Şelale Evi Olarak Bilinen Evler ve Özellikleri

selaleevidekorasyon

Şelale evi olarak tanınan ve dünyada ün yapmış evlerin başında Frank Lloyd şelale evi gelmektedir. Bu ev bu kategori de en çok bilinen ve örnek alınan mimari yapılardan biridir. 1935 yılında inşaatına başlanan bu konutun yapımı tam 2 yıl sürmüştür. Günümüz mimarisine de ışık tutan bu yapı görsel olarak harika olduğu gibi işlevsel olarak da yaşanması mükemmel bir deneyim sunmaktadır.

Kaufmann olarak tanınan ve erkek giyim perakendicisi bir ailenin arsası olan bu yapı ise Frank L. Wright tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Wright bu yapıyı inşa ederken tüm mimarlara ışık tutan o cümleyi de kurmuş bulundu.

“Ben sizin şelale ile yaşamanızı istiyorum ona sadece bakmanızı değil. O hayatınızın bir parçası olmalı”.

Böyle bir yaklaşım ile inşa edilen şelale evi, bundan sonra yapılacak tüm şelale evleri içerisinde örnek gösterilen ve ilham alınan ev olmayı başardı. Evin genel yapısı da doğa ile iç içe bir biçimde tasarlanmıştır. Şöminelerin kayaları doğadan, evin genel dekorasyonu da bulunduğu çevreden parçalar ile dizayn edilmiştir. Bu tür yapıların genel ifadesi ise organik mimari olarak bilinmektedir. Bu yapı da kategorisinde önemli yapılardan biri olarak dünya tarihinde yer almaktadır. Bu yapı 1963 yılına kadar Kaufmann ailesi tarafından kullanılmıştır. 1963 yılının ardından ise halka açılarak müze haline dönüşmüştür.

evselalelloydwright

Bu bina tamamen bittiğinde 159.000 dolara mal olmuştur. Süreç içerisinde birçok yenileme çalışmasına da maruz kalan bu yapı 11,5 milyon dolar harcanarak günümüzdeki şekline dönüşmüştür. Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde bulunan bu yapıyı siz de yolunuz düşerse ziyaret edebilirsiniz. Aşağıdaki resimde Brad Pitt ve Angelina Jolie’yi yapıyı ziyaret ederken görebilirsiniz. Brad Pitt 43. yaşını bu yapıda kutlamış.

bradpittveangelinaselaleev

Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi pek çok ünlü de bu evi zamanında ziyaret etmiş. Hem içinde hem de dışında hoş bir atmosferi olan bu ev ile değerli zaman geçirebilirsiniz.

Şelale Evi İç Dekorasyon Resimleri

Şelale evi dışardan hoş göründüğü kadar içerisinden de gerçekten değerli bir dekorasyon aklı hakimdir. Biz de Evde Mimar olarak bu dekorasyon aklını takdir ediyor, size birkaç resmi derleme biçiminde sunuyoruz.

selaleevidekorasyonu1

selaleevidekorasyonu2

selaleevidekorasyonu3

Bu içeriğimizde size şelale evi ile alakalı pek çok bilgi vermeye ve elimizden geldiğince konu hakkında size örnekler sunmaya çalıştık. Siz de bu yapı gibi değerli yapıları bize iletebilir, değerli çalışmalara blogumuzda yer vermemize yardımcı olabilirsiniz. Bu yazımızı beğendiyseniz, ev dekorasyonu ile örnek alınabilecek Karadeniz evleri yazımızı da inceleyebilirisiniz.

İlginizi çekebilir: Norveç evleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın