Mdf Boya Tutar Mı, Boyanır Mı, Uygulama Nasıl Yapılır?

Mimara SorKategori: Boya BadanaMdf Boya Tutar Mı, Boyanır Mı, Uygulama Nasıl Yapılır?
Sorum Var Soru sahibi - 3 sene önce

Mdf mobilyalarım var. Boyamak istiyorum. Nasıl boyayabilirim. İstediğim renk yapabilir miyim? Yapacağım boya ne kadar dayanır, mobilya üstünde tutar mı?

1 Answers
admin Soru sahibi answered 11 ay ago

Merhabalar, sorunuz için teşekkürler. Mdf dolap boyama istekleri bizlere de Evde Mimar olarak oldukça fazla geliyor. Bu konuda sizleri bilgilendirmek isteriz.
Mdf Boya Tutar Mı?
Mdf malzemeler bilinen su bazlı silikonlu boya ile boyanırsa boya tutmaz ve boyanmaz. Özel mobilya boyaları bu nedenle ortaya çıkmıştır. Sizler de mobilyalarınızı özel mobilya boyası ile boyayabilirsiniz. Bunun için öncelikle mobilya yüzeylerini temizlemeniz gerekecektir. Temizlik boya için kritik noktadır. Her boya işleminden önce temizlik yapılması gerekir. Ardından zımpara işlemi gerçekleştirilmelidir. Zımpara işlemi yapmadan önce mobilyanızın dekoratif özelliklerinin yitirilebileceğini göze almalısınız. Zımpara zahmetli olsa da boya için gereklidir. Zımparanın ardından astar atılması uygun olur. Astarın ardından eğer yüzey için gerekiyorsa tekrar zımpara yapabilirsiniz. Bu işlemlerin sonrasında ise boya uygulamasına geçebilirsiniz. Eğer aynı renk boyayacaksanız tek kat farklı bir renk boyayacaksanız 3 kat uygulama yapmanız gerekir. Katlar arasındaki uygulamalar sırasında 4 saat bekleme süresi uygun olacaktır. Yüzey temizliği –> Zımpara yapılması –> Astar uygulaması –> Tekrar zımpara yapılması –> Boya çalışması (renk değişimi istenirse 3 kat) İlginizi çekebilir: Mobilya boyama Astar uygulaması: Boya öncesi astar gerekli mi?

Bizi Arayın