Mutfak Düzeni Nasıl Olmalıdır? Mutfak Düzeni Örnekleri

mutfakduzeninasilolmalidir-768x384

Evinizin en önemli birimlerinden birini mutfaklar oluşturur. Mutfakları doğru şekilde düzenlemek oldukça önemlidir. Özellikle ev hanımlarının gün içinde sürekli kullandığı bir alan olan mutfağın gerçekten çok iyi bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Mutfak Düzeni için Öneriler-Mutfak Düzenleme Fikirleri

1- Sadeleştirme

mutfakduzenisadelestirme

Mutfağınızda kullanmadığınız eşyaları ortalıktan kaldırmalısınız. Sizin rahatınız mutfak kullanımınızın için en önemli nokta olmalıdır. Kendinizin en çok kullandığı eşyaları, öğeleri şöyle bir gözden geçirin. Bu eşyalar sizin kolayca erişebileceğiniz yerlerde olmalıdır. Öncelikle mutfak düzeninde dikkat etmeniz gereken nokta budur.

2- Fazla eşya çılgınlığı

fazlatabakmutfaklaricin

Fazla eşyaya sahip olmak her Türk mutfağının en büyük sorunlarından biridir. Ülkemizde, çeyiz anlayışı ve misafirlerin aldığı hediyelerden dolayı evimizin fazlaca tabak, çatal bıçak takımlarına sahip olabiliyor. Bu nedenle öncelikle kullanacağınızdan fazla tabaktan ve yeme-içme gereçlerinden kurtulmalısınız. Bir eşyayı atmak ve hayatımızdan eksiltmek her zaman zor olabilir. Burada kendimizden de ödünler vermeliyiz. Gereksiz gördüğümüz fazlaca eşyayı atmalı veya başka bir alanda depolamalıyız.

3- Gıdalar görülmeli

gidalargorunurolmali

Mutfağınızı düzenlerken dikkat etmeniz gereken çalışmalardan biri gıda alanlarıdır. Gıdalarınız, kolayca yemek hazırlamanız için gereken malzemeler her daim görünür olmalıdır. Raflarınızın kolay ulaşılabilir alanlarında, göz önünde sergilenmelidir. Mutfak düzeni için bu oldukça önemlidir. Makarnalar bir bölümde, baharatlar bir bölümde pirinç ve baklagiller bir bölümde gruplandırılabilir. Eğer çok fazla kullanıyorsanız çay, kahve gibi sıcak içeceklerinizin de bir bölüme gruplandırılması iyi olacaktır.

4- Ağır eşyalar aşağıya

agiresyalarasagidaolmali

Ağır ve büyük mutfak eşyalarının rafların ilk sıralarında olması beklenir. Bu durum beklenmedik mutfak kazalarının önüne geçer. Bunu doğanın düzeninden de ilham alarak gerçekleştirebilirsiniz. Ağır meyvelerin toprakta olduğunu hafif meyvelerin ise ağaçlarda olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Karpuzların ağaçlarda yetiştiğini bir düşünsenize ne gibi facialar ortaya çıkardı.

5- Depolama alanları oluşturun

depolamaalanimutfak

Mutfağınızın depolama alanlarına dikkat etmelisiniz. Mutfağınızın bir bölümünü depolama alanı olarak görebilirsiniz. Depolama alanlarını kavanozlar ile güzelleştirebilirsiniz. Kavanozlar şık görüntüsünün yanında alan kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Kavanozlarınızın içinin görünmesine dikkat edin.

6- Bıçak saklama alanları oluşturun

bicaksaklamaalanimutfak

Bıçaklarınızı saklayabileceğiniz güzel alanlar oluşturmalısınız. Düzen ve kullanım açısından size kolaylık sağlayacaktır. Mutfaklarınızın yerleşiminde düzeni ön planda tutmalısınız.

7- Yaratıcı mandal fikri

mandalilemutfakduzenleme

Mutfakları düzenlerken yaratıcı bir biçimde dizayn edilmiş mandalları tercih edebilirsiniz. Bu genel mutfak dekorasyonunuz için sizlere yaratıcı bir görünüm kazandıracakken, malzemelerinizi asmanız için de size harika bir imkan sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Önerileri

8- Poşetleri duvara asın

mutfakicinposet

Poşetleri duvara asarak kullanım kolaylığı yaratabilirsiniz. Poşetler ve peçeteler çok kullanılan malzemelerdir. Bu nedenle bu malzemelerin elin kolayca ulaşabildiği yerde olmasını öneririz.

9- Ekstra raflar

ekstrarafyerlestirmemutfak

Dolaplarınızın içine ekstra raflar yerleştirerek kullanım ve saklama konusunda kolaylık elde edebilirsiniz. Raflar size eşyalarınıza kolay erişim sağladığı için de kolaylık oluşturmaktadır.

10- Lavabo altı raf

ekstraraflavaboaltina

Lavabonun altı genellikle kullanılmayan atıl bölgelerdir. Bu bölgeleri daha aktif hale getirmek için raf kullanabilirsiniz. Raflar size temizlik ürünlerini saklamak için güzel alanlar olarak geri dönecektir.

İlginizi çekebilir: Antrasit gri mutfak dolabı modelleri

11- Dönen tepsi çözümü

donenbaharatlarmutfakicin

Dönen tepsiler son derece yaratıcı eşyalardır. Baharatları kolayca bulabilmek için dönen tepsileri kullanabilir, arkada kalan baharatlara yalnızca tepsiyi döndürerek ulaşabilirsiniz.

12- Kap kaçak alanı

deliklipanomutfak

Kap kaçakları koyacak yeriniz yoksa hiç korkmayın. Delikli panolara yerleştirebilir, alandan kazanırken, kendinize kullanım kolaylığı da sağlayabilirsiniz.

13- Yemekler için etiket

yemeklereetiketfikrimutfak

Artan yemekleri hepimiz kaplara saklarız. Kaplardaki yemekleri daha sonra kontrol ederiz. Bu kontrol sırasında yemeğin tarihinin geçip geçmediği kaç günlük olduğu hep bir sorunsaldır. Bunun çözümü ise yemeklere etiket yapıştırmak olabilir. Yemek kaplarının üzerine tarih ve yemeğin ne olduğunu yazarsak bizler için bulması kolay olabilir.

İlginizi çekebilir: Mutfak dolabı boyama nasıl yapılır?

Bu içeriğimizde size mutfak düzeni nasıl olmalıdır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Aynı zamanda sizlere mutfak düzeni örnekleri sunmaya ve ilham olmaya çalıştık. Konu ile alakalı olarak merak ettiğiniz konuları ise Evde Mimar ekibine dilediğiniz an sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfak fayans boyama örnekleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın