Sedef Boya ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Sedef boya ile ilgili merak edilenlere cevap vermeye çalışacağımız içeriğimizde siz de evinizi güzelleştirmek için harika bir boya badana çeşidini daha öğrenebileceksiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri, hangi modellerin eviniz için uygun olduğundan, sedef boya fiyatları ile alakalı bilgilere de net bir şekilde erişebilirsiniz.

boyabanneri

Bu yazımızda aşağıdaki başlıkları tam olarak öğrenebileceksiniz.

1- Sedef Boya Nedir?

2- Sedef Boya Nasıl Yapılır?

3- Sedef Boya Fiyatları

4- Sedef Boya Modelleri

5- Sedef Boya Kullananlardan Görüşler

Sedef Boya Nedir?

Sedef boya, desenler ile oluşturulan dekoratif bir boya uygulamasıdır. Sedef boya kokusuz ve özel su bazlı bir boya türüdür.

Genel olarak dekoratif duvarlar oluşturmak için kullanılan bu boya badana türü evlerini güzelleştirmek isteyenler için yüzlerce desen imkanı vermektedir. Diğer dekoratif boya uygulamalarını da incelemeniz için sedef boya mı italyan boya mı başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Sedef Boya Nasıl Yapılır?

Sedef boya uygulaması uzmanlık isteyen boya badana çalışmalarından biridir. Bu tür boya badana ihtiyaçlarının tam manası ile karşılanması ve istenilen sonuçların verilmesi için de kesinlikle işin uzmanı ustalar ile çalışmak gerekir.

Sedef boya uygulamadan önce yüzeyin kesinlikle temizlenmesi gerekir. Temiz yüzeylere her daim boya badana çok daha iyi bir şekilde uygulanır. Yüzey tam anlamı ile temizlendikten sonra istenilen renklerde su bazlı boya uygulanması gerekir. Sedef boya bu şekilde uygulandığında çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Duvarları boya badana yaptıktan sonra sıra sedef boyayı uygulamaya gelir. Bu tür uygulamaların tam olarak yapılması için sedef kalıbı oluşturulması gerekir. Kalıp hazırlandıktan sonra ise alçıpan gibi yerlerde nasıl çalıştığına daire örneklemeler yapmak faydalı olacaktır. Sedef boya yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, uygulamaya başlandığında duvara yukarıdan aşağıya doğru hiç kaldırmadan çalışılmasıdır. Burada ustaların kabiliyetinin yanında dikkatlerinin de üst düzeyde olması gerekir. Desenlerin aynı hizada başlamasına ve düzenin bozulmamasına da ustanın ayrıca dikkat etmesi gerekir. Burada gerekirse işaretlemeler ile çalışmanın mükemmel hale getirilmesi sağlanmalıdır.

sedefboyanasilyapilir

Sedef Boya Fiyatları

Sedef boya uygulaması biraz daha uzmanlık istediği için normal boya badana çalışmalarından ücret olarak bir tık üsttedir. Ustaların iş yükü ve uzmanlığı arttıkça doğal olarak fiyatlar da artmaktadır. Normal boya badana uygulamalarında 1 günde boyanması istenirken, sedef boya çalışmalarında bu kesinlikle istenmemelidir. Ev sahibinin de burada işin zorluğunun farkında olarak sabırlı olması son derece önemlidir.

Sedef boya fiyatları konusunda işinizi daha da kolaylaştırmak için size fiyat hesaplama modülümüzü hazırladık. Bu modül üzerinde evinizin özelliklerini girerek fiyatlara ulaşabilir. Normal boya badana ile sedef boya arasındaki fiyat farkını da net olarak görebilirsiniz. Kendi eviniz için tüm boya badana fiyatları incelemesi yapmak için ise ilgili linkimizi inceleyebilirsiniz.

Yükleniyor

Sedef Boya Modelleri ve Desenleri

Ev sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de kesinlikle modeller ve desenlerdir. Ev eşyalarına uygun, mobilyalara uyumlu sedef boya desenleri bulabilmek, bu desenler ile evi dekore etmek ev sahiplerinin hayallerini süsleyen nesnelerden biri olmuş durumdadır. Biz de Evde Mimar olarak size beğendiğimiz ve sizin için harika olacağını düşündüğümüz modelleri ve desenleri derledik. İşte beğendiğimiz sedef boya modelleri:

Sedef boya örneklerini detaylı bir şekilde incelediğimizde dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri hiç şüphesiz evin genel dekorasyonudur. Ev dekorasyonunun boya badana uygulamalarını nasıl güzelleştirdiğini ve nasıl harika hale getirdiğini görmek gerekir. Sedef boya modelleri konusunda daha detaylı incelemeler için ilgili sayfamızı da takip edebilirsiniz. Sedef boya ile güzelleşen 20 ev tam size göre bir içerik olabilir.

Sedef Boya Kullananlardan Görüşler

Sedef boya kullananların görüşleri evine bu uygulamayı yaptıracaklara yepyeni bir pencere açabilir. Biz de Evde Mimar olarak bize bu uygulamayı yaptıranların görüşlerine yer verdik. Sizin için de ışık olacak fikirler yer alabilir.

Siz de bu fikirlerin yanına sedef boya ile ilgili kendi düşüncelerinizi paylaşarak bu uygulamayı yaptırmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.

Yükleniyor

“Evim artık çok daha heyecan dolu” – Barış Yurtseven

Evimi artık çok daha heyecanla yaşıyorum. Duvarlar bana enerji vermekle birlikte halsiz hallerimde dahi bana hareket katan bir eve sahip oldum. Düşünen herkese şiddetle öneriyorum.

“Ev dekorasyonumu tamamladı.” – Okan Pehlivan

Sedef boya çalışmalarının en büyük özelliği evin dekorasyonuna verdiği destek. Kendi evimi dekore ederken bana büyük yardımcı oldu. Herkese doğru desenler ile mükemmel evler diliyorum.

“Her duvara yapılmamalı” – Hale Yıldız

Sedef boya çalışmaları her duvara uygulanmamalı, eğer her yere uygulanırsa evin sadeliğini bozabilir. Ev sahipleri bu duruma kesinlikle dikkat etmeliler.

“Duvarlarınızda rutubet olacaksa yapmayın.” – Dilara Yücel

Eğer duvarlarınız hasar görecek gibiyse, rutubet alacaksa sedef boyayı tercih etmeyin. Tekrar yapması zor olan bu uygulamanın revizelerinde sorun yaşayabilirsiniz. Bunun için temiz duvar bölgeleriniz varsa oraya uygulama yapın.

“Sedef boya tek başına kral değildir.” – Banu Zorbey

Sedef boyayı yaptım, artık evim harika olacak demek çok doğru olmaz. Ev dekorasyonu ve evin güzelliği bir bütünlük ister. Bu sebeple sadece sedef boya yapmak için bu çalışmaları tercih etmemek gerekir. İstenilen çalışmaların yapılması ve hayal edilen sonuçların alınması için ev bir bütün olarak düşünülerek hareket edilmelidir. Eğer bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz Evde Mimar size yardımcı olacak iyi bir yer. Dekorasyon önerileri almanızı tavsiye ederim.

“Duvar kağıdı gibi düşünülmemeli.” – Elif Kartepe

Benim sedef boya özelinde gördüğüm en büyük yanlışlardan biri kesinlikle duvar kağıdı gibi görüldüğüdür. Bu şekilde bakıldığından dolayı çoğu ev sahibi çok kolay olduğunu veya kolayca tahrip edileceğini düşünüyor. Halbuki gerçekler böyle değil. Örnekler incelenir ve konu hakkında daha detaylı bilgiler edinilirse çok daha iyi olacağı kanaatini taşımaktayım.

“İşçiliğe dikkat edilmeli.” – Tülay Elmas

İşçilik dekoratif boyalarda çok önemli. Evde Mimar öncesinde kötü bir tecrübeye sahip olduğum için bu durumu biliyorum. Evde Mimar gibi güvenilir firmalara bu çalışmayı yaptırırsanız çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

“Dekoratif boya olduğunu unutmayın.” – Emre Yürekli

Evinizi dekore etmenize yardımcı olacak boya türlerinden biridir Sedef boya.Eve canlılık verir. Ruhu dinlendirir ve dinç tutar.Sizi daha renkli yapıya ve rahatlığa kavuşturacak desenleri kendi zevklerinize uygun seçebilirsiniz.uzman fikirler bu konuda yardımcı olabilir.Sedef boya su bazlı boya olduğu için duvar kağıdı yerine tercih edilebilir ve duvarların nefes almasını sağlamış oluruz. sağlıklı,canlı,renkli ve huzurlu ev ortamı yaratmış oluruz.

“Evinizin atmosferi değişecek.” – Sezer Üstün

Evinizde ruh hâlinizi etkileyen en önemli şeylerden birisi duvarların rengidir. Dekor-renk uyumunu gerçekten başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri için artık evimde daha pozitif hissediyorum. Sedef Boya ve Evde Mimar’ı herkese tavsiye ediyorum.

“Sedef boyayı herkese yaptırmak cesaret ister.” – Beril Uzaldı

Evime sedef boya yaptırmadan önce internetten baktığım kadarıyla sedef boyayı duvar kağıdı zannetmiştim. Ben de evimin salonunda farklı desenler görmek istiyordum. Sedef boyayı herkese yaptırmak cesaret ister. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Evde Mimar ekibinden destek aldım. Sağ olsunlar desen seçmede bile yardımcı oldular.

“Bu özelliği çok sevdim çünkü başka sitelere girdiğimde fiyat almak isterken çok uğraştırıyorlar.” – Nesil Arıyürek

Sedef boya için araştırma yaparken Evde Mimar sitesine denk geldim. Evin metrekaresine ve eşyalı eşyasız durumuna göre fiyat hesaplaması yapıyor. Bu özelliği çok sevdim çünkü başka sitelere girdiğimde fiyat almak isterken çok uğraştırıyorlar.

“Tek başınıza karar almak yerine uzman bir ekiple beraber çalışabilirsiniz.” – Berk Çalım

Sedef boya yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken eşyalarınızın şekli. Sedef boya ile eşyalarınızın uyum içinde olması gerekir. Tek başınıza karar almak yerine uzman bir ekiple beraber çalışabilirsiniz.

“Evinizin dekorasyonuna göre sedef boya yaptırın.” –  Okay Arda

Evinizin dekorasyonuna göre sedef boya yaptırın. Evinizde çok farklı eşya var ise Evde Mimar’ ın ev dekorasyon bloglarını fikir almak için inceleyebilirsiniz.

“Sedef boya yaptırırken duvarınızda çatlak ve göçük olmaması önemli bir unsur.” – Cansel Kiraz

Sedef boya yaptırırken duvarınızda çatlak ve göçük olmaması önemli bir unsur. Yoksa duvarınızdan dolayı sedef boya hayal ettiğiniz gibi güzel olmayabilir.

“Desen seçiminde zorlanıyorsanız öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.” – Önder Ceylan

Desen seçiminde zorlanıyorsanız öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer hala daha kararsızsanız italyan boyayı araştırmanızı tavsiye ediyorum.

“Memnun kaldım bence herkes denemeli.” – Pelin Çınaroğlu

Sedef boyayı arkadaşlarımdan ilk duyduğumda heveslenmiş ancak evime uyup uymayacağından emin olamamıştım. Cesaret edip denedikten sonra çok memnun kaldım bence her eve uyabilecek bir çeşidi bulmak mümkün.

“Sade Kullanmak Lazım” – Kadir Yalçın

Sade renkler üzerine yapılınca güzel duruyor. Aynı tonda renkler kullanılmalı. Dekoratif boya kullanımında abartıya kaçmadan kararınca seçim yapmak son derece önemli. Evinizin güzel olmasını istiyorsanız bu şekilde tercihlerde bulunmalısınız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

8 yorum

 1. Özellikle fiyat modülünüz için teşekkür ederim. Öyle anlatıp anlatıp geçmemişssiniz. Biz de evimiz için mayıs ayı gibi düşünüyoruz.

  10 Kasım 2017, 11:37
  1. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Evde Mimar olarak her zaman verimli içerikler üretmeye çalışıyoruz.

   10 Kasım 2017, 11:38
 2. Aklıma takılan bir konuydu. Karar vermeme yardımcı oldu. Sizinle temasa geçeceğim. Elinize sağlık.

  10 Kasım 2017, 11:42
 3. Çok faydalı bilgiler, ben de ne zamandır sedef boya yaptırmak istiyordum, verilen bilgiler çok aydınlatıcı olmuş.
  teşekkürler.

  10 Kasım 2017, 11:43
 4. Sedef boya süreçleri hakkında detaylı bilgi vermeniz çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Ev sahipleri için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Mutlaka incelenmesi gerekir.

  14 Kasım 2017, 19:42
 5. Şahane olmuş bence yazıdan ziyade gorsel ornekler bana cok yardimci oldu.

  5 Aralık 2017, 19:47
 6. Teşekkürler, çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Aklımdaki soru işaretleri cevaplandı 🙂

  9 Aralık 2017, 18:58
 7. Çok yararlı bir yazı olmuş, aklıma takılan bütün sorulara yanıt buldum. Sedef boya hakkında daha netim sayenizde. Teşekkürler.

  9 Aralık 2017, 20:02

Bizi Arayın