Stüdyo Daire (1+0) Dekorasyon Önerileri ve 20 Harika Örnek

Kentsel yapılaşmanın değişmesiyle beraber hayatımıza giren stüdyo (1+0) dairlerin küçük metrekarelere sahip olmaları nedeniyle dekorasyonunda özel tekniklerin kullanılması ve diğer ev dekorasyonlarına göre verimli alan kullanımına çok daha fazla önem verilmesi gerekir. Günümüzde stüdyo dairelerin popülerliği, gençler, öğrenciler ve çiftler arasında sürekli artmakta. İnce düşünülmüş bir tasarımla birlikte yalnızca 20 – 30 metrekarelik küçük bir alan, güzel bir evde yaşamayı oldukça rahat ve nispeten ucuz hale getirir.

Stüdyo Dairelerde Alanı Verimli Kullanma Önerileri

30 m2 stüdyo daire normal bir yaşam için yeterli mi? Çoğu kişi bu soruya olumsuz bir cevap verecektir, ancak şunu söylüyoruz: en küçük odayı bile, uygun bir şekilde donatırsanız, ihtiyacınız olan her şey için yeterli alan olabilir. Hayal gücünüzü kullanmanız ve gerekirse bir uzamandan destek almanız tek odalı bir dairenin en uygun yerleşim planını kolayca oluşturmanız için yeterli olacaktır. Stüdyo dairenizde salona, banyoya, mutfağa ve yardımcı odaya uyacak şekilde iyi bir geliştirme projesi ve tasarım yapılmalıdır. Mobilya yerleşiminin doğru yapılması, aydınlatma planının iyi olması ve dekorasyonda güneş ışığından yararlanılması, küçük ama farklı yaşam alanlarının yaratılması stüdyo dairenizdeki yaşamınızı çok daha keyifli ve rahat hale getirir.

Sade Renkler Tercih Edin

Evinizde hakim olacak renkleri seçerken dikkat etmeniz gereken tek şey sevdiğiniz renk ve desenleri kullanmak olmamalıdır. Kullanacağınız renklerin amacı odada oluşturmak istediğiniz ruh halini belirlemektir. Aynı kurallar stüdyo daireler için de geçerlidir. Örneğin soğuk (buz beyazı ve kum beji) tonların kullanılması odanın daha serin ve ferah görünmesini sağlar. Ayrıca dairenizin cephesi de renk seçiminde önemli bir etkendir. Eğer daireniz kuzey cephedeyse sıcak tonların kullanılması, güney cephedeyse daha soğuk renklerin kullanılması güneş ışığını dengelemek açısından önemlidir. Bunların yanı sıra, bölünmüş alanların renklerini farklılaştırmak gerçek duvarlar yerine alanları renklerle ayırmanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Evini tasarla

İşlevsel Mobilyalar ile Küçük Daire Dekorasyonu

Bir stüdyo dairede mobilya seçimi genellikle bir odanın alanını düzgün bir şekilde kullanmak için dikkatlice yapılmalıdır. Stüdyo daire mobilyalarının temel özelliği pratikliği ve işlevselliğidir. Neyse ki, birçok modern üretici bu tür dairelerin özelliklerini dikkate alıyor ve küçük daireler için ideal olan mobilya pazarında gittikçe daha fazla mobilya öğesi ortaya çıkıyor.

Stüdyo dairenizde oturma odası için kanepeyi yatak fonksiyonu ile seçmek daha iyidir. Böylece her zaman misafirler için boş bir yatağınız olacak. Diğer bir seçenek ise sandalye yatağıdır.
Küçük bir dairede bile bir yatak odanızın olması sizin için önemliyse, bir gardırop yatağı tercih edebilirsiniz. Gün boyunca, bu mobilyalar odada az yer kaplayan bir gardırop görünümündedir. Yatmadan önce sadece yatağı indirmeniz yeterli olacaktır. Tuvalet masası seçerken, küçük eşyalarınızı ve iç çamaşırlarınızı koyabileceğiniz şifoniyer işlevi de sunan bir masa seçebilirsiniz.

Stüdyo dairede özellikle yatak odası ve oturma odası tek ise, mutfak ayrı bir alan olmalıdır. Küçük ama işlevsel bir mutfak ünitesi tercih edebilirsiniz. İdeal seçenek, asma dolaplı köşe mutfak olabilir. Masanızı açılabilir masalardan tercih etmeniz çok sayıda konuğu ağırlamanıza da olanak sağlayacaktır.

Bölünmüş Alanlar Oluşturun

Stüdyo dairenizde bölünmüş olanlar oluşturmanız önemlidir. Tek bir odadan oluşan bu dairelerde bölünmüş alanlar ortamın tekdüzeliğini ortadan kaldıracak ve dairenize hareket katacaktır. Mutfak ve yemek odasının yanı sıra uyku alanı ve oturma odası da dahil olmak üzere çeşitli bölgeler oluşturmanız gerekir. Örneğin küçük bir aileyseniz ve ileride bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız gelecekte bebeğiniz için bir yaşam alanı oluşturmanız gereklidir. Bebek sahibi olduğunuzda ona sunacağınız yaşam alanı hakkında fikir sahibi olmak için bebek odası dekorasyonu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bölünmüş alanlar yaratmanın birçok yolu vardır. Renk seçimlerinizi alandan Alana değiştirebilir veya mobilyalar ile Alan sınırları belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda dikey desenli duvar kağıtları ve aydınlatma da alanlar belirlemenize yardımcı olabilir.

Dikey Dekorasyon ile Ferah Bir Yaşam Alanı Elde Edin

Dikey dekorasyon özellikle küçük dairlerde tercih edilmesi gereken, alanların bölünmesini kolaylaştıran ve odanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayan bir dekorasyon türüdür. Yapmanız gereken şey dekorasyonunuzda dikey çizgilerin hakim olmasını sağlamak. Örneğin yatay bir konsoldan çok dikey bir kitaplık tercih etmeli veya dikey çizgileri olan duvar kağıtları kullanmalısınız.

Stüdyo Dairelerde Aydınlatmaya Önerileri

Bir stüdyo dairenin en büyük avantajı, bol miktarda doğal ışığa sahip olmasıdır. Ancak, doğru şekilde dağıtılması ve yapay olmaması gerekir. Örneğin salon bölümünde odanın ortasında asılı muhteşem bir avize kullanabilirsiniz. Ampul olarak floresan veya akkor ampulleri seçmelisiniz. Küçük lambalar içinse optik fiber kullanabilirsiniz. Çok renkli iplikleri büyülü bir atmosfer yaratacaktır. Bunun yanı sıra, Lambalarınızı bölümün temasıyla eşleştirmeye çalışın. Her bölgenin ayrı bir dünya olduğundan içindeki aydınlatmanın da farklı şekillerde düzenlenmesi gerekir. Fakat aşırıya kaçmayın. Aydınlatma cihazlarının çokluğu bir karmaşa ve dağınıklık hissi yaratacaktır.

İlginizi çekebilir: Mutfak için Işıklandırma Örnekleri (30 Harika Örnek)

Harika Stüdyo Daire Örnekleri

Günümüzde yaşam alanı olarak daha çok tercih edilmeye başlanan stüdyo daireler, dekorasyonları detaylı düşünüldüğünde küçük ama yaşaması keyifli evler haline gelebiliyorlar. Özellikle gençler arasında popüler olan bu 1+0 daireler işlevsel mobilyalar, doğru renk seçimleri, birbirinden ayrılmış alanlar ve doğru bir aydınlatma ile size metrekaresinin küçüklüğünü unutturabilir. Sizler için derlediğimiz stüdyo daire dekorasyonu örneklerini inceleyip ilham alabilir veya beğendiğiniz detayları evinizde hayata geçirebilirsiniz. Haydi başlayalım 🙂

Bu içeriğimizde size stüdyo daire dekorasyonu ile ilgili öneriler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere sorularınızı yöneltebilir, iç dekorasyon ve tasarım ile ilgili olarak merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek için biz hazırız. Boya badana ve tadilat işleriniz için bizlerden teklif almayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Küçük Odalar Nasıl Daha Büyük Gösterilir Uzmanlardan Öneriler Püf Noktalar

Sibiya Sayeste

Dekorasyon ve ev düzenleme ile ilgili sizlere bilgiler vermenin yanında güzel bir eve sahip olmanız için de öneriler, fikirler sunmaya çalışacağım. Umarım sizlere ilham olabilirim.

4 yorum

 1. Merhaba, ben 55m2 bir stüdyoda kalıyorum. Kiracı olduğum için tadilat yaptıramıyorum ama en azından bu alanı daha verimli kullanmak için fikre ihtiyacım var. Yardımcı olma şansınız var mıdır? Teşekkürler

  5 Nisan 2019, 21:29
  1. 55 m2 alanları daha iyi hale getirmek için işlevli mobilyalar ile birlikte açık renk duvarları ve eşyaları tercih etmenizi öneririz.

   6 Nisan 2019, 10:44
 2. Harika bir yazı olmuş, benim için çok verimli oldu. 🙂

  6 Nisan 2019, 21:05
  1. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize 🙂

   7 Nisan 2019, 08:34

Bizi Arayın