Sizi Büyüleyecek En Güzel Kış Bahçesi Modelleri

Yaz aylarında bahçe de ve balkonda saatlerce oturmayı seviyoruz değil mi? Ama kış gelince malum yağmur çamurdan evin içine kapanıyoruz ama balkona da özlem duyuyoruz. Peki yazın severek oturduğumuz balkon ve bahçelerimizi kışında kullanmak istemez miyiz? O zaman doğru bir balkon kapatma  yöntemiyle pencere veya çatı sistemiyle balkonunuzu ve bahçenizi hem yaz hem de kışın kullanabileceğiniz bir kış bahçesine dönüştürebilirsiniz.

Kış bahçesi yapmak için büyük alanlara ihtiyacınız yok. Küçük balkonunuzu bile minimal bir şekilde düzenleyebilirsiniz böylece kış bahçesi yapmak sizin için daha az masrafı olacaktır. Eğer isterseniz mevsimine göre de mobilya düzenlemesi yapabilirsiniz. Her yeri cam olsun istemiyorsanız da pencere dışında kalan yerleri mobilyalarınıza uyum sağlayacak renklerle boyayabilirsiniz. Farklı boyama fikirleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kış bahçesinin önemli özelliklerinden biri de hem manzarayı hem de tavanı görebilmek. Bunu da boydan boya camlarla sağlayabiliriz. Kış bahçesinde sıcağı çok sevmeyen bitkiler de kullanarak dekorasyonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.

Şimdi farklı tarzlarda olan kış bahçelerine bakalım.

1. Klasik Kış Bahçesi Modelleri ve Örnekleri

Klasik kış bahçeleri daha kahverengi tonlarında genellikle ahşap tarzda yapılan bahçelerdir. Villa tarzı evler de evden bağımsız olarak ayrı bir bina şeklinde de tercih edilir.

2. Minimal Kış Bahçesi Modelleri ve Örnekleri

Kış bahçesi sadece villalarda ya da büyük balkonlu evler de olacak diye bir kaide yok. Küçük alanları büyük alanlara çevirmek sizi masraftan kurtarır. Biraz yaratıcı olmalısınız ve eşyalarınızın küçük ebatlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece alandan kazanarak kış bahçenizin daha büyük görünmesini sağlarsınız. Kanepe ve koltuk, yere serilecek küçük bir kilim, ortama değişik bir hava katmak için duvar süsleri, pencere önüne koyacağınız bir kaç bitkiyle kendinize bir kış bahçesi yaratabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kış Bahçesi Fiyatları ve Yapım Örnekleri

3. Modern Kış Bahçesi Modelleri ve Örnekleri

Siyah ve beyaz tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı bahçelerdir. Bütün kış bahçesinin etrafının komple camlarla çevrildiği olduğu tarzlar da vardır. Bu tür kış bahçelerinde şömine çokça tercih edilir. Evden ayrı ya da balkon kapatılarak olan kış bahçeleri de modern tarzda eşyalarla düzenlenebilir. Sürgülü kapı ve cam balkon seçebilirsiniz, böylece kış bahçenizde bir bütünlük sağlamış olursunuz.

4. Victoria Tarzı Kış Bahçesi Modelleri ve Örnekleri

Bu tarz kış bahçelerinde daha çok klasik tarzda eşyalar kullanır. Ülkemizde pekte yaygın olmayan tarzdır. 19. yüzyıl İngiltere’sinden esintiler barındırır. Kubbeli çatılar, dışarıdan çok gözükmesin diye camlar botanik bitkilerle kaplı olur. Romantik tarzda sayılan bu bahçeler genellikle 5 çayı gibi misafir ağırlamalarda kullanılan  kış bahçeleridir.

Sizlere bu yazımızda farklı tarzlarda kış bahçelerinden bahsettik. Eğer kış bahçeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız mimara sor butonunda soru ve önerilerinizi yazabilirsiniz.

Diğer yazılarımız için Dekorasyon Blogu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın