Mutfak için Işıklandırma Örnekleri (30 Harika Örnek)

Mutfaklar evin güzel ve keyifli yerlerinden biridir. Mutfak dekorasyonu gerçekten güzel bir atmosfer yaratabilmek için yapılması gereken uygulamalar arasında yer almaktadır. Fakat ne kadar güzel dekorasyon oluşturulsa oluşturulsun ışıklandırma iyi olmazsa çalışmaların güzelliği de ortaya çıkmaz. Biz de bu bölümde Evde Mimar olarak sizlere mutfak için ışıklandırma örnekleri sunacağız. En güzel örnekleri sunarken ışıklandırmaların nasıl yapılması gerektiği ile ilgili de bilgiler vereceğiz.

Mutfak için Işıklandırma Örnekleri

Evde Mimar olarak her içeriğimizde sizlere güzel örnekler sunmaya çalışıyoruz. Örneklerin dekorasyon ile ilgili olan çalışma kısımlarına çok büyük faydası olduğuna inanıyoruz. Hem örneklerin kendi evinizde uygulanışı açısından hem de yeni fikirlerin görülmesi açısından mutfaklar son derece güzel yerlerdir.

Mutfak Işıklandırma Önerileri

Muftak içerisinde pek çok yenilik yaparak ışıklandırmanızı daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Bunun için birkaç doğru yöntemi uygulamanız yeterli olacaktır. Biz de bu bölümde Evde Mimar ekibi olarak mutfağınız için uygulayabileceğiniz ışıklandırmaları sizler için derledik.

Zemine Önem Verin

Işıklandırmanın kilit noktalarından biri kesinlikle zemin ile ışıklandırmanın uyumudur. Zemini iyi bir biçimde ışıklandırma sistemler her zaman çok daha iyi atmosfer sağlamaktadır.

Işıklandırmanın Yüksekliğine Dikkat Edin

Işıklandırma öğeleri yerleştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri yüksekliğidir. Eğer ada mutfak (amerikan mutfak) tarzında bir yapıya sahipseniz 60 cm civarındaki bir ışıklandırma yüksekliği ideal olan yükseklik mesafesidir. Mutfak içi ışıklandırmaları da bu mesafeyi dikkate alarak yerleştirebilirsiniz.

Mutfağınızın Ölçülerini İyi Bilin

Işıklandırmanın temel kurallarından biri doğru mesafeleri doğru biçimde ışıklandırmaktan geçer. Bu durum mühendislik bilgisi istese de kendi mutfağınızın boyutlarını bilerek yerleştireceğiniz ışıklandırma öğeleri mühendis bilgisi olmadan da güzel bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır. Bunun için sizlere hazırladığımız basit aydınlatma planı rehberimizi takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aydınlatma planı

Işıklandırma Duvar Mesafesi

Dekorasyon yaparken ışıklandırmanın yeri ile duvarın mesafesinin olması kritik önem arz eder. Duvardan uzak olması beklenirken renk ve model uyumunun da ışık biçimine uyması beklenmektedir. Siz de kendi eviniz için ışıklandırma tasarımı yaparken duvar ile ışık arasına mesafe koymayı ihmal etmeyin.

Dekorasyon Tarzınızı Koruyun

Ev dekorasyonu yaparken belli bir tarza uymak son derece önemlidir. Oluşturduğunuz tarza ise uymanız dekorasyonunuzun doğru bir şekilde yapılmasını kolaylaştıracaktır. Mutfağınız içerisinde yapacağınız ışıklandırmalar için de aynı dekorasyon tarzını korumanız beklenmektedir. Seçeceğiniz avize veya ışıklandırma biçimi dekorasyonunuzu desteklemelidir.

İlgili içerik: Dekorasyon tarzını seç

Model ve Renk Seçimi

Işıklandırma gereçleri içerisinden en güzel model ve renkleri seçebilmek için renk uyumu öğelerine dikkat etmek gerekir. Renklerin birbirini tamamlaması ve göze hoş gelmesi istenir. Aynı zamanda dolap içerisindeki dekoratif tasarımların avizelerde, ışıklandırmalarda da birbirini takip etmesi, uyumu yakalaması beklenmektedir.

Uygulama: Boya badana renk uyumu

Bu içeriğimizde sizlere mutfak için ışıklandırma örnekleri sunmanın yanında kullanım hakkında da öneriler sunmaya gayret ettik. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere sorular yöneltebilir, evinizi, mutfağınızı güzelleştirmek için bizimle irtibat kurabilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek için biz hazırız.

İçerik önerisi: Mutfak dolapları

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın