledik. Umarız ilham verici bir derleme olmuştur.

İç Mimarların En Çok Tercih Ettiği Mutfak Renkleri

İç mimarlardan destek alarak hazırladığımız bu bölümde onların en çok tercih ettiği ve severek kullandığı mutfak renklerini konuşacağız . Sizlere daha kolay bir biçimde açıklamak için maddeler halinde sunacağız ;

Mutfağın Tamamına Bakmak

Mutfağın tamamına bakmak ve büyük resmi görmek sizin için oldukça kolaylık sağlayacaktır. Yaptırmış olduğunuz veya tercih ettiğinin ürünlerin ve renklerin hepsinin bir bütün olarak görülmesi ve dekorasyonun kusursuz bir hal olması için bütünlüğü korumalı ve uyumlu renkleri beraber kullanmalısınız .

Renk Tercih Ederken Doğadan Esinleni

Eğer mutfağınızda tercih etmek için renk seçmekte zorlanıyor ve karar veremiyorsanız sevdiğiniz doğa olaylarından yada doğanın kendisinden esinlenebilirsiniz . Bu size huzur bulduğunuz alanlarda çalışma imkanı sağlayacaktır . Ve daha üretken ve özgür olmanızda yarar sağlayacaktır.

Mutfak renklerinin dışında mutfak dolabı modelleri seçimi de genel dekorasyonu belirler. Seçeceğiniz modeller renklerin duruşunu da etkileyeceği için rengin karakterine uygun modeller seçmelisiniz.

Beyaz Mutfak Duvar Rengi Örnekleri

Beyaz mutfak demek, sadelik ve ferahlık demektir. Bütün odalarda kullanılan ve asilliği ile bütün mobilya ve dekorasyon ile kolay kullanılan beyaz renk sıklıkla tercih edilir. Beyaz renk, bütün renkler ile uyumlu olduğundan, hayal ettiğiniz mutfak ortamını yaratmak kolay ve çok şık olacaktır. Koyu renkler ve canlı renkler ile gönül rahatlığı ile kullanabilir, rahat bir şekilde dekor yapabilirsiniz. Özellikle beyaz mutfakta, aynı renk fakat farklı tonlarda iki renk seçeneğini de kullanabilirsiniz. Daha şık, modern ve zengin gösterecektir.

 

Beyaz Mutfakta Duvarlar Ne Renk Olmalıdır?

Beyaz renk devamlılığı simgelemektedir. Yumuşak ve iç açıcı bir renk olduğundan hayatımızın hemen hemen bütün alanlarında sıklıkla tercih edilir. Işığı yansıttığından ve ortama ferahlık verdiğinden evin bütün odalarında tercih edilirken mutfakta da rağbet görmüştür. Bunun yanı sıra beyaz, soğuk ortamlar yaratmak içinde kullanılabilir. Kullanılan mekanı normal boyutundan daha büyük gösterdiği için dekorasyon konusunda da mimarlar tarafından öngörülen bir renktir. Beyaz mutfakta, denge ve netlik ön plandadır. Bu yüzden mutfak araç gereçleri de dahil olmak üzere mobilya ve dekorasyonlar beyaz ise, uyumlu olan renkler soğuk ya da sıcak fark etmeden, zevkinize uygun duvar renklerini tercih edilebilirsiniz. Sizler için görsellerle, beyaz mutfak boya renkleri örneklerini hazırladık, dilerseniz bir göz atın.

 

Bu içeriğimizde size mutfak boya renkleri ile alakalı önerilerde bulunmaya çalıştık. Umarız sizler için de faydalı olmuştur. Sizin de mutfağınız varsa, merak ettiğiniz noktaları bize iletebilir, en çok yakışan rengi beraber seçebiliriz. Boya badana için Evde Mimar ile iletişim kurmayı ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: Evinize özel mutfak perdeleri ve modelleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

14 yorum

 1. Yazıyı çok faydalı buldum. Evini dekore etmek isteyenler için tavsiye ediyorum!

  22 Eylül 2018, 16:01
  1. Çok teşekkürler, bizim de amacımız insanların evlerini güzelleştirmek için yardımcı olmak yönünde bu görüşler bizi oldukça mutlu ediyor.

   25 Eylül 2018, 08:11
 2. Gerçekten çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık.Teşekkürler.

  23 Eylül 2018, 13:28
  1. Teşekkür ederiz. Sizlere faydalı olmaya çalışıyoruz.

   25 Eylül 2018, 08:12
 3. Mutfak dolapları renk seçimleri hakkında güzel bir bilgilendirmeydi, yeşilin bu kadar rahatlatıcı olacağı aklıma gelmezdi. Elinize sağlık, teşekkürler 🙂

  29 Eylül 2018, 19:50
  1. Size yardımcı olabildiğimiz için çok mutlu olduk. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   29 Eylül 2018, 19:58
 4. benim mutfak dolaplarım beyaz, fayanslar siyah. buna ek olarak perde, halı ve diğer mutfak malzemelerinde açık mavi tonlarını kullanmayı düşünmüştüm. ne çok aydınlık ne de çok karanlık bir mutfağım var. kararsız kaldım, acaba çok uyumsuz mu olur beyaz – siyah- mavi? başka bir renk mi tercih etmeliyim? sadece siyah beyaz olunca bana çok karamsar gibi geliyor.

  2 Temmuz 2019, 21:18
  1. Merhabalar eğer siyah-beyaz-mavi üçlüsünün kombinini düşünüyorsanız elbette ki mümkün. İçeriğimizi inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz 🙂 https://www.evdemimar.com/mutfak-tasarimlari-modelleri-ve-ornekleri-en-uygun-tasarim-onerileri/

   15 Temmuz 2019, 09:51
 5. Mrb yeni evin yerler i siyah granit gör unum duvarları ne renk boya miyim ve mutfak dolapları ni ne renk ypmaliyz ceviZ uyumlu olurmu

  23 Ekim 2019, 16:56
  1. Selamlar, bunun sitemizde bulunan “renk seç” sayfasından sistemiz ile renk önerileri alabilirsiniz.

   23 Ekim 2019, 21:13
 6. Oldukça güzel Güneş alan bir yemek odam var. Yerler taş döşeme ve tuğla renginde. Odanın rengi nasıl olmalı. Koyu renk tavsiyesinde de bulunailirsiniz

  2 Kasım 2019, 10:00
  1. Eğer koyu renk istiyorsanız çakıl taşı gibi gri renginin tonlarını kullanmanız daha şık duracaktır.

   26 Kasım 2019, 09:37
 7. Merhaba benim mutfak dolaplarım akrilik beyaz ve mutfak tezgahımda siyah ve mutfak dolabıyla tezgah arası duvar siyah gıranit taş mutfak küçük duvarlara hangi renk olur benim için önemli olan yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ediyorum

  3 Aralık 2019, 08:48
  1. Koyu renk yoğunlukta olduğu iç açık renk öneririz inci beyazı gibi 🙂

   22 Şubat 2020, 23:18

Bizi Arayın