Rustik Ev Dekorasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

RustikEvDekorasyonu

Rustik bir ev dekorasyonuna sahip olmak istiyorsunuz ama bir türlü nerden ve nasıl başlayacağınıza karar mı veremediniz? Hiç sorun değil! Evde Mimar ekibi olarak aklınızdaki soruların cevaplarını vermeye hazırız. Ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan ve çok yerde görmeye başladığımız rustik tarzın ne olduğunu ve hangi  materyallerle birlikte bu tarz bir ev dekorasyonuna sahip olacağınızı öğrenmeye hazır mısınız? Sizin için hazırladığımız bu yazımızda rustik tarzın inceliklerini ve ne tarz mobilyaların kullanıldığını görebileceksiniz. İster rustik dekorasyona sahip salon isterseniz de rustik dekorasyona sahip bir salon elde etmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, sizin için listelediğimiz örneklerden ilham alarak öğrenebilirsiniz. Rustik ev dekorasyonunaa dair her şeyi öğrenmeye hazırsanız, başlayalım!

bannermimar-05

Rustik Ev Dekorasyonu Nedir?

Son dönemin en popüler ev dekorasyon trendlerinden biri olan rustik ev dekorasyonu, doğallığın ve rahatlığın buluştuğu bir dekorasyon şekli olarak tanımlanabilir. İçerisinde bolca kullanılan ağaç, ahşap ve taş gibi doğal materyallerle evinizin içinde de doğayı kolayca yaşayabileceğiniz bir dekorasyondur. Doğal materyallerin ve doğal renklerin kullanıldığı rustik dekorasyonda, mobilyalar ve kullanılan dekoratif objelerde oldukça az işlenmiş ve doğal görünümünü koruyor olmalıdır. Daha önceleri çiftlik evleri ya da yazlıklarda gördüğümüz bu dekorasyon türünü evinizde de uygulayarak, günün stresini ve yorgunluğunu atacağınız keyifli yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Rustik ev dekorasyonunda kullanılan mobilyaların da rahatlığından emin olmalısınız. Dediğimiz gibi bu dekorasyonda temel amaç size huzur verecek ve rahatlatacak yaşam alanları oluşturmaktır. Kullanacağınız materyallerin doğal renklerinde kullanılmasına değilse bile doğal bir renge boyanmasına özen göstermelisiniz.

Rustik ev dekorasyonunu bütün evinizde uygulayabileceğiniz gibi salon ya da yatak odası gibi belli odalarda da tercih edebilirsiniz. Rustik tarzı uygulayacağınız odanın geniş ve ferah olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanılan materyaller işlenmemiş ve doğadaki haliyle kullanılacağı için odayı çok dolu ve boğucu gösterebilir. Kullanacağınız geniş camlarla birlikte doğayı odaya davet ederek, bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Böylece çok daha huzurlu ve keyif veren bir eve kavuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ahşap Çeşitleri Özellikleri ve Türleri Detaylı Anlatım

Rustik Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

‘Evet, rustik ev dekorasyonu tam bana göre ama nasıl uygulayacağım?’ mı diyorsunuz? Merak etmeyin! Sizin için hazırladığımız örneklerden ilham alarak siz de evinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Üstelik, popüler bir ev dekorasyon türü haline geldiği için rustik mobilya ve dekoratif ürünler bulmak oldukça kolaylaştı. Şimdi iyi uyarladığını düşündüğümüz rustik dekorasyonları sizin için paylaşıyoruz.

Oturma odası ya da salon belki de rustik dekorasyonun en güzel ve gösterişli şekilde uygulanabileceği odaların başında geliyor. Daha önce belirttiğimiz gibi eğer geniş bir salona sahipseniz taştan yaptıracağınız bir şömine ve ahşap bir tavanla rustik dekorasyonu evinize taşıyabilirsiniz. Onun dışında seçeceğiniz oturma gruplarının deri ve doğal renklerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Bu dekorasyonda rahatlık ve keyif ön planda tutulduğu için büyük ve içine kolayca gömülebileceğiniz oturma grupları tercih etmelisiniz. Ayrıca bol yastık ve miderler kullanarak da dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Kullanacağınız loş ve sarı ışıklandırmalar da şöminenin kattığı havayı bozmamaya dikkat etmelisiniz.

Yatak odanızda rustik bir dekorasyona sahip olmak istiyorsanız ahşaplara bolca yer vermeyi düşünmeye başlayabilirsiniz! Bir duvarınızı ahşapla ya da ahşap görünümlü materyallerle kaplayarak hem kendinize bir yatak başlığı yapabilirsiniz hem de rustik dekorasyona güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Onun dışında doğal ağaç kütüklerinden yapılmış yatak bazaları da dekorasyonunuzu oldukça güçlendirecektir. Rahatlık ve keyfi ön plana çıkaracak büyük ve gösterişli bir yatakla dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Yatağınızın üzerinde kullanacağınız dekoratif peluş battaniyeler odaya daha sıcak ve şık bir görünüm katabilir. Ayrıca dekorasyonunuzu güçlendirmek adına kullanacağınız doğal obje ve suni derili materyallerle güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Rustik dekorasyonu mutfağınızda da kolayca uygulayabilirsiniz. Özellikle mutfak dolaplarını ahşap ve doğal rengiyle tercih ederek bu dekorasyonu uygulayabilirsiniz. Mutfakta çok fazla yemek yapıldığı için ahşap mutfak dolaplarının kullanımının biraz zorlu olduğunu belirtmemizde fayda var. Her an bir şeyin kolayca dökülebildiği ya da sıcaklığının ocak ve fırından dolayı yükseldiği için mutfak dolaplarının ömrü diğer materyallere göre daha kısa olabilir. Pişen yemeğin buharı ya da su kaynamasından dolayı dolaplarda aşınma ya da kabarma olabilir. Bunun dışında yine odanın duvarlarında uygulayabileceğiniz taş ya da ahşap görünümüyle dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Mutfak tezgahlarında tercih edeceğiniz toprak tonlarındaki granit ve benzeri materyallerle bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

Şimdi, iyi uyarlandığını düşündüğümüz ve mutfak, yatak odası ve salon dışındaki örnekleri de bulacağınız listemizi paylaşıyoruz. Eğer rustik tarzın genel hatlarını anladıysanız, kendi yaratıcılığınızı da kullanarak görenleri kendini hayran bırakacak ve rahat bir rustik ev dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Seçeceğiniz doğal obje, tablo ve dekoratif ürünlerle dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. İlham dolu listemizle sizi baş başa bırakıyoruz!

İlginizi çekebilir: Country Mutfak Dekorasyonu Örnekleri ve Uzmanından 7 Öneri

Bu içeriğimizde rustik ev dekorasyonunun ne olduğunu ve kendi evinizde bu dekorasyon türünü nasıl uygulayabileceğinizi açıkladık. Umarız, hayalinizdeki rustik ev dekorasyonuna sahip olabilmek için listelediğimiz en iyi uyarlanmış rustik ev dekorasyonu örneklerinden ilham almışsınızdır. Ev dekorasyonuna dair daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer blog yazılarımıza göz atabilir ve aklınıza takılan bütün sorularınız için ekibimizle ne zaman isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Özgün Sert

Büyük ilgi duyduğum ev dekorasyonuyla ilgili trendleri ve beğendiğim fikirleri sizinle paylaşacağım.

3 yorum

 1. Çok detaylı, açıklayıcı bir yazı, bayıldım

  2 Nisan 2020, 18:14
 2. Güzel bir içerik olmuş

  2 Nisan 2020, 18:15
  1. Teşekkürler 🙂

   4 Nisan 2020, 00:04

Bizi Arayın