Rutubetin Zararları Nelerdir Nasıl Çözülür?

rutubetinzararlarikapak-768x384

Ülkemizde evlerin birçoğu rutubet sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum birçok sağlık sorununa ve inşaat ile ilgili problemlere yol açmaktadır. Bizler de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere rutubetin zararları ve rutubet ile beraber oluşabilecek problemler ile ilgili bir içerik hazırladık.

Rutubetin Zararları

 • Küf alerjisi yapar. Küf alerjisi; hapşırma, burun akıntısı ve göz yaşarmasına neden olmaktadır.
 • Romatizma rahatsızlığı yaratır. Eklem ağrıları çekebilir, kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.
 • Uyku problemlerinizi arttırabilir.
 • Bedensel ve zihinsel olarak zinde kalmanızı engeller.
 • Rutubet ciddi bir kanser tehdidi olabilir.

Hangi Durumlarda Rutubet Oluşur?

Rutubet kelimesinin anlamı su buharıdır. Nem kelimesinin eş değeri manasına gelmektedir. Mutfaklarda ve banyolarda su buharının çok olduğu yerlerde Rutubet sorunu genellikle kuzey cepheler ile birlikte giriş ve bodrum katlarıdır. Evin odaları içerisinde nemi arttırıcı yapılacak faaliyetlerde rutubeti tetiklemektedir. Evin nem oranının %55 altında olduğu durumlarda rutubet oluşmaz. Nem oranı arttıkça tozlar ve bakteriler çok daha kolay bir şekilde türeyebilirler. Nem oranı rutubetin oluşmasını belirleyen en önemli kriterdir.

İlginizi çekebilir: En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi?

Rutubet Giderme Yolları

Rutubeti gidermenin en güzel yolu izolasyon yapmaktan geçer. Bu da hem boya badana hem de alçıpan çalışmalarının beraberce yürütülmesini sağlamaktadır. Zemine izolasyon çalışması da yapabilirsiniz. Aynı zamanda saten alçı çalışması da yapabilirsiniz.

Rutubet oluşmadan önce ise kesinlikle evi iyi bir şekilde havalandırmanız gerekmektedir. İyi havalandırma rutubetin en büyük savaşçısıdır. Soğuktan korkmadan evinizi doğru şekilde havalandırmalısınız. Aynı zamanda rutubet önleyici boyalar kullanarak da rutubeti tam olarak engelleyebilirsiniz. Kalorifer peteklerinin önünün kapanmaması da kilit öneme sahiptir. Peteklerin önünü mobilya ve benzeri eşyalar ile kapatmamalısınız. Eğer ciddi bir rutubet sorununuzun olacağını düşünüyorsanız karbonat ve kedi kumu malzemelerini odanızın köşelerine yerleştirebilirsiniz. Kaya tuzu lambası yakmak ise hem dekoratif hem de sağlıklı bir çözümdür. Yeni popüler olan bu özellik ile siz de evinizde rutubete karşı koyabilirsiniz. Eğer rutubet oluşabilecek odanızda çok fazla eşya varsa bu durum da rutubeti tetikleyebilmektedir. Sade ve minimal tasarımlarda daha az rutubet ile karşılaşıldığını net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere rutubetin zararları ve genel olarak rutubet ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere göz atabilir, soru ve görüşlerinizi bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlgili içerik: Rutubet önleyici boya

 

Rutubet Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı bir yaşam alanı için evinizin veya iş yerinizin uygun nem oranına sahip olması gerekmektedir. Aksi halde oluşacak sorunlar can sıkıcı hale gelebilir. Bulunduğunuz yerde iç yalıtım olmaması sonucu oluşan rutubet yalnızca iç mekânda bulunan eşyaların değil sağlığınız da zarar görmesine neden olur. Bazı dairelerde boya yapılarak kısa süreliğine koku ve kötü görüntüden kurtulmaya çalışılsa da bazı ayrıntılara dikkat etmek ve önceden önlem almak gerekir.

Nem ve Rutubet Yalıtımı

Öncelikle yeni bir daire satın alıyor veya kiralıyor iseniz rutubet riskinin olup olmadığının araştırılması gerekilir. Ev sahibine yalıtımın olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer böyle bir önlem alınmamış ise dairenize geçmeden önce rutubet yalıtım sistemi yaptırabilirsiniz.

Bunlardan ilki ve en hızlı fark edileni eşyalarınızda oluşan ıslaklık ve küf kokusudur. Özellikle dolaplarınızın içinde hissettiğiniz ağır koku oldukça rahatsız edicidir. Havadaki aşırı nem yastıklara, kilim ve halılara, giysilere, kuru olan her şeye bulaşır. Bu yüzden çamaşır odası, banyo, mutfak, giyim, depo ve kiler odaları sık kontrol etmelidir. Yüksek nem insan vücuduna yapışkan hissi verir. Daha çok terlemeye ve kalitesiz bir uyku düzenine neden olur.

Duvarların lekelenmesi ve kabarması, pencere diplerindeki kararma ve küflenme, duvar kağıdı ve boyanın soyulması, tavandaki ıslaklıklar yine rutubetin oluşumunun anlaşılması için önemli bir uyarıdır. Bu ortamda üreyen bakteriler zaman içerisinde rahatsızlık vermeye başlar.

Rutubeti Önlemek İçin Doğru Havalandırma

Az pencere bulunan doğal havalandırma yapılamayan yerlerde de nem oranının yükselmesi ve rutubet oluşması olasıdır. Yaz aylarında iç mekanlar havalandırılabiliyor. Kış aylarında ise içeriyi ısıtmak zor olduğu için pencerelerin açılması çok kolay olmaz. Büyük ve fazla pencereli evlerin havalandırılması daha kolaydır ve doğal havalandırma ihmal edilmemelidir. Klima içerideki nemi çeker. Ancak doğal havalandırma ile içeriye temiz havanın çekilmesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Nem oranı düşük olan iç mekanlarda ciltte kuruluk, boğazda acı hissedilebilir. Vücutta hissedilen rahatsızlık evde de hissedilir. Ahşap döşemeler ve mobilyalar zarar görebilir. Ayrıca evde bulunan değerli elektronik aletleriniz var ise onların da zarar görmeleri muhtemeldir.
İş yerinizde nem seviyesini de kontrol etmeyi unutmamanızı öneririz. Gün içindeki vaktimizin çoğunu işte geçirdiğimizi düşünürsek, ev ortamı kadar iş yerindeki rutubet oluşumu da bir o kadar önemlidir. Unutmamalıyız ki; rutubet yalnızca eşyalara, mobilyalara, bulunduğumuz mekâna değil insan sağlığına da oldukça zararlıdır.

 

 

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

 1. Rutubet gidermek için daire boyama çalışmalarını özenle yapmak gerekir. Bilgiler için teşekkürler,

  25 Mart 2020, 07:59
  1. Teşekkür ederiz 🙂

   26 Mart 2020, 14:04

Bizi Arayın