Prag’daki Frank Gehry Dans Eden Ev ve Özellikleri

pragdansedenev

Avrupa seyahaetinde Prag’a uğradıktan sonra bu binanın önünde fotoğraf çektirmeyen yoktur heralde. Bina genel olarak dans eden ev olarak bilinir. Frank Gehry ile mimar ortağı Vlado Mulinic tarafından yapılan bu bina şehrin turistik bir simgesi haline gelmiştir. Bu ev aynı zaman şarhoş ev, Frank Gehry’nin esinlendiğini söylediği ünlü dansçı çift Fred ve Ginger adı ile de bilinir. Bu binayı bulabilmek için Prag bölgesine gittiğinizde “Dancing House” olarak araştırmanız yeterli olacaktır.

Dans eden ev mimari olarak dans eden iki insana benzemektedir. Bunun için Hollywood filmlerindeki danslardan esinlenen Frank Gehry, dans eden ev için de Fred ve Ginger isimlerini düşünmüş, fakat ülke milliyetçiliği açısından sıkıntı olacağından dolayı devlet bu ismi itiraz etmiştir. Yine de bazı kesimler tarafından binanın ismi Fred ve Ginger binası olarak bilinmektedir.  Prag dans eden ev aynı zamanda şehrin genel mimarisini bozduğu için de ilk inşa edildiğinde tepki ile karşılaşmıştır. Fakat yıllar geçtikçe şehrin bir simgesi haline gelmiş, turist çekmeye başlamıştır. Binanın içerisinde ise bazı büyük firmaların ofislerinin bulunması ile birlikte teras bölümünde Prag manzaralı şahane bir restoran da ziyarete açılmıştır.

Prag Dans Eden Ev ile Çekilen İlginç Fotoğraflar

İnterrail gruplarının değişilmez resimleri arasında kesinlikle yer alan bir bina olarak Prag dans eden ev göze çarpmaktadır. Gençler için eğlenceli bir bina konumunda olan yapı, insanların çekildikleri fotoğraflar ile de ün yapmaya başlamıştır. Biz de Evde Mimar olarak bu yapı önünde çekilen ilginç resimleri sizler için derledik. İşte ilginç Prag dans eden ev fotoğrafları:

pragdansedenevkomik1

pragdansedenevkomik2

pragdansedenevkomik3

pragdansedenevkomik4

pragdansedenevkomik5

Prag dans eden ev olarak bilinen ve mimar Frank Gehry tarafından dizayn edilen bina hakkında bilgiler verdiğimiz, özelliklerini paylaştığımız yazımız da size dünya üzerindeki önemli mimari eserlerden birini daha tanıtmış olduk. Siz de buna benzer beğendiğiniz eserleri bize ileterek bilgileri paylaşmamıza katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazımızın ardından şelale evi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın