Mutfak Dolabı Yapımı-Tamiri ve Boyama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Mutfak ev içerisinde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir . Bununla doğru orantılı olarak en çok gözünüzün aşina olduğu ve yer yer sıkıldığınız oda ve detaylarda mutfakta bulunur. Her ne kadar küçük mutfak eşyaları ile yada yenilediğiniz kahvaltı takımıyla bu monoton ve süregelen kullanımı değiştirmek isteseniz de size lazım olan köklü bir değişim olacaktır. Çok severek seçtiğiniz veya yaptırdığınız mutfak dolaplarını yenilemenin zamanı gelmiştir belki de !

Mutfak Dolabı Yapımı

Mutfak dolaplarınızı yaptırırken veya seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Şimdi sizlere bunlardan bahsedip sizlerin de hayallerinizdeki mutfak dolaplarına ulaşmasına yardımcı olmaya çalışacağız .

 • İlk olarak mutfağınızı çok iyi tanımalısınız ve kendi karakterinizle entegre etmelisiniz . Sizin zevkiniz nedir ne tarz mutfaklardan hoşlanırsınız bunun kararını verecek olan sizlersiniz  . Eğer karar verme aşamasında sıkıntı yaşıyorsanız iç mimarlardan destek alabilir , karar verebilirsiniz .
 • Mutfağınızın ölçülerine hakim olmalısınız . Yaptıracağınız dolabın yüksekliği , genişliği ve kapak açıldığında oluşacak olan boşluğa kadar dikkat etmelisiniz . Dolap tamamlandıktan sonra sıkıntı yaşamamak için tasarım aşamasında her şey hesaplanmalı ve ön izlenmelidir .
 • Dolaplarınızda ve kapaklarda kullanacağınız malzeme hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız . Mutfak su ve elektrik tesisatının içerisinde bulunduğu bir oda olduğu için yapılacak olan yanlış malzeme seçimi size kısa sürede sorun çıkarmaya ve uzun süreli mutsuzluğa itebilir  .
 • Mutfağınızda kullanacağınız elektrikli aletlerin listesini oluşturmalısınız . Bunu yapmanızda ki neden ve sizlere sağlayacağı kolaylık ise hangi elektronik aletin dolabınızın neresinde bulunacağını veya hangisini dolaba gömme olarak kullanacağınıza karar verme aşamasında daha düzenli ve kontrollü ilerlemenizi sağlayacaktır .
 • Mutfak dolabınızı yaptırırken buzdolabının konumuna dikkat etmelisiniz . Özellikle buzdolabı kapısının açılacağı yeri belirlemelisiniz aksi takdirde buzdolabı kapısının yönüne değiştirmek zorunda kalacaksınız .
 • Mutfak dolabı yaptırmak hele ki dolabın yerini değiştiriyorsanız başlı başına bir değişim demektir. Elektrik ve su tesisatının değişmesi gibi yeni işlerle uğraşmanız gerekecektir . Bizim bunların yaşanmaması için önerimiz ise anahtar teslim tadilat şeklinde yaptırılmasıdır . Bu şekilde sizler ayrıca tesisatçı bulmakla uğraşmamış olacak ve toplu bir fiyat çıktığı için de daha hesaplı bir mutfak yapımına sahip olmuş olacaksınız .
 • Dolabınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bir diğer önerimiz de kapaklarda ve çekmecelerde kullanacağınız frenleme sistemi olacaktır.
 • Kapak seçiminde eğer parlak ve daha renkli kapaklar tercih edecekseniz sizlere önerimiz akrilik kapaklar olacaktır .

Mutfak Dolabı Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • Kapakları nasıl yaptırırsanız yaptırın içerik olarak ya suntalam ya da mdflam kullanılacaktır. Mdf ( Medium Density Fiberboard ) mühendislik çalışması ile sonradan yapay olarak ortaya çıkmıştır . Yüksek yoğunlukta sıkıştırılmış ağaç talaşlardan oluşan mdf , suya ve ateşe karşı fazla dayanıklı değildir .
 • Sunta (Yonga levha – CHİPBOARD) kimyasal birleştiriciler ile odun talaşlarının sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan levhadır. Suya ve yanmaya karşı dayanıklılığı yoktur.

Mutfak dolabı kapaklarında kullanılan malzemelerden bahsetmemiz gerekirse ;

 • Akrilik Kapak
 • Membran Kapak diğer adıyla Balon Kapak
 • Laminat Kapak
 • Lake Kapak
 • Cam Kaplamalı Kapak sıkça tercih edilmektedir .

Mutfak Dolabı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır ?

 1. Öncelikle boyanacak olan dolabın tozlardan ve üzerinde bulunan kirlerden arındırmak gerekir . Arındırma işlemi tamamlandıktan sonra boyama işlemine girişilmesi gerekmektedir . Aksi halde dolapların üzerinde çıkıntılı bir görüntü oluşacaktır.
 2. Boya seçimi ve renk seçimi konusunda kararlı olunması gerekmektedir . Boyanın rengini sevmediğiniz takdir de değiştirmek çokta kolay olmayacaktır.
 3. Boyanın kalitesini seçerken kendi maddi durumunuza göre en iyi olan boyayı seçmenizi tavsiye ederiz  , emeğinizin boşa gitmesini istemezsiniz .
 4. Mutfak dolaplarını boyarken kapakları ve çekmeceleri çıkarmayı unutmayın . Yoksa çirkin bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili içerik: Mutfak dolabı boyama

Sizler için bugün mutfak dolap yapımını , istediğiniz zaman sizlerinde dolaplarınızı nasıl boyayabileceğiniz konusunda bilgiler verdik.Bu bilgiler doğrultusunda sizler de kendi evinizin iç mimarı olabilirsiniz . Aklınıza takılabilecek olan bütün sorular için biz Evde Mimar ekibi ile her zaman iletişime geçebilirsiniz .

İlginizi çekebilir : Tezgah Arası Fayans Seçimi ve Modelleri

 

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

2 yorum

 1. Ben evime başka bir yerden çağırdığım ustaların yaptığı işten memnun kalmadığım için başka bir sprey boya ile mutfak masalarını dolaplarını boyadım. Sonuçtan çok memnun kaldım kafasında soru işareti olanlar için yazmak istedim

  5 Ağustos 2019, 09:44
  1. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

   16 Ağustos 2019, 10:30

Bizi Arayın