Plastik Boya Özellikleri-Renkleri ve Uygulama Örnekleri

Boya badana tarihin en eski çalışma gruplarından sektörlerinden biridir. Bu eski sektör içerisinde ise her boya grubu farklı şekilde isimlendirilmiştir. Plastik boya da bu isimlerden bir tanesidir. Bizler de bu içeriğimizde Evde Mimar ekibi olarak sizlere plastik boyalar ile ilgili bilgiler vermeye, ne olduğu, özelliklerinin neleri kapsadığı ve uygulama örnekleri derlemesi sunacağız. Umarız içeriğimiz sizleri bilgilendireceği gibi evinizin boya badana süreçlerinde sizlere ışık da olacaktır.

boyabanner

Plastik Boya Nedir?

Plastik boyalar mat özelliklere sahip kire karşı daha hassas boyalardır. Su bazlı plastik boyalar sağlık açısından yağlı boyalara göre daha doğru bir seçim olduğundan tercih sebebi olmaktadırlar.

Plastik boyalar kire maruz kaldıklarında kiri tutarak kötü bir görüntü ortaya koyabilirler. Bu nedenle çok fazla kullanılan salon, mutfak gibi alanlarda plastik boyaların kullanılması tavsiye edilmez. Bununla birlikte kolay silinebilen bir boya olmadığı için hastane, okul gibi toplu alanlarda da plastik boyalar tercih edilmemektedir.

Plastik Boya Özellikleri

Plastik boya özellikleri bakımından farklılaşmaktadır. Maddeler halinde yazacağımız bu özelliklere bakarak sizler de plastik boya konusunda kendi eviniz için olumlu ya da olumsuz yargılara ulaşabilirsiniz.

  • Plastik boya mattır.
  • Plastik boya, çabuk kir tutar.
  • Plastik boyalar renkleri daha iyi yansıtırlar.
  • Daha uzun ömürlü kullanılırlar.

Su Bazlı Plastik Boya

Su bazlı plastik boya hem sağlık açısından hem de uygulama kolaylığı açısından büyük avantajlar sağlar. Özellikle modern ev dekorasyonu yaparken renklerin daha net gösterilmesi açısından su bazlı plastik boyalar tercih edilir. Mat ve net renkler ile güzelleşen evlerin varlığı ev sahiplerinin de heyecanını arttırarak su bazlık plastik boyalara yönelmelerine ortam hazırlamıştır.

Plastik Boya Renkleri

Plastik boya renkleri seçeneği en bol boya gruplarından biridir. Mat renkleri bünyesinde barındıran plastik boya renkleri renk bakımından ev sahiplerini cezbeden renklere sahiptir. Biz de sizler için plastik boya renkleri kartelası örnekleri sunmaya çalışacağız. Aşağıda renkleri net bir şekilde görebilirsiniz.

İlgili içerik: Filli boya renk kartelası

Bu içeriğimizde size plastik boya ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Plastik boya özellikleri ne zaman nasıl kullanmaz gerektiği ile alakalı sizlere örnekler sunduk. Siz de plastik boya ile ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümünden bize iletebilir, evinizi güzelleştirmek için Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sedef boya örnekleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın