Saten Boya Renkleri ve Uygulama Fiyatları

Saten boya konusu Evde Mimar ekibine sıklıkla gelen sorular arasında yer almaktadır. Biz de bu içeriğimizde bu boya badana türü ile alakalı merak edilen tüm sorulara tam manası ile yanıt vermeye çalışacağız. Bu içeriğimizde aşağıdaki konuların hepsine açıklayıcı cevaplar bulabileceksiniz.

1- Saten boya nedir?

2- Saten boya renkleri ve örnekleri

3- Saten boya fiyatları

4- Saten boya nasıl yapılır?

5- Su bazlı saten boya

Bu sorulara tam olarak yanıtlar bulabileceğiniz içeriğimizin sonunda siz de saten boya ile ilgili görüşlerinizi yorum bölümüne iletebilirsiniz.

Saten Boya Nedir?

Saten boya, dekoratif boya kategorisinde değerlendirilebilecek, yarı mat özelliklere sahip bir boyadır. Leke yapmama özelliğinden dolayı çok kirlenebilecek yerlerde tercih edilmektedir.

Saten boya, günümüzde genellikle su bazlı olarak üretilmektedir. Saten boya, kolay temizlenebilme özelliğinden dolayı diğer boyalardan sıyrılarak kendine has kullanım alanları yaratabilmiştir. Bazı kişilerin yarı mat boyaya saten boya dediğine de şahit olabilirsiniz. Eğer saten boyayı araştırıyorsanız sedef boya, italyan boya gibi uygulamaları da incelemelisiniz.

bannermimar-05

Saten Boya Renkleri ve Örnekleri

Ülkemizde de çok sık karşılaştığımız bu boya türünün örnekleri de bir hayli fazladır. Özellikle kurumlarda kullanılan bu boya türüne siz de günlük hayatınızda muhakkak rastlamışsınızdır. Biz de kendi eviniz için bu rengi seçme aşamasında olduğunuzu düşünerek size bu boya ile ilgili renkler ve örnekler derledik. Size faydalı olacağını düşündüğümüz derlememize aşağıda göz atabilirsiniz. Boya renkleri konusunda örneklere göz atmalısınız.

Saten Boya Fiyatları

Fiyat bazında saten boya, normal bilinen boya badana uygulamalarına göre elbette biraz daha pahalıdır. Bu uygulamanın hem işçiliği hem de malzemesi bilinen çalışmaların üstündedir. Biz de Evde Mimar olarak eviniz için fiyatları rahatlıkla hesaplayabileceğiniz harika bir modül geliştirdik. Aşağıda evinizin bilgilerini girerek saten boya fiyatları ile ilgili yaklaşık rakamlara erişebilirsiniz. Her ev farklı yapıda olduğu için de size tavsiyemiz evinize boya badana yaptırmadan önce kesinlikle online keşif almanız yönünde olacaktır.

Yükleniyor

Saten Boya Nasıl Yapılır?

Saten boya uygulanması itibari ile diğer boya badana uygulamalarından farklıdır. Uygulama açısından ustalık isten bu boya türü için biz de sizlere ufak bir rehber hazırladık. Öncelikle her boya işleminde olduğu gibi yüzeyi temizlemek ve hazırlamak büyük önem taşır. Duvara astar ile başlamak burada iyi olacaktır. Astar uygulandıktan sonra kurumaya bırakılabilir. Eğer yüzeyde lekeler varsa bunu zımparalayarak çözmek iyi olacaktır. Saten boya çalışmasını yaparken de boya tek yöne doğru dikkatlice uygulanmalıdır. Burada uygulama sırasındaki güvenlik için eldiven veya maske kullanılmasını Evde Mimar olarak kesinlikle öneriyoruz. Burada fazla boya muhafaza edilmeli, hava değmeyecek şekilde kapatılmalıdır. Uygulamanın sonunda ise boyama sırasında kullanılan tüm araç ve gereçler temizlenmelidir. Sonraki kullanımlar için bu durum son derece önemli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Saten Boya Kullanmanın Faydaları ve Örnekler

Su Bazlı Saten Boya

Günümüzde saten boya olarak tabir edilen videoların büyük bir çoğunluğu su bazlı olarak üretilmektedir. Burada teknolojinin gelişmesi ile birlikte su bazlı üretimlerin çoğaldığı net olarak söylenebilir. Su bazlı olmayan diğer bir türe ise sentetik bazlı boya adı verilir. Su bazlı boyalar incelticisi su olduğu için su bazlı olarak nitelendirilir. Eğer incelticisi tiner olsaydı bu boyalara sentetik bazlı boya adı verilirdi. Sağlıklı olması için bu tür boyaların su bazlı olması tavsiye edilmektedir. Boyanın su bazlı olduğunu anlamak için ise nemli bir bez ile duvarı silmek yeterli olacaktır. Eğer beze renk çıkıyorsa bu boya su bazlıdır. Eğer çıkmıyorsa boyanın tiner ile incetildiği söylenebilir.

Saten Boya Hakkında Genel Görüş

Saten boya hakkında ev sahiplerinin genel görüşlerine de yer verdiğimiz bir bölüm hazırladık. Burada evine saten boya yaptıran 4 ev sahibinden görüşleri bulabileceksiniz.

  1. Evim çok kirlenir bir yapıdaydı. Saten boya ile devamlı boya badana yaptırmaktan kurtuldum. Herhangi bir leke oluşturduğunda hemen temizleyebiliyorum.
  2. Çocuklarımın odasını su bazlı saten boya ile boyattım. İstedikleri gibi çizip karalayabiliyorar. Kolayca silebiliyorum.
  3. Evde Mimar ekibi ile evime fantastik bir şekil kazandırdım. Direk alçıpan üstüne uyguladıkları saten boya şahaneydi.
  4. Okulumuzun duvarlarına saten boya yaptırdık. Artık her sene boya badana yaptırmak yerine okulumuzu geliştiriyoruz. Herkese tavsiye ederim.

Saten boya evinizi boya badana yaptırmadan önce kesinlikle incelemeniz gereken boya türlerinden biridir. Özellikle ev dekorasyonu konusunda elinizi güçlendirecek faktörlerden biri olan saten boya ile siz de kendi evinizi rahatlıkla güzelleştirebilirsiniz. Bununla birlikte saten boyanın özellikleri eğer sizin için uygunsa plastik boya gibi seçimlerin dışında bu boya türünü de seçebilirsiniz. Buradaki seçimi kendi isteklerinize göre koordine etmeli, iç mimar veya boya badana ustanızın görüşlerini alarak süreci devam ettirmelisiniz.

Siz de kendi evinizi güzelleştirmek isterseniz Evde Mimar ekibine dilediğiniz an ulaşabilirsiniz. Saten boya hakkında görüşleriniz varsa yorum bölümü sizi bekliyor.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın