Saten Boya Kullanmanın Faydaları ve Örnekler

satenboyaornekler

Ev ve iş yerlerimizde, alanın çoğunu duvarlar oluşturmaktadır. Vakit geçirdiğimiz ortamlar bizlere ferahlık, konfor ve huzur versin isteriz. Bu yüzden duvarlara ve kullanılan renk tonlarına dikkat edilmelidir. İstediğiniz görünümü elde etmek istiyorsanız, doğru boya seçimi yapmak oldukça önemlidir. Boya badana işlemleri yaptırırken maliyeti daha ucuz olsun diye kötü bir boya seçimi yapmak yanlış olacaktır. Çünkü kullanılan boyanın kalitesi ve markası çok önemli bir etkendir. Boyayı doğru yapmakta önemlidir, yanlış bir işlem yapıldığında alanın görüntüsü tamamen bozulabilir. Bu yüzden önce kullanım amacını ve alanı, daha sonra renk seçimi doğru bir şekilde yapılmalıdır.

bannermimar-05

Saten Boya Nedir?

Saten boya oturma odası, yatak odası, salon ve iç cepheler için sıklıkla tercih edilen bir boya çeşididir. Kullanım amacına göre ve zevke göre seçilebilecek 3 çeşit farklı boya çeşitleri vardır. Bunlar mat, yarı mat ve parlak boyalardır. Saten boya da bunlardan birisidir. Saten boya yarı mat bir boya çeşididir.

Parlak ve yarı mat karışımı özelliğine sahiptir.  Saten boyanın örtücülüğü çok iyidir.  İnceltme işlemi sentetik tiner ile gerçekleştirilmektedir. Hataları ve oluşan pürüzleri çok iyi bir şekilde kapatmaktadır. Saten boya düz yüzeylere uygulanmaktadır. Estetik bir boyadır ve yağlı boya görünümü etkisi yaratmaktadır. Daha başarılı sonuçlar almak için iki kat sürülmelidir. Su bazlı plastik boyalara göre uygulaması biraz daha zordur.

  • Saten boya temizliği çok kolay olan bir boyadır.
  • Macun ve alçıyı gizleme özelliğine sahip bir boyadır.
  • Saten boya leke yapmaz.
  • Saten boya şık göründüğü kadar kullanışlı bir boyadır.
  • Canlı ve temiz bir görünüme sahiptir.
  • Su itme özelliğine ve buhar geçirgenliğine sahip bir boyadır.

Saten Boya Nasıl Uygulanır?

Saten boyayı uygulamaya başlamadan önce eşyalı ise mobilyaları, yeri, kapıları ve pencereleri, eşyasız ise aynı şekilde zemin, kapı ve pencerelerin zarar görmeyeceği şekilde koruma oluşturulmalıdır. İki kat sürüldüğü takdir de daha başarılı sonuçlar alınacağından boya miktarı ona göre ayarlanmalıdır. Boya ile temastan kaçınmak için gerekli ekipmanları takmanız gerekmektedir. Boya temas etmemesi gereken yer ile temas ettiyse, işlem bittikten sonra sentetik tiner ile temas ettiği noktadan arındırılmalıdır. Boya kullanıldığında pürüzler kolayca fark edilir. Bu yüzden ilk olarak yüzeyin pürüzsüz olduğundan emin olmalısınız.

Daha sonra boya yapılacak yüzeyin alçıpan ile beraber zımparalanması gerekmektedir. İşlen sırasında boya kullanımı fazla olduysa yüzeylerde damla şekilleri oluşacaktır. Bunun oluşmasını önlemek için rulo ızgarası kullanılmalı ve rulo fırçası fazla boyalardan arındırılmalıdır. Yüzeye ilk defa uygulanıyorsa astar yapılmalıdır. Kuruduktan sonra rulo fırça tek yöne hareket ettirilerek boyanmalıdır çünkü dalgalı görünüm etkisi önlenmelidir.

Eğer ki yüzeye daha önce saten boya uygulanmış ise eski boyayı zımparalayarak kaldırmak gerekmektedir. Oluşabilecek yüzeysel farklılıkları saten alçı, macun ya da sentetik pasta yardımı ile düzeltilmelidir. Uygulanan işlem kurumadan boya işlemine başlamayınız. Boya yaparken rulo fırçasını tek yöne hareket ettirecek şekilde yapınız. Astar uygulandıktan sonra yüzey  rötuş macunuyla kontrol edilmeli. Son olarak kullanılacak olan renk ile son kez boyanır ve işlem tamamlanır. Daha sonra rulo ve fırçadaki boyalar kurumadan sentetik tiner ile temizliği sağlanmalıdır. Bu şekilde rulo ve fırça kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Eğer boya kurumuş ise kullanım ömrü bitmiştir demektir.

Saten Boyadan Önce Astar Gerekir Mi?

Astar, boyanın kullanım ömrünü etkilemektedir. Boyanın yüzeye daha kuvvetli yapışmasını sağlamaktadır. Boya malzemesi için ek koruma sağlar ve boyanın dayanıklılığını artırır. Son kat boyası uygulanmadan önce kullanılmaktadır. Eğer ilk defa yüzeye uygulanacaksa astar uygulaması yapılmalıdır. Saten boya için silikon astar kullanılmalıdır.

Saten Boya Silinir Mi?

Duvar boyası çeşitlerine göre önce hangi temizliği yapacağınızı belirlemelisiniz. Duvar boyaları için yapılacak olan temizlik oldukça önemlidir. Silikonlu boyalar silinerek temizlenemez. Silinebilir boyalar su bazlı yarı mat, saten boya ve sentetik boyalardır. Saten boya da silinebilir bir boya olduğu için kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Saten boyalar kiri çok tutmayan bir yapıya sahiptir. Saten boya suyu üzerinde tutmaz fakat plastik boyalarla karşılaştırıldığında emiciliği bulunmaktadır ve suyu emdikçe kabarır. Kabaran duvar zamanla çatlar ve dökülür. Bu yüzden saten boya silinirken ıslak bırakılmamalıdır. Temizlik uygulamasının arasından, tekrar yapılabilmesi için 1 ay kadar sürenin geçmesini beklemek gerekmektedir.

Kimyasal temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü asit temas ettiği yüzeyde yakıcı etki oluşturur. Bu da duvarlara zarar verir ve duvarda dalgalı izler bırakır. Kullanıldığı zaman, zamanla duvar solmaya başlayacak ve renk bozulmaya başlayacaktır. Silinme işlemi yapıldıktan sonra kuru bir bez ile dairesel hareketler yaparak kurutma işlemi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Boya Badana Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır Nasıl Yapılmalı?

Saten Boya Örnekleri

Diğer boya çeşitleri gibi saten boyanın da renklerini zevkinize göre ve kullanım amacınıza göre tercih edebilirsiniz. Saten boya iç cephelerde dekorasyon uyumu açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Sizde hayal ettiğiniz ortamı yaratmak istiyor, güzel ve konforlu bir evim olsun istiyorsanız, saten boya alırken ve renk seçimi yaparken önce kullanım amacına daha sonra mobilya ve aksesuarlara uyum sağladığından emin olmalısınız. Evde Mimar olarak saten boya örneklerini görseller hazırladık. Görselleri inceleyebilir saten boya kullanıldığında renklerin duvarda nasıl durduğuna bakabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere saten boya hakkında bilgiler vermeye çalıştık.Saten boya nedir ve nasıl uygulanır, saten boya için astar gerekli midir, saten boya silinebilir özellikte midir ? sorularına yanıtlar verdik. Sizde eviniz de ya da iş yerlerinizde saten boya kullanmak istiyor ve tercih ediyorsanız içeriğimize göz atabilir,fikir sahibi olabilirsiniz. Daha fazla fikir, düşünce ve sorularınız için Evde Mimar ekibimize ulaşabilirsiniz.

Rümeysa Küçükpancar

Merhaba, ev dekorasyonuna olan ilgimi ve birçok araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın