Odanızın Şekline Uygun Ev Mobilyası Örnekleri

evmobilyasiornekleri

Son yıllarda mobilya sektöründeki gelişmelerin ışığında, işlevsellik ve estetiklik açısından birçok çeşit ürün ortaya çıktı. Bu durum neticesinde insanlar hangi ev mobilyasını tercih edecekleri konusunda daha zor karar vermeye başladı. İşte tam bu noktada biz Evde Mimar ekibi olarak karar verme sürecinizde size yardım etmek için bir araya geldik. İç mimarımızla beraber evinizde online keşif yapıp, iç mimarımızın tavsiyelerine göre evinizin mobilyalarını kendinize uygun bir şekilde düzenleyebilir veya verilen tavsiyelere göre mobilya alışverişinizi yapabilirsiniz. Dilerseniz iç mimarlarımızın mobilya renk örneklerini de inceleyebilirsiniz.

Ev Mobilyasında Koltuk Seçimi

Televizyondan veya bilgisayardan izlenen bir film, dizi veya maçı keyifli hale getiren şeylerden birisi de koltuktur. İnsanların çabuk benimsediği için fark etmediği koltuk, arkadaşlarınız veya aileniz ile koyu sohbetlere daldığınız zaman rahatlığınıza rahatlık katacak önemli bir detaydır. Rahatlığınızın yanı sıra görsellik açısından koltuğunuz ile duvar renginizin uyumu da önemlidir. Duvar renginizden bağımsız olarak düşünürsek de kimisi rengarenk koltuklar tercih eder kimisi sade olsun ister kimisi de üstün yazıların veya sembollerin olduğu bir koltuk takımı seçer. Burada iş zevklerine kalmıştır.

Koltuklarda özellikle son yıllarda görsellik ile rahatlığın yanında işlevsellik de önem kazanmış haldedir. Evinizin mevcut durumuna göre koltuğunuzun şekli, köşelerinin tasarımı, çekyat olup olmaması, kumandanızın koltuğunuzun dikliğini ayarlaması ve teknolojinin de gelişmesiyle koltuğunuzda prizin olup olmaması gibi birçok faktör artık koltuk seçimi yapılırken göz önüne alınmaya başlandı. Bu tür farklı koltuk takımları hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız,

Koltuk Takımı Modelleri ve 50 Harika Örnek yazımızı okuyabilirsiniz.

Masa Tercihiniz Nasıl Olmalıdır?

Akşam aileniz veya arkadaşlarınızla yemek yiyebileceğiniz ardından da sıcak bir çay ile ortamın sıcaklığını yükseltebileceğiniz, o meşhur pazar günü kahvaltısını yapabileceğiniz bir masa, sosyal ilişkilerimiz açısından hayatımızda en az koltuk kadar önemli bir yer kaplar. Ve masada koltuk gibi birçok işlev için kullanılabilir. Mesela masanızın ortasına koyacağınız bir avize ortamın şıklığını arttırabilir veya masanın üstüne yapboz parçalarını serpiştirip yapboz yapabilirsiniz. Tabii bu yazdıklarım, masanın üstünde yapılabilecek şeylerin sadece küçük bir kısmıydı. Masanızda yapabilecekleriniz esasında tercih edeceğiniz masaya ve o masayı evinizde konumlandırdığınız yere bağlıdır. Burada yine ihtiyaçlarınız ve zevkleriniz devreye giriyor. Masanın çekmeceleri olsun mu, masa ne kadar büyük olsun, rengi ne olsun gibi sorulara bir takım soruya verdiğiniz cevaba göre masa tercihinizi yaparsınız. Örneğin çalışma masası yapmak için geçe lambanızı, kitaplarınızı ve bilgisayarınızı koymak için orta büyüklükte bir masa yeterli olacaktır. Dilerseniz çalışma masanızı; kitaplarınızı veya belgelerinizi koymak için masanın altında veya üstünde raflar bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ve iş masayla bitmez, bir de masanıza uygun renk ve boyutta bir sandalye seçmeniz gerekmektedir. Burada sandalyeyi satın almadan önce deneyip test etmenizi tavsiye ederiz.

TV Ünitesi Seçerken Dikkat Edilecekler

İlk başlıkta koltuğa oturup seyredeceğiniz film, dizi veya maçlara değinmiştim. İşte burada koltuğun yanı sıra TV ünitesi de yaşadığınız anın keyfini çıkarmanızı sağlayan bir ev mobilyasıdır. TV ünitesinin rengi, duvar boyanız ve televizyonunuz uyumlu olmasının yanında göz yormamalı ve aşırı dikkat çekici ya da daha doğrusu dikkat dağıtıcı olmamalıdır. TV ünitesi konusu hakkında sitemizdeki yazıları dilerseniz inceleyebilirsiniz:

TV ünitesi aslında misafirlerimize sergilenen önemli ev mobilyalarından biridir. Üzerine koyacağımız aksesuarlar TV ünitesinin bulunduğu odaya şıklık katarken, aksesuarlar ile bulunan çocukluk, gençlik ve aile fotoğrafları da ortamın samimiliğini ve sıcaklığını yükseltir. Karar vermek zor iştir, özellikle de bu kararınız uzun süreli bir dekorasyon tercihiyse daha da zordur. Ama bu zor kararı TV ünitesi modelleri ve fiyatlarımızı inceleyerek kolaylaştırıp ve online iç mimarımızın evinizi keşfetmesiyle beraber kararınızı hayata geçirebilirsiniz.

Ev Mobilyasının Vazgeçilmez Parçası: Sehpa

Sehpalar masaların küçük kardeşi gibidir ve ikisi de aynı oranda sevilmektedir. Genellikle salonda tercih edilen sehpa, taşıma kolaylığı ve az yer kaplaması gibi birçok kolaylığı da barındırmaktadır. İşlevleri ve tasarımlarındaki fark nedeniyle sehpalar farklı isimler ile çeşitlendirilir. Örnek vermek gerekirse orta sehpa, yan sehpa ve zigon sehpa bunlara örnektir. Bu sehpa türlerine kısaca değinmek gerekirse de; orta sehpa koltuklarınızın karşısındaki halının orta yerlerinde bulunan diğer sehpalara göre biraz daha büyükçe olan sehpa türüdür. Yan sehpa ise orta sehpanın küçük ve daha bireysel halidir. Zigon sehpa, sehpa türleri arasında en çok tercih edilen türdür. İç içe geçebilen yapısıyla kolaylıkla yerden kazanır ve birden çok sehpayı barındırması sayesinde misafirlerinize veya ailenize sunacağınız ikramların daha eşit bir şekilde dağıtılmasında yardımcı olur.

Son yıllarda sehpa tasarımlarında da fazlasıyla çeşitlilik mevcut olmaya başladı. Çekmecesi olan sehpalar, rafları olan sehpalar, farklı şekillerde bulunan sehpalar ve benzeri birçok farklı yenilikçi sehpa piyasada bulunmaktadır.  Evde Mimar ekibi olarak 30 çeşit sehpa örneğini bir araya getirdiğimiz sehpa modelleri yazımızı okuyup bu çeşitler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bugün ev mobilyalarından; koltuk, sehpa, TV ünitesi, masa çeşitlerinden ve işlevlerinden bahsettik. Konular hakkında detaylı bilgi ve danışmak info@evdemimar.com üzerinden istediğiniz zaman e-posta gönderebilir, online iç mimarımıza danışarak kafanızdaki tasarım hakkında yardım alabilirsiniz.

Ali Ilgaz Karataş

Birbirinden farklı ve ilgi çekici ev dekorasyon fikirlerini sizlerle burada paylaşacağım.

Bizi Arayın