Perde Dekorasyonu Nasıl Yapılır Perde Seçimi Önerileri ve Örnekleri

Perde, evin en değeli alanlarından biridir. Eğer perde ile birlikte duvar boyası rengi de iyi bir şekilde seçilirse harika bir dekorasyonun kapıları açılmış olur. Aynı zamanda perdelerin koltuklar ile uyumu ile gelen ışık ile sağlam bir uyum içerisinde çalışması son derece önemlidir. Bu nedenle biz de Evde Mimar ekibi olarak perde dekorasyonu başlığını önemli bularak sizlere güzel bir derleme yaptık. Hazırsanız perdeleriniz için öneriler vermeye, örnekler göstermeye başlıyoruz. 🙂

Perde Halı Uyumuna Dikkat Edin

Perde dekorasyonu yaparken evin diğer eşyaları ile birlikte perdenin renk uyumuna da dikkat etmelisiniz. Bunun için perde halı uyumuna özen göstermeli, perde desenleri ile birlikte halı desenlerini birbirine uydurmalısınız. Unutmayın, perdeyi en iyi ve en kolay bir şekilde halı ile birlikte kombinleyebilirsiniz.

Romantik ve Pastel Renkleri Deneyin

Pastel renkler ev dekorasyonunun yeni trendi olarak gözümüze çarpıyor. Pastel renklerin hem sade dekorasyon ile uyumu hem de huzur verici duruşu dekorasyon dünyasında rengin trend noktasına gelmesine ön ayak olmuştur. Romantik renkler de açık renkler, beyazın tonları olursa perdenizin odanızı güzelleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Şeffaf Dokulu Perdeler

Perdenin ışığı yansıtması aynı zamanda şeffaf olması önemlidir. Eğer ışığı seviyor, evinizde, odanızda yansımasını istiyorsanız şeffaf dokulu perdeler tercih edebilirsiniz.

Modern Dekorasyonda Büyük ve Kalın Şeritler

Evinizin dekorasyonu modern renkleri yansıtıyorsa büyük ve kalın şeritleri tercih edebilirsiniz. Özellikle gri rengin barındığı perdeleri sizler için önerebiliriz. Eğer duvarlarınız çakıl taşı rengi gibi gri bir renge sahipse perdelerinizi beyaz ve gri tonların hakim olduğu desenli olacak şekilde seçebilirsiniz.

Vintage Çiçekler Kullanabilirsiniz

Vintage tarzı çiçeklerin kullanımı son dönemde moda olmuş dekorasyon seçimlerinden biridir. Perdeler üzerinde de bu desenler kullanılabilir. Eğer klasik tarzda bir dekorasyona sahipseniz vintage çiçekleri de tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev saksı çiçekleri

Kelebek ve Çiçek Tarzı Perdeler (Flutter Tarzı)

Son yılların en çok tercih edilen perdeleri arasında flutter tarzı ürünler yer alıyor. Bu perdelerin birçok renk ile uyum içerisinde olması ve ev eşyaları ile güzel bir biçimde dekore edilmesi bu perde stilini öne çıkarıyor. Yaratıcılığın barındığı bu tür modeller de evinize enerji katan öğeler de bulunabilmektedir.

Koyu Mavi Modelleri Deneyin

Mavinin en koyu tonları bu perde seçeneğinde kendini göstermektedir. Parlament mavisi, lacivert gibi renkler ile anılan bu tonlar da evinizin güzelleşmesine adına sizlere yardımcı olur.

Mor Lüks Katar

Mor her daim evinizde şıklık ve lüksü temsil eder. Eğer perdelerinizde güzel birbiçimde kullanırsanız evinizde o şahane atmosferi oluşturabilirsiniz. Bu seçim sırasında mor perdeler ile birlikte mobilyalarınızda mor ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Uyumlu renkler

Sade ve Otantik Perdelere Göz Atın

Sadelik ve yanında otantik bir hava artık hayatımızın bir parçası konumunda bulunuyor. Ülkemizde en modern olması gereken teknoloji merkezleri dahi artık otantik bir hava yakalama gayesi içerisinde davranıyorlar.

Kırmızının En Bordo Tonları Sizin İçin Olabilir

Kırmızı rengi dekorasyonda pek fazla tercih etmeyiz. Fakat bordoya yakın olan tonlarını perdelerde doğru oranlarda kullanırsak güzel bir ortam oluşturmuş oluruz. Bunun için mobilyalar ile ev eşyaları ile birlikte tam bir bütün içinde evinizi değerlendirmeli, eğer güzel bir uyum yakalayacağınızı düşünüyorsanız bordo perdeleri tercih etmelisiniz.

Açık Yeşil Enerji Katabilir

Açık yeşil pek fazla tercih edilmese de renkli bir dekorasyon istiyorsanız işinizi görecek harika perdeler ile atmosferinizi güçlendirir. Özellikle mekanda enerji istiyorsanız açık yeşil renkleri tercih etmelisiniz.

Perdeler Mobilyalar ile Eşleşmeli

Perdelerin mobilyalar ile tam bir uyum içerisinde olması gerekir. Hem tarz olarak hem de renk olarak bu iki dekorasyon öğesi birbirini kesinlikle tamamlamalı, evinizin atmosferini güçlendirmelidir. Bunun için perdelerinizi seçerken odadaki mobilyaları dikkate alarak seçim yapmalısınız.

Rustik Perdeleri İnceleyin

Perdeler arasından bizlerin en çok sevdiği perde türü kesinlikle rustiktir. Rustik perdeler bir akımın temsilcisi olduğu için ancak rustik ev dekorasyonu ile birlikte tercih edilebilirler. Buna rağmen evinizi dekore ederken bu perde modelleri incelenmesi, seçilmesi gereken perde türleri arasında yer almaktadır.

Gri Tonlar Güzellik Katabilir

Gri her zaman ev dekorasyonunun güzel renkleri arasında yer alır. Hem duvar boyası hem de ev eşyaları içerisinde grinin özellikle beyaza yakın tonlarını tercih etmelisiniz. Evinizi güzelleştirirken tüm bu öğeler sizin dekorasyon gücünüzü arttıracak güzel bir ev dekorasyonuna sahip olmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu içeriğimizde sizlere odalara göre perde seçimi sunmanın yanında perde dekorasyonu nasıl yapılır nelere dikkat etmeniz gerekir elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de bu konu ile alakalı merak ettiklerinizi bize iletebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizlere ulaştırabilirsiniz. Perdeler ile ilgili öneri almak ve evinizi güzelleştirmek için biz hazırız. 🙂

İlginizi çekebilir: Mutfak perde modelleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın