Alçı ile Derz Dolgu Arasındaki Fark Nedir?

Mimara SorKategori: Alçı ve AlçıpanAlçı ile Derz Dolgu Arasındaki Fark Nedir?
Sorum Var Soru sahibi - 3 sene önce

Selamlar, ustalardan sürekli alçı ile derz dolgu ifadeleriniz duyuyoruz. Bize ne anlatmak istiyorlar 🙂 Bize bu konuda yardımcı olabilirseniz çok seviniriz. Teşekkürler

0 Answers
Evde Mimar Soru sahibi answered 3 sene ago

Sorunuz için teşekkürler. Eminiz ki pek çok kişi bu sorun ile karşı karşıya kalmıştır. Bu soru ile bizler de alçı ile derz dolgu arasındaki farkları ve aynı zamanda örnekler ile bu iki terimi sizlere aktarmaya çalışacağız.

Alçı Nedir?

Alçı, evlerimizde duvar ve tavanlarda uygulanan dekorasyon ve tadilat malzemesidir. Duvarlarınızda bulunan çivi deliklerini veya hasarları alçı yardımı ile kapatabilirsiniz. Alçı malzemenin ismidir.

Alçı uygulaması ise duvarlarda bulunan bu hasarları ve delikleri kapatmak için veya yeniden şekilde vermek için uygulanır. Alçıpan ise alçı ile ortaya çıkan yapılardır. Alçıpan asma tavanlar ve tv üniteleri buna örnek verilebilir.

Derz Dolgu Nedir?

Derz dolgu fayanslarınızın veya seramiklerinizin aralarını kapatmak için kullanılan malzemedir. Fayanslar zemine uygulama yapılırken fayans aralarında boşluklar oluşur. Boşlukları dolduran ise işte bu derz dolgulardır.

Boşlukları ya tamamen kaldırmak ya da yalnızca izolasyon sağlamak amacı ile derz dolgu çalışmaları yapılır. Derz dolgular fayans kullanılan alanlarda kullanılması zorunlu çalışmalardır. Mutfaktan ve banyodan gelen su akıntıları genellikle fayans arası derzlerin doğru yapılmadığından oluşmaktadır. Fayans seçimi de burada oldukça önemlidir. Siz de fayans ile alakalı modeller ve örnekler arıyorsanız. Fayans modelleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Alçı ile Derz Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Derzler fayans aralarında kullanılırken alçı, duvarlarda veya tavanlarda kullanılır. Bu nedenle ikisi kullanımı farklı iki malzemedir. Alçı ile derz arasında ise şöyle bir ilişki olabilir: Alçı duvarda varken üstüne fayans çalışması yapılırsa alçı üstüne derz dolgu yapılabilir. Eğer sonradan kötü derz dolgu yapımından dolayı su akıntısı oluşuyorsa burada alçı ile bağdaştırılabilir. Fakat gerçek böyle değildir. Derz dolgu burada en önemli sorumludur.

İlginizi çekebilir: Epoksi zemin kaplama nedir?

Bizi Arayın