Mutfak Dolabı Boyama Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir ?

Ev hanımlarının evin en sevdiği kısmı olarak değerlendirdiği mutfak, görünüm açısından ise evin en önemli bölümlerinden biridir. Mutfak görünümünün büyük bölümünü kaplayan dolaplar ise gayet önemli konumdadır.

Evinizde bulunan mutfak dolaplarınızın zamanla canlılığını kaybetmesi  veya dolaplarınızdan sıkılmanız sebebi ile siz de düşük bütçe, biraz yetenek ve az bir uğraş ile mutfak dolaplarınızı boyayıp, yenileyebilir ve mutfağınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz. İşe başlamadan önce yapmanız gereken en önemli  konu ise mutfak dolabı rengine karar vermektir. Renk kararlaştırıldıktan sonra ona uygun boya seçimi yapılacağı için bu oldukça önemli bir konudur. Renk konusunda ayrıca sitemizden de yararlanabilirsiniz. Genellikle mutfakların küçük ve içerisinde fazla eşya olması renk konusunda karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bir etkendir. Örnek olarak, eğer beyaz ve tonları renk kullanırsanız mutfağınız biraz daha ferah ve geniş bir görünüm kazanabilir. Özellikle eski bir mutfak dolabınız varsa, beyaza boyadıktan sonra bu farkı siz de kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Beyaz mutfak dolapları son zamanlarda en çok tercih edilen mutfak dolabı çeşitidir. Aynı şekilde yanlış rengi seçme durumunda ise hemen tekrar boya yapamayacağınız için rengi seçerken ince eleyip sık dokumanızda yarar vardır.

 

Bu zor karar verme sürecinden sonra, yapmanız gereken ise dolapları boyarken kullanacağınız malzemelerin listesini çıkarmaktır. İşlemi gerçekleştirirken herhangi bir malzeme unutmamanız adına eksiksiz bir liste yapmak sizin için iyi olacaktır. Bunun yanı sıra, mutfak dolabınızı boyamadan önce, hayal kırıklığı yaşamamak adına, dolabınızın görünmeyen bir yerinde küçük bir deneme yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak, size ilerleyen adımlarda yardımcı olur ve tüm boyama işi bitmeden önce küçük çaplı bir fikir sağlar.

Mutfak Dolabı Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

 • Anti aging (uzun ömürlü) su bazlı boya
 • Maskeleme bandı
 • Sünger rulo fırça
 • İpek uçlu fırça
 • Zımpara
 • Ahşap koruyucu

Mutfak Dolabı Boyamak İçin Gereken Hazırlıklar Nelerdir ?

Malzemeleri eksiksiz bir şekilde temin etikten sonra artık dolapları boyamak için ön hazırlıkları yapabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken dolapların içlerini boşaltmak olmalıdır. Bu adımdan sonra artık dolapları yerinden sökebilirsiniz. Bunun için bir marangozdan yardım alabilirsiniz. Dolapları yerlerinden çıkardıktan sonra kulplarını da yerlerinden çıkarabilirsiniz. Menteşeler yerinden çıkmıyorsa maskeleme bandı ile kapatabilirsiniz. Dolabınız cam yüzeye sahip ise maskeleme bandı ile o bölgeyi kapatarak olası bir boya lekesine karşı koruyabilirsiniz. Koruma işlemini sadece dolaba değil tüm mutfağa yaymalısınız. Odanın diğer kısımlarını korumak için örtü serebilirsiniz.

Dolaplar olası boya lekelerinden korunduktan sonra yapmanız gereken, boya yaptığınızda dolabınızın üstünde pütürlü bir görüntü olmaması adına sabun ve mümkün olduğunca deterjanlı su ile yıkayıp temizleyiniz.  Bu işlemi yağ lekelerinden arındırmak için uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat sonra bez ile temizleyiniz. Eğer dolabınız ahşap değil ise boyayı ve verniği zımparalayınız. Zımparalama işlemi bittikten sonra oluşan tozdan kurtulmak için tekrar bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.  Mantar ve böceklere karşı korumak amacıyla, dolabınıza boyadan önce ahşap koruyucu uygulayabilirsiniz. Bu koruyucu dolabınızın ve boyanızın ömrünü uzatmaya yönelik bir maddedir. Tüm bu işlemlerden sonra dolabınız artık boyanmaya hazır hale gelmiştir.

 

Mutfak Dolabı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Boyama yapmaya öncelikle dolapların iç kısımlarından, çekmecelerden ve küçük alanlardan başlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken küçük rulo veya fırça kullanabilirsiniz. Ulaşılması zor yerler olan çekmecelerin köşe noktaları için bu fırça ve rulo daha yararlı olacaktır. İç kısımlar ve çekmeceler bittikten sonra artık dolapların dış yüzeyini boyayabilirsiniz. Boyanızı bir plastik tabak veya boya kabına dökebilirsiniz. Rulonuzu boyaya bu kap veya tabak sayesinden iyice yedirebilirsiniz. Yavaşça ve bastırmadan rulonuzla dolabınızı boyayabilirsiniz. Sakin ve acele etmeden boyama işlemine devam edebilirsiniz. Tamamen boyadıktan sonra bekleme süresine geçiniz. Bu bekleme süresi aldığınız boya ve yine boyanın türüne göre değişse de bekleme süresi arasında çok fark yoktur. Emin olmak için 24 saat bekleyiniz. Bu süre zarfı içerisinde kesinlikle herhangi bir işlem yapmayınız. Mutfak dolaplarının ve çekmecelerin kurumasının ardından ikinci katman boyaya geçebilirsiniz. Yine büyük fırçanın ulaşamadığı yerlere küçük fırça veya rulo ile temas edebilirsiniz.

 

Mutfak Dolabı Boyama İçin Son Aşama

Dolapların kulplarını da boyamak isterseniz sprey boya bu konuda size yardımcı olabilir. Dolap ve çekmecelerden çıkarılan kulpları, yine isteğiniz doğrultusunda seçtiğiniz sprey boya ile boyayıp hoş bir görüntü verebilirsiniz. İlk kat boya kuruduktan sonra daha profesyonel bir görüntü için yüzeyi dikkatlice zımparalayabilirsiniz. Sonrasında yine nemli bezle tozları silmeyi unutmayın. Ardından ikinci kat boyayı geçiniz ve tekrar kurumasını bekleyiniz. Kurduktan sonra kulpları ve çekmeceleri yerleştirip, yenilenmiş mutfak ve mutfak dolaplarınızı keyifle kullanabilirsiniz.

 

Mutfak Dolabı Boyarken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

 • Mutfak dolabı boyamak oldukça zahmet ve zaman alan bir iştir. Bir mutfak dolabı boyama işlemi minimum 2 gün sürer.
 • Boyanın yapılacağı alanı temiz tutmak zor işlerden biridir. Bunun için mümkün olduğunca bant ve örtü kullanılmalıdır.
 • Mutfak dolaplarını boyamaya başlamadan önce, yüzeyi tozdan arındırmamak büyük bir yanlıştır. Eğer bu işlemi yapmazsanız kabarcıklı bir görünüm elde edersiniz.
 • Kalitesiz veya yanlış boya seçimi de tüm bu uğraşın boşa gitmesine neden olabilir.

 

Aklınıza takılan başka sorular varsa biz Evde Mimar ekibine her zaman dekorasyon ve boya- badana işleri için danışabilir , destek alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Kullanışlı Mutfak Çekmeceleri Örnekleri ve Modelleri

Mutfak dolabı modelleri 

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

6 yorum

 1. Bir mutfak boyama işlemi ne kadara mal oluyor…tahmini olarak

  15 Mayıs 2019, 14:06
  1. Merhabalar, mutfak dolaplarınızın malzemesine göre fiyat değişmektedir, 300 TL ile 1.000 TL arasında fiyatlar değişebilmektedir.

   16 Mayıs 2019, 11:37
 2. Mutfak dolaplarını boyamak mı daha iyidir yoksa kaplamak mı

  13 Ağustos 2019, 09:58
  1. Boyamak mutfak dolaplarınız için hem bakım sağlar hem de yeni gibi görünmesini. Tercihinizi boyamaktan yana kullanmalısınız

   16 Ağustos 2019, 10:01
 3. Merhabalar, bilgilendirici yazınız için çok keşekkürler.. Bizim mutfak dolapları lake. Bunu boyarken nasıl boyayabiliriz? Yazdığınız işlemleri uygulayabilir miyim, zımpara gibi. Çekmecenin bir tanesinin lake kaplaması kalktı. Çözümünüz nedir? Değerli bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.

  22 Ocak 2020, 08:37
  1. Zımpara işlemi yapılarak daha sonra poliüretan veya selülozik astar boyası ile astar çekilmelidir. Son kat olarak poliüretan boya ile boyama işlemi tamamlanır 🙂

   22 Şubat 2020, 21:39

Bizi Arayın