Kaliteli parke nasıl anlaşılır?

Mimara SorKategori: TadilatKaliteli parke nasıl anlaşılır?
Sorum Var Soru sahibi - 3 sene önce

Merhabalar , evimdeki parkeyi yenilemek için ustayla görüştüm fakat beni bu konuda beni pek bilgilendiremedi. Sizce tercih etmem gereken parkenin kalitesi nasıl olmalı ?

1 Answers
admin Soru sahibi answered 1 sene ago

Merhabalar, öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz. Bizim de Evde Mimar ekibi olarak en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi bu. Yaşam alanlarınızda kullanabileceğiniz üç çeşit parke bulunmaktadır. Bunlar ; masif parke , lamine parke ve laminat parkedir. Masif parke ahşabın kendi doğal yapısının korunduğu ve kimyasal yapısına müdahalede bulunulmamış değerli bir yer kaplama malzemesidir. Lamine parke ise iki ya da üç katman olarak üretimi yapılan bir parke çeşididir. Lamine parkenin alt katmanlarında düşük değerdeki ağaç malzemeler kullanılırken üst katmanında ise değerli bir malzeme olan ağacın kendisi kullanılır. Laminat parke ise en yaygın kullanılan , talaş tozlarına reçine emdirilerek üretilen ve çok daha az ağaç malzemenin kullanıldığı parkedir. İlginizi çekebilir: Parke fiyatları
Kaliteli Parkenin Anlaşılması için Neler Yapılabilir?
Bütün parke çeşitlerinin kaliteleri kendi içlerinde değişkenlik gösterir ve bir parkenin kalitesini anlayabileceğiniz bir çok özelliği bulunmaktadır. Parke seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli kriter parkenizin dayanıklılığı olmalıdır , tercih ettiğiniz parke çabuk kirlenen ve çizilen bir yapıdaysa bunun sizin için doğru bir seçim olmayacağını belirtmek isteriz. Parkenin kalınlığı da dayanıklılığını etkileyen diğer bir faktördür ve parke uygulaması yapılacak alanda hareket yoğunluğu ve ısı yalıtım gereksinimlerine göre bir parke tercihi yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca parke çeşitlerine göre özel olarak tasarlanan kilit sistemleri de parkelerin kullanım ömrünü ve dayanıklılığını etkiler. Son olarak da tercih edeceğiniz parkenin kalitesini anlamak için sertifikalarına göz atmanızı ve garanti sürelerini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.  

Bizi Arayın