Mutfak Tasarımları Modelleri ve Örnekleri En Uygun Tasarım Önerileri

Mutfağınız için yeryüzünde pek çok tasarım örneği bulunmaktadır. Özellikle tasarımların, modellerin bu kadar çok olduğu bir diyarda mutfağımız için en uygununu seçmek zor olabilmektedir. Bu nedenle bizler de Evde Mimar ekibi olarak sizlere mutfak tasarımları arasından en iyisini seçmeniz için sizlere öneriler hazırladık. Umarız beğenirsiniz, başlıyoruz. 🙂

Türkiye’ye En Uygun Mutfak Tasarımları Modelleri

Ülkemizde bulunan evlerin kendine has yapısı vardır. Amerika’da olduğu gibi geniş odalardan oluşmaz. Türkiye’de bulunan evler çoğunlukla 100 m2 civarındadır. Bu nedenle her mutfak tasarımı Türk evlerine net bir şekilde uygulanamaz. Aşağıda sizler için derlediğimiz resimlerde ise mutfak tasarımları nasıl olmalı net bir şekilde görebileceksiniz.

Mutfak Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Her mutfak tasarımının kendine has artıları ve eksileri vardır. Kendi eviniz için en iyi olacak modeli bu şekilde değerlendirerek seçmelisiniz. Mutfağınızın özellikleri ile mutfak tasarımları birbirine uyuşmalı ve evinizi güzelleştirebilmek için ortak bir zeminde çalışmalıdır. Bunun için tasarım dili ve mutfak duruşu birleşmelidir.

En Güzel Mutfak Tasarım ve Yerleşimleri

Mutfağınızın nasıl göründüğünü tasarımdan ziyade görünüş de belirler. Eğer mutfağınızın iyi bir dekorasyona sahip olmasını istiyorsanız mutfak yerleşimi konusunda da özen göstermelisiniz. Mutfak yerleşimini hem kullanım kolaylığı hem de iyi dekorasyon aklı ile birleştirmelisiniz. Bunun için size hazırlamış olduğumuz içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfak yerleştirme

Mutfak, yalnızca bir yaşam alanı değil aynı zamanda bir de çalışma alanı olarak görülmelidir. İyi bir mutfağı dizayn edebilmek için kendi konforunuzun dışında yemek yapabileceğiniz ekipmanların yerleşimi, kolay ulaşılabilir yerleşim tasarımı gerekmektedir. Bunun için mutfak dekorasyonu mutfak tasarımı yaparken yalnızca görünüşe aldanmamalısınız.

Mutfak Dolapları ve Mutfak Tasarımı İlişkisi

Mutfağınızın atmosferini en çok belirleyen öğelerden biri hiç şüphesiz mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolabı modelleri arasından sizin için en uygunlarını seçerek mutfağınızı güzelleştirebilir, mutfağınızı istediğiniz tasarıma döndürebilirsiniz.

Mutfak dolabı hem renk hem de model olarak evinizin diğer öğeleri ve diğer odaları ile tam bir bütünlük içerisinde çalışmalıdır. Dolabın renklerinin genellikle sade olmasını bekleriz. Mutfak duvarları renginin genellikle buz beyazı, kırık beyaz veya mavinin açık tonları olduğunu düşünürsek dolap renklerinin de bu saydığımız renklere uyumlu olması beklenmektedir. Burada dolap kapakları, dolabın tasarımının sade ve minimalist olmasını Evde Mimar ekibi olarak öneririz.

Mutfak Tasarımı Zemin İlişkisi

Günümüzün tasarım dünyasında pek çok zemin çeşidi evlerimizi şekillendirmek için bizim için hazır vaziyette bekliyor. Hal böyle olunca bunca zemin çeşidi arasından en iyisini seçmek için yoğun çaba harcamamız gerekiyor. Epoksi zemin kaplamaları, 3 boyutlu zemin kaplamaları, fayanslar, farklı model parkeler mutfak tasarımımızı şekillendirmek için bizleri bekliyor. Bu bölümde ise size kullanım önerileri sunmanın ötesinde örnekler ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Umarız sunacağımız örnekler sizler için ilham verici olur. Siz de aşağıda sizlere ileteceğimiz örnekleri inceleyerek kendi eviniz için hangi zemin kaplama çeşidini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Mutfak Tasarımları ve Işıklandırma İlişkisi

Işıklandırma dekorasyonun en güzel ayrıntılarından biridir. Doğru bir ışıklandırma sistemi ile evinizi güzelleştirebileceğiniz gibi kötü bir ışıklandırma ile tüm dekorasyonunuzu da hiç edebilirsiniz. İyi ve güzel bir ışıklandırma için mutfak ışıklandırması ile alakalı sizler için hazırladığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili içerik: Mutfak ışıklandırma

Mutfak için ışıklandırma öğelerinin gösteriş barındırması beklenmez salonda veya yatak odasındaki ışıklandırma fikirlerinizi mutfağınız için bir kenara bırakmalısınız. Mutfak için her yer eşit ve doğru bir şekilde ışıklandırılmalıdır. Mutfağın aynı zamanda bir çalışma alanı olduğunu unutmamalısınız. Mutfaklarınız için tam ışıklandırma seçeneklerini gözden geçirmelisiniz. Bunun için sizlere hazırladığımız mutfak tasarımları ve doğru ışıklandırma derlememizi inceleyebilirsiniz.

Sade ve Şık Mutfak Tasarımları

Her geçen yıl zevklerimiz ve moda anlayışımız değişiyor. Değişimi evimizin her alanına yansıtmak istiyoruz. Her sene evimizin ve mutfağımızın tasarımını değiştirmek çok kolay olmadığı için mobilyalarımızı veya değiştirmesi zor parçalarımızı dikkatlice seçmeye özen gösteriyoruz. Bu yazımızda sizlere ilham olabilmek adına sade ve şık mutfak tasarımlarını paylaşacağız.

sademutfakdekorasyon

Modern Depolama Alanları

Evimizde en çok zaman geçirdiğimiz alanlarımızdan birinin mutfak olduğunu düşünürsek depolama alanlarımızın doğru yerleşimine, tasarımına dikkat etmeliyiz. Mutfak içerisinde var olan hiçbir dolabın ya da mutfak aletinin bizi rahatsız etmesini istemeyiz. Mutfakta işimizi kolaylaştıran araç gereçler zamanla çok fazla yer kaplayabiliyorlar. Karmaşıklık ruhen bizi rahatsız eder. Bu karmaşıklığı yaratmamak için sade ancak kullanışlı depolama alanları kullanmaya özen göstermeliyiz. Mutfağınız ister büyük ister küçük olsun doğru dolap seçimleri her zaman mutfağınızdaki düzeni sağlar.

Hem Şık Hem Sade Minimalist Mutfaklar

Minimalist tarzı son yıllarda çok daha fazla tercih eder olduk. Hatta minimalist mutfaklar için şıklığın ve sadeliğin yeni modası diyebiliriz. Bu tür tasarımlarda en çok tercih edilen renk beyaz olmaktadır. Özellikle bembeyaz mutfağınıza boyut katmak için beyaz mermer tezgah kullanımı mutfağınıza ayrı bir şıklık katacaktır. Ayrıca mutfağınızda özenle bakabileceğiniz bitkiler bulundurmak mutfağınızın havasını değiştirir. Burada dikkat edilmesi gerekilen önemli nokta her dekorasyon parçasında olduğu gibi mutfağınızda da bitki bulundurmayı çok abartarak alanınızı kısıtlamamaya dikkat etmek olacaktır.

Mutfak İçin Aydınlatma Modelleri

Mutfak, evin en çok sıcaklık ve buharı barındırdığı alanı diyebiliriz. Bu sebepten aydınlatma seçerken ampullerin çıplak kalmaması önemlidir. Bunun yanı sıra artık yemek ve misafir aktivitelerimizin de mutfakta olabildiğini düşününce aydınlatma tasarımlarının da önemi artıyor. Tavana sabitlenen küçük avizeler yerine büyük, uzun, sallantılı avize seçimleri daha çok ilgi çekiyor.

Mutfak Aksesuarları

Mutfak aksesuarları tezgah alanınızı rahatlatabileceği gibi sıra dışı bir şıklıkta katar. Duvarlara paslanmaz zımbalar ekleyerek bıçak takımlarınızı asabilirsiniz ya da eskimeye yüz tutmuş duvar tuğlalarınıza yenilik katabilir, fazladan eklediğiniz raflarla şıklığı yakalayabilirsiniz.

Şık görünümü yakalamak için pahalı ya da heybetli parçalar yerine var olan ile country tarzına dönüş yapabilir ve karmaşıklığı ortadan kaldırabilirsiniz.

Mutfak aletleri ve mobilyaları artık yalnızca fayda sağlamak için değil, dekor içinde kullanıyoruz. Her geçen gün çoğalan malzemelerin uyumları mutfağınıza ayrı bir sadelik ve şıklık katar. Depolama için raf ekliyorsanız, dağınık görünmelerini istemezsiniz. Kaseleri ve kupaları renge göre düzenleyebilirsiniz. Pamuk şekeri pembesi, pudra tonları, mat veya ışıltılı parçalar bu uyumu yakalamak için tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Country Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

 

Mutfakta Zemin Tercihi

Mutfağınıza farklılık katmanın bir diğer yolu da zemin desenleridir. Mutfağınızda büyük heybetli halılar yerine temizliği daha kolay olacak kilimler tercih edebilirsiniz. Bu seçim mutfağınızın boğulmasını engeller. Halı ve kilim kullanmak istemiyorsanız zemini farklı renklerde döşemekte mutfak görünümünün tamamen değişmesine yetecektir.

Bu içeriğimizde size mutfak tasarımları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi dilediğiniz an Evde Mimar ekibine iletebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek için biz hazırız.

İlginizi çekebilir: Mutfak dekorasyonu

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın