Gözlerinizi Ayıramayacağınız Ödül Almış Ev Mimarisi Örnekleri

odulalmismimariler

Dünya’da her yıl düzenlenen mimari ödüller onlarca farklı kategoride sahiplerini buluyor. En iyi tasarıma sahip evden tutun, en çevreci, en iyi tasarlanmış sağlık binası projesine kadar ödüller dağıtılıyor. Bu yazımızda sizlere farklı yıllarda farklı mimari ödül törenlerinden ödüller toplamış bazı projelerden ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Farklı düşüncelerle tasarlanmış, en ilgi çekici ve ilham verici ödül almış ev mimarisi örneklerini sizlere anlatmaya başlıyoruz. Yazımızı okumaya devam ederek sizlerle paylaşmayı tercih ettiğimiz ev mimarisi örneklerini görebilirsiniz.

bannermimar-03

2020’de Trend Olacak Ev Aksesuarları ve Fiyatları neler merak ediyorsanız eğer yazımıza göz atabilirsiniz!

1. Cornwall Gardens Evleri- Singapur

Singapur’da bulunan bu büyük aile evi Chang Architects tarafından tasarlanmış ve 2016 yılında Architizer’s 2016 A+ ödülünü almıştır. Bu muhteşem yapıda yüzme havuzu, şelale, Koi sazan göleti ve teraslı çatı bahçesi, asma bahçeleri bulunmaktadır.
Cornwall Gardens, birlikte yaşayan büyük aileler için ve onların çocuklarının gelecekte evlenecekleri ve kuracakları aile düşünülerek çok kuşaklı aileleri barındırmak için yaratılmıştır.

Ödül almış ev mimarisi örneklerinden olan bu ev 6 tane yatak odası, bir adet spor salonu, eğlence alanları, bir kütüphane, yüzme havuzu merkezde olacak şekilde  bir avlu etrafında toplu şekilde yemek yeme alanı ile dizayn edilmiştir. Bodrum düzeyinde ise şelale ve Koi sazan göleti bulunmaktadır.

Evin ana odaları bol ışık alan avluya bakıyor ve bu yolla odalar doğal ışık ve taze hava alabiliyor.

Binanın içinde bulunduğu arazide olan tropikal meyve ağaçları eve gölge yapıyor ve bu da sıcaklığın hafiflemesine dolayısıyla da sıcağın binanın iç kısımlarına kadar gelmesine engel oluyor.

Binanın çatısı alışılmışın dışında kademeli olarak yapılmış ve bahçe ile kaplanmıştır. Ayrıca binanın dış cephesinden sarkan sarmaşıklar ve bitkiler hem binaya gölge yapıyor hemde evin dışarıdan görünümünü gizliyor. Özel tasarım evler içinde bu ev ödül almış ekolojik ev olarak geçiyor.

Tezgah Arası Fayans Modelleri ve Fiyatları neler öğrenmek için ilgili yazımızı okumayı unutmayın!

 

2. AHK KNDU Villaları

Özel tasarım evler içerisinde hem yerel hem yurt dışından ciddi ziyaretçi alan Antalya’nın Kunda ilçesinde bulunan AHK KNDU Villaları’da yer almaktadır. Bu yapı 2013 yılındaki değerlemeler sonucunda ödüle hak kazanmıştır. Yapı çeşitli su sporlarının ve eğlence aktivitelerinin yapıldığı Aksu Deresi’ne de komşudur. Bu durum villaları daha cezbedici hale getirmiştir.

AHK KNDU Villaları’nın tasarım amacının başında sürdürülebilirlik ve doğa ile iç içe olma isteği ön plandadır. Yapının bütün açıklıkları, daha konforlu bir iç mekan ve çevre sağlayabilmek adına rüzgar enerjisinden güç elde etmeye yönelinmiş ve doğal havalandırma kuralları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda bu villalarda ciddi derecede enerji tasarrufu sağlayan güneş panelleri her evin çatısında vardır. Arazideki yerleşim planı güneş ışınlarından maksimum düzeyde verim alabilmek üzere tasarlanmıştır.

AHK KNDU Villalarının planlama anlayışı, yeşil ve doğal olan çevremizi bozmadan sonraki nesillere bırakmak ve var olan araç trafiğini ise yer altından devam ettirecek şekilde dizayn etmektir. AHK KNDU Villaların’da her konutun kendine ait yer altı otoparkı mevcuttur. Konut birimleri büyük, orta ve küçük ölçekli olarak tasarlanmıştır. Villa tasarımında; 15 büyük,43 orta ve 32 küçük olmak üzere toplam 90 konut yer almaktadır.

AHK KNDU Villaları’nın aldığı ödüller:

  • 2015 AVRUPA GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ, ULUSLARARASI EMLAK ÖDÜLLERİ
  • 2015 PREMIUM ŞEHİR ÖDÜLLERİ ROJESİ, YAPIM AŞAMASINDAKİ EN YEŞİL BİNA
  • 2016 PLAN ÖDÜLLERİ, ŞEREF ÖDÜLÜ
  • 2018 RUSYA YURTDIŞI EV ÖDÜLLERİ, EN İYİ MİMARLIK VE TASARIM TÜRKİYE’DE EN İYİ İNŞAAT GELİŞTİRME İLE AHK KNDU VİLLALARI

3. Palanga Evi

Usta yönetmen ve sanatçı Kutluğ Ataman için Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan Palanga Evi sadece bir ev olarak değil aynı zamanda üretim yapılabilecek bir alan yaratmak için tasarlanmıştır. Özel tasarım evler içerisinde 2006 yılından bu yana World Architecture Community tarafından düzenlenen WA Awards kapsamında ”Palanga/KA Evi” adıyla yarışan bu özel tasarım ev, ”inşa edilmiş proje” kategorisinde hem siteye üye olan kullanıcıların oylamasında, hem de profesyonel jüri oylamasında ödül kazanan projelerden biri olmuştur.

Kutluğ Ataman, yaşam tarzında değişikliğe geçmek için Erzincan’da yer alan topraklara dönmeye karar vermiştir. Sanatçı yaşayacağı evin özel bir mimaride olmasının yanı sıra hem sanatında ilham olacak hem de çevrede yaşayanlar için istihdam sağlayabilecek donanıma sahip olmasını istemiştir.

Palanga Evi’nin diğer bir özelliği Doğu Anadolu bölgesine ait modern mimarinin dünya standartlarında önemli bir örneği olmasıdır. Doğu Anadolu mimarisinin en önemli özelliği mahremiyeti korumadır. Palanga Evi mahremiyet özelliğinin yanında sakinlik ve dinginlik içerisinde olması için yerleşim alanlarından uzakta inşa edilmiştir. Burada bahsettiğimiz özellikler ev mimarisi açısından önemliydi aynı zamanda duygusal olarak en etkileyici özelliklerinden biri ise günbatımında Munzur Dağları’nın manzarasının ev sahibine eşlik etmesidir.

 

Ödül almış ev mimarisi örnekleri içinde olan bu evin iki yatak odası, ortak bir tuvalet/banyo ile birlikte bu katta ayrıca bir çalışma alanı tasarlanmıştır. Kutluğ Ataman kendi ürettiği mahsullerden yemek yapmayı çok sevdiğinden açık ve büyük bir mutfak, oturma alanı ile aynı alan içinde bulunmaktadır.

Tek bir yapı gibi gözükse de aslında atölye ve ev kısmı birbirinden farklıdır. Atölyenin dışarıdan girişi yapılmasına rağmen içeriden de saçakla başka bir giriş açılmıştır. Bu çözümle evin kapı girişleri soğuklardan korunaklı kalmıştır.

Palanga Evi’nin mobilyaları, ev sahibi tarafından seçilmiştir. Kutluğ Ataman’ın özenle her bir detayını düşündüğü evde kendi sanat koleksiyonundan parçalar yer almaktadır. Evin bu huzur dolu mimarisi ve dekorasyonuna manevi bir anlam yüklemek isteyen sanatçı, aile yadigarı olan evden tavan göbeklerini alarak eşsiz evinde kullanmıştır.

Bu yazımızda sizlere Dünya’da birkaç ödül almış, tasarımlarıyla dikkat çeken ev mimarisi örneklerini anlattık. Verdiğimiz ev mimari tasarım örnekleriyle umarız sizlere ilham verebilmişizdir. Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz bir şey olursa bize ulaşmayı unutmayın!

Miray Kankaya

Merhabalar, ev dekorasyonu ve yenilenmesiyle ilgili bulduğum yaratıcı ve işe yarar örnekleri ve uygulamaları sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın